Na konferenci Vytápění Třeboň 2013 měli účastníci možnost využít informační technické podpory u 31 stánků firem zejména z oborů vytápění a regulace. Nabízíme Vám nyní výběr ze zajímavostí.
Jak jsem se zmínil v předchozím článku, v Třeboni proběhl v těchto dnech již dvaadvacátý ročník významné topenářské konference Vytápění, jehož pořadatelem byla Společnost pro techniku prostředí. Třídenní pracovní setkání topenářů dospělo do svého závěru poté, co byly odprezentovány další tři tematické bloky z celkového počtu šesti.
Stavební řešení, technická zařízení, vzduchotěsnost nízkoenergetických a pasivních domů postupují rychlým vývojem. Nově jsou také diskutovány domy energeticky nulové a nezávislé. Proto kolektiv odborníků v čele s Janem Tywoniakem sestavil publikaci, která se této problematice velmi podrobně věnuje. Publikace je v prodeji již od roku 2012.
Na Štrbském plese ve Vysokých Tatrách právě probíhá konference Tepelná ochrana budov 2013. Konference je zaměřena na podmínky a požadavky vyplývající z nových právních a technických předpisů v oblasti tepelné ochrany budov. Odbornými garanty konference jsou prof. Ing. Zuzana Sternová, PhD., (TSÚS n.o.) a Ing. Jiří Šála, CSc., (ŠÁLA-MODI).
Odborný veletrh solárních technologií Intersolar Europe 2013 proběhne již po třinácté, a to v termínu 19.–21. 6. 2013 v Mnichově. Mezi dvoutisícovkou vystavovatelů najdete také německou firmu Schüco International KG, lídra v oblasti opláštění budov, která se na veletrhu zaměří především na systémová řešení divize New Energies.
V termínu 14. až 16. května 2013 pořádá Společnost pro techniku prostředí v pořadí již dvaadvacátý ročník významné topenářské konference Vytápění Třeboň 2013. Jak samotný název akce napovídá, místem konání tohoto prestižního setkání topenářů bylo jako tradičně Kongresové a kulturní centrum Roháč v Třeboni.
Komplexní data o majetku, uložená v nějakém informačním systému (IWSM/CAFM) jistě mohou výsledek i dílčí data nutná pro výpočet PENB použít jako jakýsi ukazatel výkonnosti budovy (tzv. KPI). Naskýtá se otázka, zda nutnosti pořídit PENB v souladu se zákonem stanovenými podmínkami, zároveň nevyužít pro zhotovení pasportu ploch a budov z majetkového portfolia.
Společnost Henkel ČR reaguje na aktuální legislativní změny v oblasti energetické náročnosti budov akcí „Energetický štítek zdarma“. Akce bude probíhat od 1. 5. do 31. 8. 2013. Projekt je zaměřen na koncové zákazníky – pokud si fyzická osoba zateplí svůj dům některým ze systémů ETICS Ceresit Cerethem, získá automaticky nárok na Průkaz energetické náročnosti budovy (PENB) zdarma.
Jedním z důvodů, proč budovy s téměř nulovou spotřebou energie neplní očekávání uživatelů, je to, že mohou být příliš složité na provozování. Dalším důvodem může být přílišný optimismus projektu,který nezohlední např. spotřeb energie kancelářskou technikou, která ve skutečnosti dominuje v energetické bilanci budovy.
Nebudeme zde opakovat, kdo a kdy bude povinen nechat PENB zpracovat, neboť na toto téma již bylo napsáno mnoho článků. Bez ohledu na to, co si myslíme o nutnosti vyžadovat zdánlivě smysluplné věci zákonem, požadavek na nový PENB zde prostě je. Zkusme si rozebrat, zda si negativní ohlas opravdu zaslouží.
Asociace energetických specialistů je nově založenou asociací sdružující energetické specialisty za účelem získání výhod společným postupem. Prvním benefitem, který je platný od 1. května 2013, je možnost výhodného pojištění ze zákona povinného pro každého specialistu. Dalším připravovaným benefitem je možnost společného postupu při využívání SW.
V posledních dvou letech společnost Soler & Palau Ventilation Group (S&P) usilovně pracuje na tom, aby plnila požadavky Směrnice ErP, konkrétně požadavky nařízení č. 327/2011, který se vztahuje na ventilátory s příkonem vyšším než 125 W a vstupuje v platnost dnem 1. 1. 2013. Jak bude směrnice ErP implementována?
Směrnice EP a Rady 2010/31/EU o energetické náročnosti budov byla implementována do českého právního řádu do zákonem 318/2012 Sb. o hospodaření energií. Je zřejmé, že hlavním cílem je tedy snižování spotřeby energie pro provoz budov, a tedy se týká i technických systémů budov pro úpravu tepelně-vlhkostního stavu prostředí (vytápění, větrání, klimatizace).
Zateplení podlahy půdy patří mezi nejefektivnější a přitom často opomíjené použití tepelné izolace v domě. Teplo stoupá vzhůru a v případě nezateplené podlahy se nám hromadí v půdním prostoru. Pokud půdu nevyužíváme nebo slouží pouze jako sklad běžně nepoužívaných věcí v domě, měli bychom tuto podlahu dostatečně odizolovat.