Kdo uvažuje o pořízení střešní solární elektrárny a vyzná se v elektrotechnice, nejspíš si pokládá otázku, zda se vyplatí fotovoltaiku instalovat svépomocí. V jistých případech to dává smysl, někdy však to není vůbec rozumné.
Dne 30. června 2020 ve 14.10 hodin byla přijata tísňová zpráva o požáru místnosti s měniči pro solární elektrárnu v Kostelci nad Labem, v objektu společnosti Čemus CZ, spol. s r.o. Podle prvotního oznámení byly slyšet výbuchy a byl viděn hustý dým. Likvidace požáru si vyžádala vyhlášení II. stupně požárního poplachu a celkové škody jsou v desítkách milionů korun.
TZB-info doporučuje Pokud uvažujete o střešní solární elektrárně, je právě teď nejlepší čas na její pořízení. Přes zimu vyřídíte instalaci a od jara už můžete využívat vlastní energii. Logicky ale přichází otázka, jestli se investice do vlastního zdroje opravdu vyplatí. Na rovinu: záleží na mnoha faktorech.
Nový bezemisní zdroj pokryje díky svému výkonu 820 kWp roční spotřebu téměř tří stovek domácností. Elektrárna nezabírá žádnou ornou půdu a díky oboustranným panelům zužitkuje i sluneční světlo odrážející se od zaparkovaných vozů. Skupina ČEZ připravuje v dalších letech fotovoltaické elektrárny o celkovém výkonu v řádu stovek MW.
Bateriovou stanici AES od firmy AERS s.r.o. vlastní a provozuje také pan Petr, majitel rekonstruovaného rodinného domu v obci nedaleko Rokycan. Domácí baterie je i tady napojená na střešní fotovoltaickou elektrárnu, a kromě běžného provozu domácnosti je užitečným pomocníkem při nabíjení elektromobilu Volkswagen e-Golf.
Smlouvy o výstavbě FVE jsou standardně domácnostem předkládány ze strany zhotovitele (opak je spíš výjimkou), přičemž dokumenty bývají poměrně komplexní a složité. Při výkladu těchto smluv mohou vznikat nejasnosti a v krajním případě spory. Jaká jsou úskalí při uzavírání smluv o výstavbě fotovoltaiky s dodavateli, na co se ve smlouvách zaměřit a jaká jsou možná rizika?
Jeden rodinný dům je nedávno postavený v pasivním standardu v jižních Čechách a užívá jej šest lidí, další u Rokycan prošel již rekonstrukcí a bydlí v něm čtyřčlenná rodina, třetí v Jeseníku se modernizuje nyní a žijí v něm dva lidé. Všechny tři mají přesto něco společného – na střeše mají fotovoltaickou elektrárnu a v garáži či technické místnosti jim v rámci pilotního projektu již několik měsíců úspěšně slouží bateriové stanice AES od firmy AERS, vyráběné ve výrobním areálu firmy Fenix v Jeseníku.
Noví dodavatelé fotovoltaiky rostou poslední roky jako houby po dešti. Mezi mnoha firmami s profesionálním přístupem se však občas objeví společnosti, které se orientují pouze na svůj zisk a prospěch bez ohledu na zákazníka. Takovým se určitě vyhněte, špatně zvolené investice byste mohli hodně litovat. Pokud plánujete pořízení fotovoltaické elektrárny, nechte si udělat nabídky od více firem. A na co přesně si dát při konečném výběru dodavatele pozor?
Společnost GasNet, provozovatel největší plynárenské distribuční soustavy v České republice, se rozhodla pokrýt svou spotřebu elektrické energie v roce 2021 z obnovitelných zdrojů. Dodavatelem tzv. zelené elektřiny se na základě výběrového řízení stala společnost ČEZ ESCO. GasNet svým krokem naplňuje vizi nové značky, která zdůrazňuje orientaci firmy na udržitelnost a moderní technologie.
Poptávka po systémech Storion T10 rezidentními uživateli meziročně výrazně roste. Zájem je dán jejich rychlou montáží, spolehlivostí, designem a dálkovým přístupem umožňující změnu hranice vybití pro BackUp okruh odkudkoliv na zemi a také vzdálenou změnu taktiky pro ukládání přetoků Power Routerem v základní výbavě.
V Německu byl zřízen registr všech výrobců elektrické energie. Po roce do něj odhadem není příhlášeno okolo 700 tisíc systémů. To by měla být varovná zkušenost pro českého síťového operátora. Zavedením nové povinnosti si u občanů České republiky dobrou pověst nepodpoří a ke sběru dat lze využít i jiné způsoby.
Po ukončení testovacího provozu své administrativní budovy v Jeseníku, realizované ve standardu nZEB a podrobně sledované po dobu dvou let týmem pracovníků UCEEB (Univerzitní centrum energeticky efektivních budov), zaměřila společnost FENIX Group svoji pozornost i na podobně vybavené rodinné domy. Jedním z prvních projektů je rodinný dům v Omicích u Brna, který bude sloužit nejen pro bydlení investora, ale i jako testovací objekt k ověření spolupráce střešních FVE s domovními bateriemi a distribuční "chytrou sítí".