S rozvojem obnovitelných zdrojů a akumulace může být každý výrobcem energie, kterou spotřebovává ve svém domě nebo ji používá na dobíjení elektromobilů. Jaké další možnosti energetická decentralizace aktivním spotřebitelům přinese?
Nová technologie švýcarských panelů garantuje až o 20 % vyšší výnos ve výrobě solární energie oproti tradičním křemíkovým panelům. Poprvé v Česku si je bude moci veřejnost prohlédnout na výstavě Smart Energy Forum v Praze ve čtvrtek 11. listopadu, kde je vstup pro veřejnost zdarma. Jaké další novinky pro energetickou soběstačnost si můžete na výstavě prohlédnout?
V dotačním programu Nová zelená úsporám platí od října 2021 nové podmínky. Zatímco u stávajících staveb jsou dotace obnovitelných zdrojů štědřejší než dřív, nad novostavbami visel nějakou dobu otazník. Konečně jsme ale zjistili veškeré informace ke sporným oblastem a přinášíme přehled toho, s čím při stavbě nového domu můžete (nebo naopak nemůžete) počítat.
Komunitní energetické projekty zřejmě nebudou muset čekat několik let na přijetí nového energetického zákona. Energetický regulační úřad je totiž plánuje podpořit změnou vyhlášky o pravidlech trhu s elektřinou. Díky tomu by se sdílení elektřiny například ze solární elektrárny v bytových domech mohlo realizovat již od roku 2023.
Revidovaná směrnice o obnovitelných zdrojích energie (dále RED II) pobízí členské státy, aby pro podporu nových instalací i stávajících elektráren více využívaly smlouvy o prodeji elektřiny – tzv. PPA (power purchase agreements). Jedná se o hojně využívaný nástroj v USA, Skandinávii nebo Španělsku, kde výrazně přispívá k naplňování cílů obnovitelných zdrojů energie (OZE). Obliba PPA ve světě i v Evropě stoupá kvůli růstu cen energie a snižování investičních nákladů na OZE.
Dotační program Nová zelená úsporám (NZÚ) od října mění své podmínky. Co to bude znamenat pro zájemce o střešní fotovoltaiku? Prostudovali jsme nová pravidla za vás a přinášíme přehled toho nejdůležitějšího, co byste měli vědět. Vedle základních informací o změnách a novinkách najdete v článku i několik modelových příkladů, jak dosáhnout maximální možné výše podpory.
Obliba fotovoltaických řešení na rodinných domech v posledních letech i díky dotačním programům neustále roste. Jen za první letošní půlrok přibylo v Česku podle Solární asociace přes 3 100 takových projektů. Zatímco s energeticky zcela soběstačným bydlením se podle odborníků budeme i nadále setkávat spíše ojediněle, podíl lokální produkce energie, ale i její sdílení napříč komunitou bude posilovat. Přispět by k tomu měly i projekty spočívající v modernizaci distribučních soustav na takzvané Smart Grids.