Česká i evropská energetika ještě dlouho budou potřebovat ruský plyn. Válka na Ukrajině ale nahrává dalšímu využití uhlí i rozvoji jádra.
Jak válka na Ukrajině změní pohled na plyn a soběstačnost v energetice? Vrátí se do hry uhlí? Co to udělá s trhem emisních povolenek? Půjde se vůbec v energetice spoléhat na trh? Tyto a další otázky probereme s našimi hosty 21. 4. 2022 na Energetickém fóru na veletrhu Aquatherm Praha 2022 v Praze Letňanech.
Zvyšující se výskyt výpadků veřejné elektrické sítě je způsoben především rychlým technologickým pokrokem, na který není přenosová soustava připravena. Důležitou roli hraje také špatné počasí. Silný vítr totiž dokáže poničit nadzemní vedení nízkého napětí. Je vůbec možné vyhnout se výpadkům el. energie a být tak zcela nezávislý na svém dodavateli?
Plánované investice přesahující 43 milionů eur má před sebou v letošním roce přeshraniční projekt inteligentních distribučních soustav ACON. Na českém území pod správou EG.D skončí projektové práce výstavby nové transformovny v Brně. Na Slovensku na distribučním území Západoslovenské distribučné je pak plánováno dokončení stěžejní elektrické stanice u obce Borský Svatý Jur. Další investice zamíří například do modernizace bezmála tří set trafostanic či vybudování desítek kilometrů optických linek.
Návrh evropské taxonomie řadící zemní plyn a jadernou energii mezi „udržitelné“ investice vyvolal u politiků a veřejnosti v prvních dnech letošního roku nadšení. Především mezi odpůrci razantního přechodu k bezuhlíkové energetice do roku 2050.