logo TZB-info

estav.tv nový videoportál

Reklama
Kalkulátor cen energií
Archiv článků od 1.4.2015 do 15.11.2015

Archiv recenzovaných článků

zpět na aktuální články

15.11.2015
Ing. Jan Schindler, redakce

Centropol, jeden z největších alternativních dodavatelů, zveřejnil na svých stránkách článek, ve kterém jeho majitel popisuje cestu Centropolu k úspěchu. Tento popis je však v rozporu s tím, co jsem v uplynulých letech zažil. S podobným zkreslováním skutečnosti se lze bohužel setkat v souvislosti se sliby dodavatelů.

31.10.2015
Ing. Jan Schindler, redakce

MPO slibovalo, že s novým způsobem účtování příspěvku na obnovitelné zdroje energie (OZE) domácnosti nebudou platit více. Jak bude probíhat výpočet platby na OZE vázaný na velikost jističe?

26.10.2015
Ing. Jan Schindler, redakce

Xenergie prodávají energie prostřednictvím slevového portálu Slevomat. RWE investuje do OZE v Maďarsku a v Polsku. Rekordně nízkou cenu plynu nabízí Skautská energie.

25.10.2015
Ing. Jan Schindler, redakce

Navzdory slibům politiků se poplatek na podporu obnovitelných zdrojů v Německu v příštím roce zvýší. Zvýší se o tři procenta na 6,354 Centů na KWh. V EU se nyní diskutuje, jak nastavit tržní prostředí na energetickém trhu i s obnovitelnými zdroji energie.

24.10.2015
Ing. Jan Schindler, redakce, redakce

Nový tarifní systém v elektroenergetice, který má za cíl spravedlivě rozložit náklady na provoz elektrizační sítě mezi jednotlivé účastníky trhu, bude s konečnou platností spuštěn od 1. ledna 2017. Oznámil to Energetický regulační úřad (ERÚ) s tím, že doplňující informace o nastavení nového tarifního systému bude průběžně zveřejňovat.

4.10.2015
Ing. Jan Schindler, redakce

Změny cen jsou vždy předmětem pozornosti. Nejinak tomu je i u cen energií. Ceny energií pro firmy, města a státní správu odrážejí vývoj na energetických burzách a trvale klesají. Proč podobný vývoj ještě nenastal na trhu s elektřinou a plynem pro domácnosti? Dočká se zlevnění také většina domácností?

20.9.2015
Ing. Stanislav Hutňan, Ing. Jan Schindler, redakce

Na košickém sídlišti Luník IX dospěly problémy s neplatiči a s poškozováním rozvodných zařízení spojené s černými odběry tak daleko, že se tamní distributor rozhodl odpojit celé sídliště. Krizovou situaci město řešilo tím, že platbu za elektřinu a zároveň výběr peněz od domácností vzalo na sebe.

2.9.2015
Ing. Jan Schindler, redakce

Každý německý občan se může podílet na rozvoji obnovitelné energie. Může tak učinit jednak investicí do vlastního zařízení nebo účastí na společných projektech - v energetických družstvech. Kdo jsou jejich akcionáři? Kolik energie vyrobí a na co se soustředí? Jaký zisk může akcionář očekávat?

25.8.2015
Ing. Jan Schindler, redakce

Aukce měly před dvěma lety velkou publicitu a úspěch. Tisíce domácností podepsaly smlouvy a těšily se z úspor. Smlouvy byly podepisovány na dva roky a nyní pomalu končí. Co by měly domácnosti nyní dělat, aby i nadále měly výhodné ceny energií?

20.8.2015
Ing. Jan Schindler, redakce

Na území Ruska se nacházejí největší zásoby zemního plynu na světě. Ruská těžba je druhou největší na světě. V plynárenství země dominuje polostátní podnik Gazprom. V posledních letech se však začínají prosazovat alternativní těžařské společnosti.

6.8.2015
Ing. Jan Schindler, redakce

Základní povinností členského státu Evropské unie vůči svým obyvatelům na základě Charty základních práv je bojovat proti sociálnímu vyloučení a chudobě. Každý členský stát je zodpovědný za řešení problému energetické chudoby, má konat v rámci pravomocí zakotvených v národní legislativě. Na Slovensku již první krok učinili, pokusili se pojmenovat problém a nastínili možná řešení.

17.7.2015
Ing. Jan Schindler, redakce

Statistika výroby a spotřeby nastavuje zrcadlo a napovídá, kam se naše energetika ubírala a pravděpodobně bude ubírat. Nabízí se například srovnání s předpoklady, ze kterých vychází třeba Státní energetická koncepce. Stále vyvážíme tolik elektřiny? Jak si vedly obnovitelné zdroje? Co zásoby plynu a co vývoj jeho spotřeby?

14.7.2015
Ing. Jan Schindler, redakce

Je spousta lidí, kteří nechtějí měnit dodavatele elektřiny nebo plynu, jsou spokojeni s tím, jak to mají nastaveno. I oni ale mohou narazit na problém, který se týká tohoto oboru. V úvahu přichází stěhování se, koupě bytu, domu, připojení nové přípojky, úmrtí a celá řada jiných událostí.

26.6.2015
Ing. Jan Schindler, redakce

Ruská společnost Gazprom byla koncem dubna obviněna ze zneužití dominantního postavení ve státech Evropské unie. Profesor Riley na konferenci CSIS seznámil účastníky s hlavními důvody obvinění a s možnými tresty. Z čeho je Gazprom obviněn? Jaké tresty mohou následovat? Jsou závěry EK vhodně načasovány a jaké otázky kauza vyvolává?

8.6.2015
Ing. Jan Schindler, redakce

O cenách se u nás hodně mluví v souvislosti s energetickou koncepcí, se záměrem zvyšovat platby za distribuční služby nebo s příspěvkem na obnovitelné zdroje. Nedávno Eurostat zveřejnil cenová srovnání elektřiny a plynu v Evropě za druhé pololetí minulého roku.

5.6.2015
Ing. Jan Schindler, redakce

Již téměř deset let je náš trh s elektřinou a plynem liberalizovaný. V naší republice se často říká, že máme specifické podmínky a že musíme jít svojí vlastní cestou. Svou vlastní cestou se vydal i energetický trh pro domácnosti. Kam došel? Kdo na něm vydělává? Je zákazník vítězem?

16.5.2015
Ing. Dana Česká, redakce

Poskytneme Vám aktuální databázi informací o cenách většiny dodavatelů elektřiny a plynu na českém trhu. Analyzujeme nejen ceny, ale také obchodní podmínky všech dodavatelů. Je možno objednat různé varianty exportů ceníků a změn.

1.5.2015
Ing. Jan Schindler, redakce

Rozvoj obchodu se zkapalněným zemním plynem se postaral o to, že se ceny plynu snižují a že se zemní plyn stává celosvětovou komoditou, podobně jako ropa. Jaké výhody má LNG v porovnání se zemním plynem dopravovaným plynovody? Kdo je největším odběratelem a kdo největším spotřebitelem? Jaká je situace v Evropě a který kontinent bude hrát ve spotřebě rozhodující roli?

12.4.2015
Ing. Jan Blažíček podle ČTK, redakce

Sněmovna schválila rozsáhlou a kontroverzní vládní novelu energetického zákona. Podle ní se například bude platit poplatek na podporu elektřiny z obnovitelných zdrojů nově podle kapacity jističe odběratelů místo podle spotřeby. Proti novele protestoval především ERÚ. Varoval, že MPO nevyčíslilo její dopady. Předlohu nyní dostane k projednání Senát.

1.4.2015
Ing. Jan Schindler, redakce

Německý a český energetický trh mají jedno společné, jednotnou startovní čáru. Liberalizovaný trh pro konečné spotřebitele začal platit v obou zemích v roce 2006. Obě země musely zavést v průběhu téměř deseti let stejná pravidla Evropské unie. Přesto se při detailnějším pohledu zdá, že obě země šly jinam.


zpět na aktuální články
 
 

Reklama


© Copyright Topinfo s.r.o. 2001-2024, všechna práva vyhrazena.