V minulém týdnu se uskutečnila neúspěšná jednání mezi ruským Gazpromem a RWE o snížení cen dodávek zemního plynu. Článek shrnuje argumenty RWE a pozici Gazpromu a také upozorňuje na měnící se situaci na trhu se zemním plynem v ČR.
Po krizi v 70. letech 20. století se tehdejší Evropské společenství vyrovnalo s vysokou závislostí na ropě a organizaci OPEC. V současné době se EU ocitá v podobné závislosti na mnoha energetických komoditách dodávaných z Ruské federace. Text článku přibližuje problematiku závislosti EU na dodávkách zemního plynu z RF a představuje varietu nástrojů, kterými Brusel a členské státy efektivně proti jednostranné závislosti bojují.
Roky 2011 a hlavně 2012 byly mimořádně slunečné, řekl Ing. Bronislav Bechník, Ph.D., vedoucí redaktor Obnovitelné energie TZB-info v reportáži ČT24 Postrach pro fotovoltaiky - špatné počasí a nepřesné předpovědi. Problematika je ovšem širší a složitější než se vešlo do reportáže, proto přinášíme podrobnější informace.
Přes veškeré nářky na růst koncových cen energií je trochu paradoxním faktem, že ceny vlastních energetických komodit, jako je mezinárodně obchodované černé uhlí, zemní plyn a silová elektřina jsou v současné době relativně nízké. Nenaplnily se tak dříve velmi oblíbené prognózy o rostoucím nedostatku energií, který požene ceny vzhůru.
Článek rekapituluje a komentuje události a hodnotí statistická data za uplynulé období. Bezesporu jednou z největších zajímavosti je nabídka nového dodavatele elektřiny a zemního plynu COOP Energy, který začal prodávat energii prostřednictvím husté sítě prodejen COOP. U elektřiny došlo k několika překvapením, zejména postavení obchodníka s nejvíce získanými přípojkami získal E.ON, který vystřídal RWE.
Představa, že by se k nám obchodníci ve všech odvětvích chovali slušně, není příliš reálná. Chtěl proto připomenout některé záludnosti, které obchodníci s elektřinou a zemním plynem na nás za naše peníze v roce 2012 zkoušeli. Je to další pohled na trh mimo všude dominujícího pohledu finančního, který je ale neméně důležitý.
Na trhu s energiemi dochází k pohybu cen nejvíce na přelomu roku. Podle situace na trhu se nastaví trend zdražování, zlevňování nebo stagnace cen, který je vyjádřen průměrným zlevněním nebo zdražením podle směru, kterým se tento pohyb vydává. Někteří obchodníci se vždy liší od všeobecného trendu, a tak si ukažme, kdo na přelomu let 2012/2013 nejvíce vybočoval.
TZB-info na letošním jubilejním XX. ročníku mezinárodní topenářské výstavy Infotherma 2013 prezentuje dvě novinky z oblasti výpočtů. Jedná se o nezávislý Kalkulátor cen energií a dále o koncepčně přepracovaný výpočet Porovnání nákladů na vytápění.
Volbou optimálního tarifu se dá výrazně ušetřit především u tarifů kategorie „C“ s větší spotřebou elektřiny. Proto byl Kalkulátor cen energií TZB-info nově doplněn i o tyto „C“ tarify. Článek ukazuje možnosti úspor na konkrétních příkladech školních budov, které nemají tepelné využití elektřiny.