Kvůli nepříznivému počasí pro výrobu elektřiny vyrobily německé obnovitelné zdroje v roce 2021 o 15 terawatthodin elektřiny méně než v roce 2020. I tak se tamní OZE podílely na celkové výrobě elektřiny ze 45 %.
Zatímco silný mráz nepředstavuje pro distribuční soustavy velké nebezpečí, vlhké zimní počasí s teplotami mírně pod nulou již problémy způsobit může. Hrozí při něm totiž vznik námrazy, která neúměrně zatěžuje vedení a může v extrémním případě způsobit i jeho pád. Inteligentní distribuční soustavy, takzvané Smart Grids, sníží toto riziko instalací měřičů námrazy na vytipované úseky. Díky nim bude možné včas zasáhnout například využitím technologie vyhřívání linek.
Výměna vodičů, rekonstrukce elektroměrové desky nebo změna distribuční sazby. To jsou jen některé z úprav na elektrické přípojce, které vyžadují souhlas s odplombováním elektrického rozvaděče ze strany distribuční společnosti. A také se jedná o jeden z nejčastějších požadavků, které společnost EG.D vyřizuje.
Zájem o domácí fotovoltaiku a menší závislost na dodávkách elektřiny je v Česku stále větší. Dotační program Nová zelená úsporám meziročně zaznamenal o 70 procent více žádostí a další růst se očekává i letos. S větším podílem aktivních spotřebitelů počítají i distributoři, kteří již začali s modernizací soustav na Smart Grids. Díky nim se majitelům domácích fotovoltaik otevřou další možnosti jejich využití.
Rozvodna Münichtal rakouské energetické skupiny Energie Steiermark je nově vybavena udržitelným VN rozvodným systémem od společnosti Siemens. Rozvodna je v provozu od konce roku 2020 a po ukončení zkušebního provozu byla nyní oficiálně předána zákazníkovi. Jedná se o první instalaci bezfluorového rozvaděče z ekologického „modrého“ portfolia společnosti Siemens u zákazníka v Rakousku.
Evropský Green Deal, cesta k uhlíkové neutralitě, podpora energetických projektů ze strany EU i budoucnost distribučních soustav v kontextu zavádění Smart Grids. To jsou témata, kterým se bude věnovat setkání zástupců české EG.D, slovenské Západoslovenské distribučné (ZSD), ministerstev obou zemí i dalších zahraničních expertů. On-line event ACON – Distribuční sítě budoucnosti se uskuteční 1. prosince na platformě webex.
Společnost Caterpillar Inc. oznámila, že ve čtvrtém čtvrtletí roku 2021 začne formou zakázkové výroby nabízet plynové motorgenerátory Cat®, které budou ze 100 % spalovat vodík, a to včetně obnovitelného, zeleného vodíku. Navíc ještě letos uvede společnost Caterpillar na trh komerčně dostupná energetická řešení o výkonu od 400 kW do 4,5 MW, která bude možno nakonfigurovat pro provoz na zemní plyn s příměsí až 25 % vodíku.
Nezbytným krokem pro rozvoj energetické infrastruktury v Česku a na Slovensku je plánované zavádění chytrých elektroměrů – takzvaných smart meterů. Tato moderní zařízení umožňující flexibilní komunikaci mezi dodavatelem a odběratelem energie budou do roku 2027 povinná u všech odběrových míst se spotřebou nad 6 MWh ročně. Nařízení vychází z evropské směrnice o společných pravidlech pro vnitřní trh s elektřinou, která si klade za cíl zefektivnit nakládání s energiemi v zemích sedmadvacítky.
Minulý rok byl pro Evropskou unii přelomový z pohledu boje proti klimatické změně, neboť se v členských zemích poprvé podařilo vyrobit více elektřiny z obnovitelných zdrojů než z fosilních paliv. Cesta k plánované uhlíkové neutralitě, stanovené na rok 2050, je však ještě dlouhá a státy sedmadvacítky se na ni vydávají z různých startovacích pozic. V některých jsou již dnes obnovitelné zdroje nepostradatelnou součástí energetického mixu, jinde je jejich rozvoj teprve v začátcích. Kdo jsou evropští „zelení“ premianti a jak si v tomto ohledu vede Česká republika a Slovensko?
Revidovaná směrnice o obnovitelných zdrojích energie (dále RED II) pobízí členské státy, aby pro podporu nových instalací i stávajících elektráren více využívaly smlouvy o prodeji elektřiny – tzv. PPA (power purchase agreements). Jedná se o hojně využívaný nástroj v USA, Skandinávii nebo Španělsku, kde výrazně přispívá k naplňování cílů obnovitelných zdrojů energie (OZE). Obliba PPA ve světě i v Evropě stoupá kvůli růstu cen energie a snižování investičních nákladů na OZE.
Větší bezpečnost dodávek elektrické energie na obou stranách hranice, vzájemná výpomoc při plánovaných odstávkách i v krizových situacích. To jsou stěžejní výhody opětovného propojení distribučních soustav Česka a Slovenska, které se realizuje v rámci projektu chytrých sítí ACON. Na evropské poměry unikátní řešení prověřilo nedávné ničivé tornádo. Transformovna 110 kV u Tvrdonic na Břeclavsku bude kvůli živlem poškozené infrastruktuře několik měsíců využívat elektrickou energii ze Slovenska.
Budování chytrých sítí, takzvaných Smart Grids, je jedním z klíčových kroků k naplnění klimaticko-energetických cílů řady zemí a mezinárodních organizací. Leaderem v oblasti jejich budování je dlouhodobě severní Amerika. Podle studie Smart Grid Index ji ale v loňském roce z hlediska rychlosti rozvoje předstihla Evropa. V rámci Česka a Slovenska se můžeme setkat hned s trojicí přeshraničních projektů, které se rozvojem inteligentních distribučních soustav zabývají.
Obliba fotovoltaických řešení na rodinných domech v posledních letech i díky dotačním programům neustále roste. Jen za první letošní půlrok přibylo v Česku podle Solární asociace přes 3 100 takových projektů. Zatímco s energeticky zcela soběstačným bydlením se podle odborníků budeme i nadále setkávat spíše ojediněle, podíl lokální produkce energie, ale i její sdílení napříč komunitou bude posilovat. Přispět by k tomu měly i projekty spočívající v modernizaci distribučních soustav na takzvané Smart Grids.