logo TZB-info

estav.tv nový videoportál

Reklama
Energetická náročnost budov
Archiv článků od 9.8.2010 do 13.5.2011

Archiv recenzovaných článků

zpět na aktuální články

13.5.2011
, RNDr. Tomáš Chudoba

Energetický audit dle zákona 406/2000 Sb. o hospodaření energií, který je v současnosti používán, je pouze (českým) fotografickým snímkem aktuálního stavu organizace v době žádosti o dotaci. Norma 16001 má šanci stát se nástrojem výrazně účinnějším: totiž systematickým, dlouhodobě působícím a celoevropským.

6.5.2011
LED-230V

Jak vybrat správnou náhradu? Důležitý je závit žárovky, požadavek na barvu světla, ekvivalentní příkon, rozměry a tvar žárovky. Novinkou jsou LED inteligentní žárovky, které, pokud je v místnosti tma, reagují na pohyb a mají běžný závit. LED zdroje jsou výrazně úspornější se srovnatelnou svítivostí.

Baumit XS 022 má téměř dvakrát vyšší izolační schopnosti
3.5.2011
Baumit, spol. s r.o.

Baumit XS 022 má téměř 2x vyšší izolační schopnosti než běžné zateplovací systémy z polystyrenu nebo minerální vlny. Ideální je proto i na rekonstrukce, kde je velká tloušťka izolace problém. Typickým příkladem je například zateplení lodžií nebo balkónových a střešních konzol, střešních vikýřů, atik nebo sklepních prostor.

19.4.2011
Peder Vejsig Pedersen, Cenergia, Soren Ostergaard Jensen, Teknologisk Institut, Jiří Sedlák, doc. Ing. Jiří Hirš, CSc.

Přijetím evropské směrnice EPBD 2010/31/EU jde současně o požadované snížení emisí skleníkových plynů, ochranu životního prostředí a zajištění energetické bezpečnosti v budovách související s dosažením větší nezávislosti eurozóny na dovozu nafty a zemního plynu.

13.2.2011
Vlastimil Růžička

V budově pražské Technické knihovny se uskutečnil začátkem února seminář s názvem Metody komplexního hodnocení budov – energetická náročnost budov. Pořadatelé akce společnosti Envi A a Česká rada pro šetrné budovy otevřeli společně s přednášejícími a s účastníky semináře některé zajímavé otázky v oblasti české a mezinárodní metodiky hodnocení budov.

17.1.2011
RNDr. Jiří Svoboda, DSc., Ústav fyziky materiálů

Autor vyvolává diskusi a navrhuje změny v pravidlech energetického auditu. Upozorňuje na kritéria pro vyhodnocování variant a na malé požadavky na variantnost řešení. Přečtěte si polemiku autora a recenzentky, která považuje metodiku za dostatečnou a problém vidí ve zpracování auditů.

21.11.2010
SEVEn, The Energy Efficiency Center, z.ú.

Na 12. ročníku mezinárodní konference vystoupí mimo jiné Rut Bízková - náměstkyně ministra životního prostředí, Tomáš Hüner - náměstek ministra průmyslu a obchodu, Mirek Topolánek - ex-premiér ČR, Josef Fiřt - předseda Energetického regulačního úřadu a mnoho dalších významných osobností.

18.11.2010
Ing. Dagmar Kopačková, Ph.D.

"Zelená úsporám neskočila, kontrolami právě začala," řekl Ing. Vlk ze SFŽP a pokračoval: "Například v případě žádosti výměny kotle z pevných paliv na biomasu SFŽP může požadovat další dokladování – tj. doklad původního zdroje, doklady o nákupu paliva apod. Budeme dále požadovat přepočet na emise CO2."

16.11.2010
A-Z výstavba fotovoltaických elektráren
na klíč od PRE

Otázka snížení nákladů na vytápění je trvale aktuální. S pomocí odborných poradců a interaktivní expozice v Centru energetického poradenství PRE je cesta k úsporám snazší. Můžete využít kalkulátory tepelných ztrát, informace k monitoringu úniků tepla a informace k oknům, tepelným čerpadlům, ohřevu vody, elektrickému vytápění a další.

9.11.2010
Ing. Dagmar Kopačková, Ph.D., redakce

Konferenci otevřel Ing. Petr Kučera, CSc., první přednášky přednesli JUDr. Jan Wagner, Ing. Irena Plocková a Ing. Petr Sedlák, Ph.D. Zazněla kritika zpracování energetického hodnocení budov i zpracovaných žádostí o dotace v titulech Nový panel i Zelená úsporám.

13.10.2010
BETONOVÉ STAVBY - GROUP s.r.o. Klatovy

Použitím zdiva firmy BETONOVÉ STAVBY-GROUP s.r.o. a zateplovacího sytému firmy MAXIT franken maxit gruppe dosáhneme výborné izolační schopnosti zdiva a zároveň akumulace tepla. Systém ULTRA THERM lze zařadit do kategorie B - Energeticky úsporný až Nízkoenergetický dům.

11.10.2010
Ing. Jakub Vrána, Ph.D.

Pro stanovení energetické náročnosti budov je nutná potřeba teplé vody a teplo pro její přípravu. Hodnoty denní potřeby uvedené v TNI 73 0302 slouží pro hodnocení solárních tepelných soustav a údaje z ČSN 06 0320 nelze pro ENB použít. Článek popisuje správnou metodu výpočtu.

5.10.2010
Jan Blažíček

Článek se vrací k semináři pořádanému společností SEVEn, na kterém byly prezentovány možnosti využití metody EPC (Energy Performance Contracting) v projektech zaměřených na energetické úspory. Kromě informací popisujících principy a možnosti využití EPC bylo představeno několik realizací z praxe.

27.9.2010
Ing. Lucie Šancová, Mgr. František Macholda, MBA, Ing. Jan Antonín, Ing. Petr Vogel, EKOWATT, Ing. Petr Kotek, Ph.D., Ing. Gabriela Krajcarová, doc. Ing. Hana Gattermayerová, CSc.

Tepelnětechnické vlastnosti obvodových konstrukcí významně ovlivňují energetickou náročnost panelových domů. V současné praxi často dochází k podceňování dimenzování zateplovacích systémů. Článek se zabývá návrhem optimální tloušťky tepelné izolace z hlediska ekonomiky a energetické náročnosti.

8.9.2010
HELUZ cihlářský průmysl, v.o.s.

Nepálené cihly mají velmi dlouhou tradici, teprve v 19. století je začaly vytlačovat cihly pálené. Nyní se však nepálená hliněná cihla opět vrací. S její průmyslovou výrobou začala v květnu cihelna v severočeských Libochovicích patřící české společnosti HELUZ cihlářský průmysl v.o.s. Ocení ji zejména milovníci ekologie a vyznavači přírodního stylu života a bydlení.

30.8.2010
prof. Ing. Karel Kabele, CSc.

V roce 2010 bylo vydáno přepracované znění směrnice pod označením 2010/31/EU, ve kterém jsou jednak úpravy původní směrnice, jednak jsou definovány nové administrativní nástroje ke snížení energetické náročnosti budov - mimo jiné se zavádí pojem "budova s téměř nulovou spotřebou energie".

22.8.2010
Vlastimil Růžička, redakce

Celá Evropa se vydala směrem, který jednoznačně podporuje obnovitelné zdroje. Německý parlament neschválil snížení podpory fotovoltaického sektoru, čímž jasně potvrdil tento evropský trend. V České republice zatím jasné stanovisko nepadlo. Dobrou alternativou pro české podnikatele může být spolupráce s Česko-německou obchodní a průmyslovou komorou (ČNOPK). Redakce TZB info oslovila zástupkyni výkonného člena představenstva komory Mirijam Schwan.

9.8.2010
Ing. Vladimír Galád

Sofistikované řešení otopných soustav vede k tomu, že když se jednou a v jakémkoliv stádiu zateplení správně osadí TRV a seřídí a současně se instaluje sofistikovaně řešená předávací stanice, která „umí“ připravit a hlavně udržet požadované parametry v průběhu celé otopné sezony, pak již do doby životnosti otopné soustavy (vč. stanice) není třeba nic rekonstruovat a jiného řešit, než správně upravit teplotní a hydraulické parametry v této stanici.


zpět na aktuální články
 
 

Reklama


© Copyright Topinfo s.r.o. 2001-2024, všechna práva vyhrazena.