V souvislosti s posledními zprávami z Energetického regulačního úřadu a parlamentu ČR a zároveň s blížícím se koncem roku bych Vás chtěl seznámit s odhadem vývoje celkových plateb za energie pro domácnosti v následujícím roce.
Elektřina v příštím roce s vysokou pravděpodobností zlevní. Je přitom celkem jedno, zda bude přijata nejnovější vládní novela zákona o podporovaných zdrojích. Bronislav Bechník, vedoucí redaktor oboru Obnovitelná energie TZB-info, komentoval pro ČT vládní návrh novely zákona o podporovaných zdrojích a zprávu ČTK o očekávaném růstu spotřeby energie ve světě. Obě zprávy pravděpodobně souvisí s připravovaným rozšířením jaderné elektrárny Temelín.
Tento článek je reakcí na zprávu ČTK z 25. června, která vyšla pod názvem „Na změně dodavatele energie prodělává stále více lidí“ a ve které byl zveřejněn průzkum agentury IRBS. V ní 300 respondentů odpovídalo na otázky spojené se změnou dodavatelů elektřiny nebo zemního plynu. Výsledek průzkum a i komentář vyšel velmi negativně v neprospěch změny dodavatele energií, a tak jsem se rozhodl přiblížit čtenářům svůj pohled na problematiku.
Po krizi v 70. letech 20. století se tehdejší Evropské společenství vyrovnalo s vysokou závislostí na ropě a organizaci OPEC. V současné době se EU ocitá v podobné závislosti na mnoha energetických komoditách dodávaných z Ruské federace. Text článku přibližuje problematiku závislosti EU na dodávkách zemního plynu z RF a představuje varietu nástrojů, kterými Brusel a členské státy efektivně proti jednostranné závislosti bojují.
Roky 2011 a hlavně 2012 byly mimořádně slunečné, řekl Ing. Bronislav Bechník, Ph.D., vedoucí redaktor Obnovitelné energie TZB-info v reportáži ČT24 Postrach pro fotovoltaiky - špatné počasí a nepřesné předpovědi. Problematika je ovšem širší a složitější než se vešlo do reportáže, proto přinášíme podrobnější informace.
Přes veškeré nářky na růst koncových cen energií je trochu paradoxním faktem, že ceny vlastních energetických komodit, jako je mezinárodně obchodované černé uhlí, zemní plyn a silová elektřina jsou v současné době relativně nízké. Nenaplnily se tak dříve velmi oblíbené prognózy o rostoucím nedostatku energií, který požene ceny vzhůru.
Článek rekapituluje a komentuje události a hodnotí statistická data za uplynulé období. Bezesporu jednou z největších zajímavosti je nabídka nového dodavatele elektřiny a zemního plynu COOP Energy, který začal prodávat energii prostřednictvím husté sítě prodejen COOP. U elektřiny došlo k několika překvapením, zejména postavení obchodníka s nejvíce získanými přípojkami získal E.ON, který vystřídal RWE.