Od 1. 9. 2016 do 30. 11. 2016 bude možné podávat žádosti k 40. a 41. výzvě OPŽP. Obě výzvy se zaměřují na řešení odpadů.
Technologické centrum AV ČR uspořádalo na konci června ve svých prostorách národní informační den k programu Nanotechnologie, pokročilé materiály, biotechnologie a pokročilá výroba a zpracování (NMBP). Cílem setkání účastníků z oblasti výzkumu, vysokých škol a firem bylo seznámení s konkrétním obsahem výzev rámcového programu Horizon 2020 pro tuto tematickou oblast na rok 2017. Zároveň s tím se hovořilo i o prvních aktivitách Evropské komise v přípravách pracovního programu na další období 2018–2020.
Už v první dotační výzvě v roce 2014 směřoval zájem do oblasti automatických kotlů. U kotlů na pevná paliva s ručním přikládáním jsme už tenkrát zaznamenali úbytek poptávky. Ještě více se tento trend projevuje v nové kotlíkové dotaci, řekl pro E15 generální ředitel společnosti Viadrus Ing. Roman Sikora, MBA.
V letošním roce v České republice výrazně stoupla poptávka po výměně starých kotlů na tuhá paliva. Napomohly tomu kotlíkové dotace. Zároveň se ale zpřísňují pravidla pro kotle nové. Jaké technické změny museli výrobci zavést, aby vyhověli legislativě i stále náročnějším zákazníkům, a jaké trendy nás čekají v letošní blížící se topné sezoně, popsal technický ředitel společnosti VIADRUS Roman Halaška.
MŽP spolu se SFŽP ČR vyhlásili další výzvu zaměřenou na projekty energetických úspor a lepší využití OZE ve veřejných budovách. Dotace v celkovém objemu 3 miliard Kč pomůžou především městům a obcím významně snížit výlohy za energie ve veřejných budovách. Své žádosti mohou podávat od 1.9. do 20.12. 2016.
S jedním z výrobců SFŽP řeší doložení dalších dokladů k prokázání splnění všech podmínek, zejména emisní třídy a ekodesignu. Výsledky kontrolních zkoušek, které fond zadal v nezávislé zkušebně, se v některých ukazatelích liší od údajů dodaných výrobcem, který kotel certifikoval ve zkušebně v zahraničí. Obě zkušebny jsou autorizované Evropskou unií.
Nápory deště a sněhu, mráz i další nepříznivé vnější podmínky zimního obrobí zanechávají na střechách budov znatelné škody. Na jaře proto bývá nezbytné poškozenou střechu opravit nebo zrekonstruovat. Investice do obnovy střech těchto objektů však bývají vysoké. Firmy proto mohou využít státní nebo evropské podpory.