Uvažujete o střešní FVE? Zkombinujte ji s bateriemi, případně i s tepelným čerpadlem
Zatímco donedávna české domácnosti přistupovaly k pořízení střešní fotovoltaiky s určitou opatrností a většina hleděla především na brzkou návratnost investice, v posledních dvou letech se situace značně proměnila. Klíčovým rozhodovacím faktorem už není pořizovací cena, ale především touha po větší energetické nezávislosti.
Vyplývá to alespoň ze statistik společnosti S-Power Energies, která českému trhu s fotovoltaikami dlouhodobě dominuje. Podle ní si v loňském roce celé tři čtvrtiny zákazníků pořídily nákladnější řešení doplněné o baterie k ukládání přebytků.
Baterkáři vs. vodaři
„Dříve trhu vévodili tzv. vodaři. Chtěli mít vlastní zdroj, ale případné přebytky využívali pouze k ohřevu vody. Po západu slunce nebo při špatném počasí tak byli odkázaní na energii ze sítě. Nyní se poměr zcela otočil a navzdory vyšším investicím vedou tzv. baterkáři. Ti mohou z vlastní elektřiny profitovat i po setmění nebo během výpadků, když ostatní svítí svíčkami,“ uvádí jednatel společnosti Jaroslav Šuvarský.
Razantní obrat má podle něj několik příčin: „Lidé si přínosy baterií více uvědomují díky všeobecné osvětě. Zároveň jsou tyto technologie čím dál dostupnější díky dlouhodobému poklesu cen. Zájem umocňuje i štědrá dotační podpora, která pokrývá někdy až polovinu investice a kterou svým klientům garantujeme.“
Nejoblíbenější sestava vyjde na 170 tisíc korun
V loňském roce firma S-Power Energies instalovala bezmála 900 fotovoltaik, což je přibližně polovina všech tuzemských zakázek. Největší procento objednávek připadlo na sestavu S-Power MIDI, která kombinuje střešní panely Jinko Solar o výkonu 4,6 kWp s třífázovým hybridním střídačem a lithiovými bateriemi značky RCT.
Domácnost díky této sestavě získá velkou míru nezávislosti. Přes den mohou spotřebiče fungovat na energii ze slunce a přebytky se využijí k nabití baterií a ohřevu vody. Vlastní elektřinu lze čerpat z baterie i večer, takže k odběru ze sítě dochází pouze v okamžicích, kdy je vybitá. Během výpadků při kalamitách může takto domácnost fungovat nezávisle na okolí v omezeném režimu i několik dní.
„Na toto řešení lze v rámci programu Nová zelená úsporám čerpat dotaci až ve výši 170 tisíc korun, což je celá polovina pořizovacích nákladů. Z hlediska poměru cena-výkon je to tedy ideální varianta. Loni se nám podařilo získat dotaci v plné výši v 99,7 % případů. V jediném případě, kdy nebyla přiznána celá částka, jsme klientovi rozdíl uhradili ze svého,“ komentuje Jaroslav Šuvarský.
Novým hitem jsou tepelná čerpadla značky iDM. Nejlépe kombinovaná s FVE
V loňském roce společnost S-Power Energies rozšířila svou nabídku také o rakouská tepelná čerpadla iDM. Ta jsou atraktivní především tím, že v porovnání s klasickými elektrokotli zlevňují topení a ohřev teplé vody až čtyřnásobně.
Ještě zajímavější je pak z pohledu úspor kombinace dvou obnovitelných zdrojů – tepelného čerpadla iDM a fotovoltaiky. Takto lze totiž dosáhnout snížení nákladů na topení, chlazení a ohřev vody až o 75 procent. Tato úspora však není automatická. Její podmínkou je dokonalá spolupráce obou zdrojů.
„Sestava S-Power KOMBIX , kterou nabízíme, je výsledkem náročných rešerší. Šlo nám o to dostat ze všech použitých technologií maximum. Docílili jsme kombinace, kdy čerpadlo perfektně komunikuje s fotovoltaikou a bere si z ní vždy jen tolik energie, aby jeho provoz byl prakticky bezplatný. To jiné značky neumí,“ přibližuje Jaroslav Šuvarský.
Kombinované řešení je logicky nákladově náročnější, nicméně přidané hodnoty jsou ohromné. Vzhledem k tomu, o kolik sníží provozní náklady domu na další desítky let, investice se jednoznačně vyplatí. Od loňského podzimu se dá navíc na kombinaci fotovoltaika-čerpadlo čerpat nová dotace ve výši až 155 tisíc korun, díky níž se lze dostat na velmi příznivou výslednou cenu 323 tisíc korun.
Jsme odborníci na zdroje obnovitelné energie pro rodinné domy, bytové domy a komerční budovy. Od roku 2016 jsme po celé České republice úspěšně nainstalovali přes 11 000 střešních fotovoltaik a tepelných čerpadel. Všichni naši odborníci na technologie jsou ...