Těžko budeme zvyšovat energetickou soběstačnost bez lokální výroby nebo snižovat ceny energií bez zdrojů, které nepotřebují palivo. Státy, firmy i domácnosti si to uvědomují a firmy vyrábějící a instalující OZE nestíhají dodávat.
Zástupci agentury CINEA, jež hraje klíčovou roli v evropském Green Dealu, navštívili v květnu jih Moravy a západní Slovensko. Na vlastní oči se zde přesvědčili, jak pokračují práce na projektu ACON, jehož cílem je modernizace distribučních soustav pod správou EG.D a Západoslovenské distribučné na standardy Smart Grids.
Energetiku domácností promění nejen fotovoltaika s baterií, ale i rozvoj elektromobility. Domácnosti s baterií a elektromobilem by se v budoucnu mělo zapojit do poskytování podpůrných služeb. Síť totiž bude podporu potřebovat, proměnlivost dodávek i cen bude vysoká vlivem přibývajících obnovitelných zdrojů.
Před válkou na Ukrajině se měla evropská energetika co nejdřív obejít bez uhlí, nyní to vypadá, že by se měla obejít i bez plynu. Obnovitelných zdrojů bude ještě dlouho nedostatek a první nový jaderný blok je vzdálen přinejmenším 15 let. Jak se s těmito okolnostmi popasuje česká a evropská energetika?
Jak válka na Ukrajině změní pohled na plyn a soběstačnost v energetice? Vrátí se do hry uhlí? Co to udělá s trhem emisních povolenek? Půjde se vůbec v energetice spoléhat na trh? Tyto a další otázky probereme s našimi hosty 21. 4. 2022 na Energetickém fóru na veletrhu Aquatherm Praha 2022 v Praze Letňanech.