V předvánočním období nám Rada Energetického regulačního úřadu „nadělila“ rozhodnutí, které může znamenat podstatnou změnu rozhodovací praxe Úřadu v oblasti kontrol měřidel vyrobené elektřiny z obnovitelných zdrojů.
Ke snižování spotřeby fosilních paliv ČR loni znatelně přispěla, výroba elektřiny ze slunce a větru se však v tuzemsku za posledních 5 let nezvýšila ani o terawatthodinu.
I přes náročné podmínky způsobené pandemií covid-19 počet instalovaných solárních elektráren meziročně stoupl o čtvrtinu a tepelných čerpadel o téměř polovinu. ČEZ Prodej také rozšířil počet svých technologických a servisních center v Čechách a na Moravě. V letošním roce plánuje ČEZ Prodej další výrazný růst instalací.
Dne 30. června 2020 ve 14.10 hodin byla přijata tísňová zpráva o požáru místnosti s měniči pro solární elektrárnu v Kostelci nad Labem, v objektu společnosti Čemus CZ, spol. s r.o. Podle prvotního oznámení byly slyšet výbuchy a byl viděn hustý dým. Likvidace požáru si vyžádala vyhlášení II. stupně požárního poplachu a celkové škody jsou v desítkách milionů korun.
TZB-info doporučuje Pokud uvažujete o střešní solární elektrárně, je právě teď nejlepší čas na její pořízení. Přes zimu vyřídíte instalaci a od jara už můžete využívat vlastní energii. Logicky ale přichází otázka, jestli se investice do vlastního zdroje opravdu vyplatí. Na rovinu: záleží na mnoha faktorech.
Nový bezemisní zdroj pokryje díky svému výkonu 820 kWp roční spotřebu téměř tří stovek domácností. Elektrárna nezabírá žádnou ornou půdu a díky oboustranným panelům zužitkuje i sluneční světlo odrážející se od zaparkovaných vozů. Skupina ČEZ připravuje v dalších letech fotovoltaické elektrárny o celkovém výkonu v řádu stovek MW.
Bateriovou stanici AES od firmy AERS s.r.o. vlastní a provozuje také pan Petr, majitel rekonstruovaného rodinného domu v obci nedaleko Rokycan. Domácí baterie je i tady napojená na střešní fotovoltaickou elektrárnu, a kromě běžného provozu domácnosti je užitečným pomocníkem při nabíjení elektromobilu Volkswagen e-Golf.
Smlouvy o výstavbě FVE jsou standardně domácnostem předkládány ze strany zhotovitele (opak je spíš výjimkou), přičemž dokumenty bývají poměrně komplexní a složité. Při výkladu těchto smluv mohou vznikat nejasnosti a v krajním případě spory. Jaká jsou úskalí při uzavírání smluv o výstavbě fotovoltaiky s dodavateli, na co se ve smlouvách zaměřit a jaká jsou možná rizika?