Agregátoři flexibility budou moci brzy působit i na českém trhu. S jakou flexibilitou mohou pracovat a jaké používají obchodní modely? Na to jsme se zeptali Stanislava Chvály, CEO společnosti Nano Energies.
Pandemická situace v loňském roce přinesla jeden pozitivní trend – vyšší zájem domácností vyrábět si vlastní elektřinu s využitím fotovoltaických systémů. Důležitým parametrem při hledání vhodného řešení je, jak bude zajištěn výkup přebytků. Tedy elektřiny, kterou vyrobíte a ve své v domácnosti nestihnete spotřebovat.
Na střeše zábavního centra pro děti Majaland v Tuchoměřicích vyroste v budoucích měsících velká solární elektrárna. Celkem 1111 fotovoltaických panelů pokryje třetinu spotřeby elektřiny objektu. Jedná se o jednu z největších elektráren, která v Praze a blízkém okolí za poslední roky vznikla. Uživatel bude schopen díky monitorovacímu systému sledovat výrobu elektřiny v reálném čase. Instalace i provoz elektrárny proběhnou bez dotací.
Recenzovaný Příspěvek pojednává o možnostech využití recyklovaného skla z fotovoltaických panelů pro výrobu betonových zdicích prvků. Porovnává konkrétní jednotlivé receptury a zkoumá jejich mechanicko-fyzikální vlastnosti se zaměřením primárně na pevnost v tlaku. Porovnává též dosažené hodnoty vlastností zkoumaných receptur s hodnotami běžně používaných kompozitních materiálů pro zděné prvky, které recykláty neobsahují.
Tepelná čerpadla jsou čím dál populárnějším obnovitelným zdrojem. A není divu – nabízejí spoustu výhod. To, že jde o spolehlivý zdroj tepla, který v zimním období účinně vytopí interiér, napovídá už samotný název. Příliš nepřekvapí ani to, že tepelné čerpadlo umí celoročně ohřívat vodu. Málokdo ale tuší, že vybrané značky umí dům také ochlazovat – a to zdravěji a podstatně levněji než klimatizace.
Na nové fotovoltaické elektrárně v Ledvicích zkouší ČEZ vlastnosti a vhodnost různých typů panelů, které chce po vyhodnocení nasazovat v připravovaných velkých solárních parcích. Úhrnný výkon těchto zdrojů, kterými přispěje k plnění klimatických cílů a závazků České republiky, by měl v příštích 10 letech dosáhnout tisíců MW.
Za rostoucí dostupnost fotovoltaických elektráren vděčíme nejen neustálému vývoji ve fotovoltaických modulech a střídačích, ale také velkému posunu v oblasti konstrukcí pro fotovoltaiku. Trendem v této kategorii je neustálé zjednodušování instalace pro vyšší rychlost realizace stavby, dále je velmi důležitá životnost všech instalovaných prvků, funkčnost, univerzálnost, minimalizace pořizovacích nákladů a v neposlední řadě také design.