Střídače fotovoltaických elektráren jsou dnes běžně připojeny k internetu. To znamená, že je lze vzdáleně sledovat nebo ovládat. Tato funkce umožňuje pohodlné sledování elektrárny z mobilní aplikace nebo vzdálený přístup servisní firmě.
V inspirujícím prostředí středočeských Roztok se 7. listopadu 2024 odehrála významná událost v oblasti energetických inovací. Evropské inovační centrum společnosti Eaton (EEIC) uspořádalo svůj tradiční den otevřených dveří, který tentokrát proběhl v úzké spolupráci s přední českou platformou pro odpovědné podnikání, Byznys pro společnost. Tato prestižní akce otevřela dveře nastupující generaci inženýrů a odborníků, kterým nabídla jedinečný vhled do světa pokročilých energetických technologií a inovací.
Objem sdílené elektřiny v České republice dosáhl k 30. 11. téměř 750 MWh. Registrace ke sdílení elektřiny vyřizuje EDC v průměru do dvou dnů od podání žádosti.
Při využívání energie z obnovitelných zdrojů musí být zajištěna stabilita sítě. K té pomáhají podpůrné služby, vstup do nich je ale podmíněný náročným procesem certifikace. Společnost Wattstor nabízí systémy bateriových úložišť (BESS), které splňují právě náročné podmínky certifikace pro poskytování podpůrných služeb. Wattstor má ve svém portfoliu projekty v Česku, na Slovensku, ve Velké Británii, Polsku a nebo Chorvatsku.
Přeshraniční projekt ACON zaměřený na modernizaci a propojení elektrických sítí mezi Českem a Slovenskem zaznamenal v uplynulém roce významné pokroky. Mezi zásadní milníky patří spuštění nového dohledového centra fyzické bezpečnosti a rozvoj inteligentních sítí v obou zemích. Projekt tak potvrzuje svou klíčovou roli v evropské energetické infrastruktuře.
TZB-info doporučujeFotovoltaické elektrárny, ale i větrné elektrárny, nabíječky elektromobilů nebo baterie jsou terčem kybernetických útoků. Hackeři využívají slabé zabezpečení těchto zařízení, ale státy se začínají připravovat i na možné zneužití v mezinárodním konfliktu.
Historicky první aukce, která je klíčovým nástrojem pro podporu dekarbonizace české energetiky a teplárenství, přilákala celkem 44 nabídek. Uspělo jich 37 a celkový soutěžený výkon je 1 280 MW.
Energetický regulační úřad (ERÚ) vydal cenová rozhodnutí, kterými stanovil regulované složky cen energie na nadcházející rok 2025. Jak v případě elektřiny, tak v případě plynu celkové průměrné ceny meziročně klesnou. V průměru by měly domácnosti na elektřině ušetřit přes 10 %, na plynu 8,5 %.
Společnost Delta Green jako první na českém trhu pustila do ostrého provozu službu obchodování flexibility pro domácnosti. Ty teď mají další možnost dostat zaplaceno za odběr elektřiny ze sítě.
OdbornýVálka na Ukrajině vedla ke zvýšenému zájmu o vlastní zdroje elektřiny. Ten ale paradoxně vedl k širšímu využívání technologií pro fotovoltaiku, které pocházejí z Číny. A stejně jako u telekomunikací jsou o jejich zabezpečení oprávněné pochybnosti.
Ministerstvo životního prostředí k 19. listopadu 2024 rozhodlo o poskytnutí dotace pro 55 projektů s celkovou alokací 98,7 milionů korun. Pro sdílení dobré praxe vznikla také společná Platforma pro zakládání energetických společenství.
Společnost Schneider Electric, světový lídr v oblasti energetického managementu, se podílí na významném českém projektu. V unikátním výzkumném centru, CEETe VŠB-TUO v Ostravě instaloval pokročilý energetický řídicí systém Microgrid. Tato technologie dohlíží nad celým energetickým provozem budovy a efektivně spravuje výrobu, distribuci, ukládání i spotřebu elektřiny z různých zdrojů včetně těch obnovitelných. Je schopná napájet jednotlivé budovy, ale i celé městské čtvrti nebo průmyslové oblasti nezávisle na hlavní síti, představuje budoucnost komunitního zásobování elektřinou a může přispět k rozvoji udržitelné energetiky v České republice.
TZB-info doporučujeUvažujete o střešní solární elektrárně (třeba i výhledově)? Pak pokračujte ve čtení, tohle téma se vás přímo týká. Distribuční společnosti totiž v posledních letech mnohem přísněji kontrolují, zda elektroměrové rozvaděče (lidově sloupky) při připojování solárních elektráren nebo jiných výroben elektřiny splňují striktně stanovená pravidla. Aby to nebylo úplně jednoduché, každá distribuční společnost si je nastavila po svém a průběžně je mění. Některé povinné úpravy bohužel můžou nečekaně zasáhnout do rozpočtu.
Největší tuzemské baterie najdeme v areálech uhelných elektráren. A dosavadní legislativa je upravená tak, aby baterie jinak než bez konvenčního zdroje instalovat nešly. S novelou lex OZE III by uhelné a plynové zdroje o tuto exkluzivitu přišly.
TZB-info doporučujeZapojení domácností do podpůrných služeb může významně snížit náklady na investice a provoz sítě. Odpojovat OZE při ideálních podmínkách pro výrobu elektřiny nedává smysl. Vyplatí ale se vyšší opotřebení domácí baterie při poskytování podpůrných služeb?
Zástupci projektu ACON se 4. a 5. listopadu 2024 zúčastnili pátého ročníku PCI Energy Days v Bruselu. V odborných diskusích se podělili o své zkušenosti s rozvojem inteligentních sítí v rámci česko-slovenské přeshraniční spolupráce. Letošní konference se zaměřila na klíčové výzvy modernizace evropské energetické infrastruktury a naplňování klimatických a energetických cílů EU do roku 2030.
V dnešní době, kdy společnosti čelí rostoucím nárokům na energetickou účinnost a udržitelnost, se správa energetické infrastruktury stává klíčovým prvkem úspěchu. Schneider Electric, globální lídr v digitální transformaci, nabízí komplexní poradenské služby zaměřené na identifikaci, analýzu a optimalizaci energetické infrastruktury pro firemní prostředí.
TZB-info doporučujeCo je odchylka, jak se projevuje v ceně elektřiny a jakou roli v tom hraje domácí fotovoltaika? Může se domácnostem prodražit i chytré měření? O vlivu odchylky na náklady dodavatelů a o domácí flexibilitě jsme ve studiu Estav.tv hovořili s Janem Hiclem, jednatelem společnosti Delta Green.
12.11.2024Vladimír Baletka, jednatel společnosti eFACILITY consulting s.r.o.
RecenzovanýČlánek se zabývá novými legislativními požadavky na instalaci dobíjecích stanic pro elektromobily v nebytových a bytových budovách dle stavebního zákona č. 283/2021 Sb. a vyhlášky č. 146/2024 Sb. Od roku 2025 budou vlastníci budov s více než 20 parkovacími místy povinni zajistit instalaci dobíjecích stanic a kabelovodů pro elektromobily. Text popisuje podmínky pro instalaci, výjimky, zmírnění povinností a analyzuje i finanční a organizační dopady na vlastníky budov.
Do roku 2040 musí evropské země výrazně omezit spotřebu zemního plynu. Více než třetinu dálkové výroby tepla tak bude zajišťovat elektřina a počítat s ní musí i průmysl. Připravit se na to můžete už dnes, stát i EU vám pomohou.