logo TZB-info

estav.tv nový videoportál

Reklama
Energetická náročnost budov
Archiv článků od 18.12.2001 do 28.2.2005

Archiv recenzovaných článků

zpět na aktuální články

28.2.2005
Ing. Roman Šubrt, ENERGY CONSULTING

Příspěvek byl přednesen na odborné konferenci TZB-2004 v rámci doprovodného programu Aqua-therm Praha 2004 - Zemní plyn pro vytápění - správné řešení. Energetický průkaz a energetický štítek budovy umožňuje porovnávat jednotlivé budovy z hlediska kvality tepelných izolací a tím i předpokládaných nároků na energii potřebnou pro vytápění, ovšem za předpokladu, že jsou zpracovávány podle jednotných kritérií.

22.2.2005
Ing. Zdeněk Ryšavý, PROTECH spol. s r.o.

Soubor programů je průběžně vyvíjen a aktualizován zejména z hlediska vývoje legislativy a potřeby praxe. Rozšíření souboru programů o nový výpočtový modul Stabilita a zisky podporuje zpracování hodnocení energetické náročnosti budovy.

21.2.2005
Ing. Monika Měchurová, CityPlan spol. s r.o.

Příspěvek byl přednesen na semináři, který pořádal Svaz podnikatelů v oboru technických zařízení ČR u příležitosti 11. ročníku mezinárodního odborného veletrhu Aqua-therm Praha 2004 - téma: Vliv energeticky úsporných opatření na vlastnosti staveb. Přednáška je věnována projektu LCC - optimalizaci výdajů za celou dobu životnosti. LCC umožňuje určit roční náklady budovy či inženýrského díla již v plánovací fázi, zajistí nejnižší roční náklady ve zvolené kvalitě nebo optimalizaci mezi náklady a kvalitou.

17.1.2005
Jan Slavík

Existuje řada metod a mnoho využití pro energetické audity. Přestože tato oblast získala značnou pozornost, jsou stále oblasti, kde není problematika úplně dořešena. Snad nejvíce opomíjenou částí je hodnocení dopadů na životní prostředí. Tento článek se snaží o korekci zažitého pohledu na tuto oblast, který je úzce zaměřen na redukci emisí plynoucí z energeticky úsporných opatření, pomocí užití dat z hodnocení životního cyklu výrobku.

13.12.2004
doc. Ing. Ivan CHMÚRNY, Ph.D.

Článok sa zaoberá vplyvom tepelnotechnických vlastností okien najmä zasklení na potrebu tepla pri vykurovaní budov. Porovnanie tradičného dvojnásobného zasklenia s modernými nízkoemisnými izolačnými zaskleniami robí okno hlavným šetriacim prvkom na fasáde spomedzi stien, striech, podláh a transparentných častí.

27.8.2004
Ing. Roman Šubrt

Energetický průkaz a energetický štítek budovy by měl sloužit pro jednoduché, průhledné a pochopitelné hodnocení budovy z hlediska jejích potřeb energií. Pod pojmem "potřeba energií" je v dnešní době chápána především potřeba energií na vytápění. Je to v podstatě správné pro většinu budov, pro pasivní budovy je nutné tento pohled zpřesnit rozčleněním na jednotlivé dílčí potřeby energií.

6.8.2004
Ing. Renata Straková, TZB-info

Od 1.8.2004 platí novela prováděcí vyhlášky č. 213/2001 Sb. podrobnosti náležitostí energetického auditu předpisem 425/2004 Sb. Tato vyhláška v sobě zahrnuje upřesnění a doplnění metodiky zpracování energetických auditů. Stručný výtah s upozorněním na zásadní změny prováděcí novelizované vyhlášky 213/2001 Sb. zákona 406/2000 Sb. o hospodaření s energií je určen jak pro odbornou veřejnost, tak pro vlastníky a provozovatele budov, které pod povinnost energetických auditů spadají.

2.7.2003
Lubomír Klobušník, energetický poradce ECČB, Energy Centre České Budějovice

Na rozdíl od jiných energetických průkazů, štítků, či jiných materiálů, které zpravidla hodnotí pouze dodržení ČSN a vyhlášek a kdy se majitelé domů nedozví nic o tom, kolik korun je bude stát vytápění domu a zda je jejich dům šetrný vůči životnímu prostředí, je Energetický průkaz ECČB užitečnou pomůckou pro majitele či uživatele rodinných domů.

22.5.2003
Ing. Vladimír Sochor

Nejdůležitějším rysem projektu řešeného metodou EPC je skutečnost, že za dosahovanou úroveň úspor energie dodavatelská firma energetických služeb nese smluvní zodpovědnost. Financování třetí stranou při řešení projektu metodou EPC může být součástí řešení, ale zároveň nemusí. Je to jen jedna z jeho součástí.

7.11.2002
Jan Tywoniak, ČVUT Praha

Příspěvek se zabývá základní otázkou, zda máme i nadále považovat nízkoenergetické budovy za něco výjimečného nebo se již jedná o součást běžné výstavby. Připomínají se obecné souvislosti udržitené výstavby a životního cyklu budovy. Podrobně je představena nová česká technická norma obsahující požadavky na tepelnou ochranu budov, především z pohledu strategií nízkoenergetického stavění a cílů snižování environmentálního zátížení.

24.10.2002
SEVEn, Středisko pro efektivní využívání energie, o.p.s., Juraj Krivošík

Zákon o hospodaření energií z roku 2000 zasáhl výrazně nejen do provozování objektů, ale i do přípravy jejich výstavby. Energetické audity jsou jedním z hlavních nástrojů tohoto zákona, pro existující stavby a areály se používají již běžně. Aplikace energetických auditů na stavby připravované však stále ještě běžná není.

17.9.2002
Prof. Ing. Jiří PETRÁK, CSc., Ing. Miroslav PETRÁK

Článek pojednává o výrobě elektrické energie v České republice a o vlivu této výroby na produkci látek znečišťujících ovzduší. Jsou uvedeny číselné hodnoty platné pro rok 2000, které jsou v současné době použitelné při ekologickém hodnocení úsporných opatření navržených v rámci energetického auditu.

19.6.2002
Jan Tywoniak, Doc. Ing. Jiří Novák CSc., ČVUT Praha

Z lokálního pohledu uživatele a tím i dodavatele domu je dnes již i u nás důležitým hodnotícím kritériem spotřeba energie na vytápění a ohřev TUV. V hospodářsky vyspělých státech se vliv budovy na životní prostředí posuzuje také z širšího pohledu udržitelného rozvoje.

18.12.2001
Ing. Roman Šubrt, Sdružení Energy Centre České Budějovice

Od 1.ledna roku 2002 začíná platit další prováděcí vyhláška Zákona o hospodaření energií - č. 291/2001 Sb. Ukládá pro vyjmenované případy povinnost zpracovat energetický průkaz budovy. Sdružení ECČB přichází s atraktivní nabídkou volně šiřitelného počítačového programu Louisa.


zpět na aktuální články
 
 

Reklama


© Copyright Topinfo s.r.o. 2001-2024, všechna práva vyhrazena.