Od podzimu se mění dotace z programu Nová zelená úsporám. Ve většině oblastí došlo k navýšení podpory. Podporováno je také mnoho nových opatření.
V posledních letech výrazně přibývá domácností či firem, které část své spotřeby pokrývají z vlastního zdroje energie. Se sílícími tlaky na vyšší podíl obnovitelných zdrojů navíc význam těchto aktivních spotřebitelů, takzvaných prosumerů, ještě poroste. Jejich většímu zapojení a například i komunitnímu sdílení energie pomohou modernizované distribuční soustavy.
Ploché střechy průmyslových parků CTP budou využity k fotovoltaické výrobě elektřiny. Základem jejího využití bude spotřeba v areálu a výroba vodíku z dešťové vody zachycované v retenčních nádržích. Vodík poslouží k akumulaci energie pro období bez slunečního svitu, pro pohon dopravních prostředků a zpětnou výrobu elektřiny a tepla k vytápění.
Energetici dokončili výstavbu největší tuzemské fotovoltaiky zastřešující parkoviště, tzv. carport. Použity byly oboustranné panely, jejichž spodní strana využívá odrazu světelných paprsků od zaparkovaných aut. Nový bezemisní zdroj díky svému výkonu 831 kWp vyrobí cca 850 MWh elektřiny ročně, což pokryje celoroční spotřebu téměř tří stovek domácností.
Možná je to i váš případ: Pořídili jste si střešní fotovoltaiku a najednou si nemůžete vzpomenout, co přesně vám říkal technik během předávání. Máte elektrárnu nějak zapínat/vypínat? Kdy vůbec začne vyrábět? Jak poznáte, že vše funguje správně? A co si počít, když vypadne proud? Pokud si kladete podobné otázky, jste na správném místě. Připravili jsme sedmero rad, které odpovídají na nejčastější dotazy novopečených majitelů solárních elektráren.
Modernizační fond přináší investiční podporu pro velké fotovoltaické elektrárny. Po deseti letech, kdy se v ČR stavěly a podporovaly výhradně malé elektrárny na střechách domů, se tak znovu začnou stavět velké solární parky. Ministerstvo životního prostředí na konci května představilo podrobnosti k vyplácení této podpory.
Do Česka míří stovky miliard korun, které nabídnou příležitost k investicím do nových projektů obnovitelných zdrojů, renovace budov nebo zvýšení odolnosti měst a krajiny vůči změnám klimatu. Vlastní vyrobená energie uspoří peníze a zajistí čistou energii pro budoucnost. Domy lze postupně renovovat do podoby zdravých budov doplněných o zelené střechy či vodní prvky.
Jako první ve střední Evropě uskutečnila společnost ČEZ ESCO a Atlantis Management s.r.o. ve spolupráci s americkou firmou Scanifly reálný návrh a 3D vizualizaci střešní fotovoltaické elektrárny na jednom z největších obchodních center v Praze. Pomocí softwaru společnosti Scanifly a snímků z dronu vznikl maximálně reálný 3D model, který umožní co nejpřesnější návrh fotovoltaického systému.
Pandemická situace v loňském roce přinesla jeden pozitivní trend – vyšší zájem domácností vyrábět si vlastní elektřinu s využitím fotovoltaických systémů. Důležitým parametrem při hledání vhodného řešení je, jak bude zajištěn výkup přebytků. Tedy elektřiny, kterou vyrobíte a ve své v domácnosti nestihnete spotřebovat.
Na střeše zábavního centra pro děti Majaland v Tuchoměřicích vyroste v budoucích měsících velká solární elektrárna. Celkem 1111 fotovoltaických panelů pokryje třetinu spotřeby elektřiny objektu. Jedná se o jednu z největších elektráren, která v Praze a blízkém okolí za poslední roky vznikla. Uživatel bude schopen díky monitorovacímu systému sledovat výrobu elektřiny v reálném čase. Instalace i provoz elektrárny proběhnou bez dotací.
Recenzovaný Příspěvek pojednává o možnostech využití recyklovaného skla z fotovoltaických panelů pro výrobu betonových zdicích prvků. Porovnává konkrétní jednotlivé receptury a zkoumá jejich mechanicko-fyzikální vlastnosti se zaměřením primárně na pevnost v tlaku. Porovnává též dosažené hodnoty vlastností zkoumaných receptur s hodnotami běžně používaných kompozitních materiálů pro zděné prvky, které recykláty neobsahují.