Nedávno jsem poslouchal příspěvek Českého rozhlasu Dvojky s tématem změn v ochraně zákazníků u mobilních operátorů. Protože problémy na energetickém trhu jsou podobné, neuškodí porovnat jejich řešení.
Poslední národní zpráva Energetického regulačního úřadu hodnotí energetiku v roce 2016. V textu lze mimo částí určených pro odborníky najít zdůvodnění cenové regulace, zabývá se otázkami spojenými s podporou OZE nebo hodnocením údajů spojených s výrobou a prodejem energií. Zajímavý je též pohled na práva spotřebitelů z řad domácností.
Za prvních 7 měsíců roku 2017 změnilo dodavatele plynu více než 133 000 tisíc lidí, což je o 9 % více než před rokem a dokonce o 20 % více než v roce 2015. Je tedy zřejmé, že lidé výdajům za plyn věnují stále více pozornosti. Hlavním důvodem růstu je to, že se jim změna dodavatele jednoduše vyplatí.
Druhý největší alternativní obchodník s energiemi Centropol zažívá malý restart. Na ztrátu tisíců zákazníků zareagoval majitel firmy Aleš Graf výměnou vedení a novou obchodní strategií. „Po úspěšném růstu jsme si začali myslet, jak jsme úžasně chytří, jenže trh se mezitím změnil a předběhl nás. Nedokázali jsme včas reagovat,“ říká Graf.
Částky za energie jsou jednou z nejvyšších výdajů v roce, které běžná domácnost nebo podnik musí pravidelně platit. Eurostat zveřejnil pravidelnou zprávu o cenách plynu v jednotlivých zemích. Jak jsme dopadli v konkurenci zemí, které mají možnost nakupovat plyn z více zdrojů nebo které mají vlastní zdroje? Je rozhodující výše daní a odvodu nebo stupeň liberalizace obchodu s plynem?
Tisíce domácností si každoročně vybírá nového dodavatele. Chtějí ušetřit a zároveň si nechtějí nikterak výrazně zhoršit komfort. Lidé se ptají, který dodavatel je solidní, kterého lze doporučit? Co vlastně zákazníci od dodavatele chtějí a co nemají rádi? Který dodavatel získal nejlepší hodnocení a kterého lze doporučit?
6. ročník konference Obchodování s energií v ČR poskytl přehled nejnovějšího dění na energetickém trhu. Co nového přináší Zimní energetický balíček? Jak se změní ceny elektřiny po odstavení německých jaderných elektráren? S čím se mohou pochlubit energetici v podnicích, s čím obchodníci a jaké problémy mají domácnosti?
Centropol zcela změnil nabídku produktů. Zákazník si může nyní vybrat smlouvu s pevnou cenou, smlouvu na dobu neurčitou nebo s cenou závislou na cenách na burze. Produktová řada Kamarád představuje novou revoluční nabídku, která je zajímavá způsobem tvorby ceny. Je tato nabídka výhodná pro zákazníky? Na co je třeba si dát pozor a jak by dopadlo srovnání s konkurenční Energií A++.
Energetický regulační úřad je správní orgán, který má za úkol regulovat a dozorovat dodávky elektřiny a plynu v souladu s energetickým zákonem. Výkladové stanovisko regulátor vydává za účelem sjednocení přístupu jednotlivých držitelů licence. Ve výkladovém stanovisku 10/2017 se úřad zabývá přiznáváním distribučních sazeb D01d, C01d, C35d, C46d.
Tak jako si můžeme srovnat, kolik platíme za elektřinu a plyn, můžeme porovnat náklady v zemích našich sousedů. Nabízí se otázka, kolik vlastně platí nebo když jsou naši sousedé bohatší, platí víc? A jak to je v zemích, kde se trh teprve rozvíjí? Kolik tam platí? Čím se platby v jednotlivých zemích liší, jaká jsou místní specifika trhu s elektřinou a plynem?
Koncem ledna vydal Operátor trhu s energií (OTE) statistiku počtu změn odběrných a předávacích míst (OPM) a tím umožnil srovnat celý rok 2016 s předcházejícími roky. Čísla napovídají, že trend poklesu počtu změn se zastavil a zase stoupá. Kteří dodavatelé jsou hlavními tahouny změn, jak si vedli dominantní dodavatelé a jak jsou na tom aukce? Co stojí za těmito čísly?
Energetický trh pro domácnosti v roce 2016 byl bohatý na události. Byl to rok velkého počtu změn nebo pokusů o změny pro zákazníky, jako třeba Nová tarifní soustava, Indikativní ceny, jednodušší faktury. Rok 2016 můžeme rovněž označit za aukční rok. Jaký byl vývoj cen? Jaké fígle praktikují dodavatelé na zákaznících a co je nového v kalkulátoru?
Před nedávnem jsme dostali mail s příběhem zákazníka, v němž líčí potíže, které měl se svým distributorem elektřiny. Žádal nás o zveřejnění svého příběhu jako varování a poučení pro ostatní. Jedná se o problém elektroměru umístěného na hranicích pozemku na veřejně přístupném místě. Při pravidelném odečtu bylo zjištěno poškození plomb i samotného měřícího zařízení.