Sněhová pokrývka postupně doplňuje nejenom přehrady, ale i stavy podzemních vod, přesto 21 % území ČR je stále postiženo půdním suchem a 50 % mělkých vrtů stále vykazuje stav silného až mimořádného sucha.
Zkušebna tepelných zařízení na VŠB–TU Ostrava je jednou ze dvou zkušeben v České republice, kde je možno nechat si provést zkoušky nutné pro uvádění tepelných zařízení na trh v ČR a EU. Zkušebna disponuje zkušeným týmem odborníků a je vybavena moderním technickým zázemím, umožňujícím stanovovat technické parametry zkoušených zařízení.
Na tiskovce MŽP se hovořilo o nedostatečné legislativě a kontrole trhu v oblasti standardizace kotlů, poslední vlně kotlíkových dotací, která bude pro kraje spuštěna na začátku příštího roku opět s alokací 3 mld. Kč, uhlíkové dani, bezúročných půjčkách na nákup kotlů a o pokračování dotace na kotle na uhlí.
Sluncem lze napájet většinu domácích spotřebičů nebo ohřívat vodu. Výhody střešní solární elektrárny je však možné ještě umocnit, pokud se zkombinuje s tepelným čerpadlem. Domácnost tím vyřeší nejen vytápění, na které energie z fotovoltaiky v zimních měsících nestačí, ale může si díky funkci chlazení zajistit teplenou pohodu v průběhu celého roku. Výdaje na energie se přitom mohou snížit až o 75 procent.
18. září 2018 byly vyhlášeny změny účinné od 15. října 2018. Podporovány budou novostavby nízkoenergetických domů, zateplování svépomocí, fotovoltaické systémy v kombinaci s tepelným čerpadlem, výměny zdrojů tepla, které nebyly zapojeny do otopné soustavy. Současně se zateplením bude podporována instalace stínicí techniky.
V rámci nové výzvy MŽP "Ekoinovace" lze předkládát návrhy na pilotní projekty v rozsahu cca 200 tis. až 20 mil. Kč. V první vlně byl podpořen mj. projekt smart grid sítě tepla a elektrické energie, výroby a využití biometanu jako CNG pro dopravu nebo dodávaného do rozvodu zemního plynu. Příjem návrhů končí 30. 10. 2018