logo TZB-info

estav.tv nový videoportál

Reklama
Beton, malty, omítky
Archiv článků od 10.12.2012 do 29.4.2013

Archiv recenzovaných článků

zpět na aktuální články

29.4.2013
Ing. Dalibor Kocáb, Ing. Ondřej Pospíchal, Ing. Petr Cikrle, Ph.D., Ústav stavebního zkušebnictví, Fakulta stavební, VUT v Brně

Příspěvek pojednává o problematice rovnoměrnosti betonu, a to především z hlediska možností, jak tuto charakteristiku ověřovat. Pro účely měření byly vyrobeny dva kvádry 300×300×900 mm z betonu C 20/25, na nichž byla rovnoměrnost ověřena nedestruktivně i destruktivně. Jedná se sice o dílčí část rozsáhlejšího experimentu, předkládané výsledky a závěry z nich vyvozené lze ovšem pokládat za obecně platné. Pomocí ultrazvukové metody byla rovnoměrnost betonu nedestruktivně ověřena rovněž přímo na konstrukci, konkrétně na monolitických sloupech garáží.

22.4.2013
Doc. Ing. Miloš Zich, Ph.D., Doc. Ing. Zdeněk Bažant, CSc., Ústav betonových a zděných konstrukcí VUT FAST Brno

Posuzovatelé se často setkávají s objekty s nejasným konstrukčním systémem. Tyto stavby se navrhují obtížně a v provozu se mohou chovat jinak, než bylo očekáváno. Dobrý projekt a jeho realizace jsou, jde-li o dlouhodobé chování stavby, zásadní. Článek se zabývá základními principy vhodného návrhu a jeho posouzení.

15.4.2013
Doc. Ing. Miloš Zich, PhD., Doc. Ing. Zdeněk Bažant, CSc., Ústav betonových a zděných konstrukcí, FAST VUT v Brně

Montovaná jednopodlažní hala s nosnou betonovou konstrukcí je zastřešena předpjatými příhradovými vazníky, světlíky a vaznicemi – krokvemi, nesoucími střešní desky. Zjištěny závažné problémy vazníků, vaznic a střešního pláště. Popsán je postup průzkumu, jeho výsledky a návrh rekonstrukce střechy.

4.4.2013
HENKEL ČR - stavební chemie CERESIT

Nový systém Ceresit Impactum od firmy Henkel maximálně zvyšuje životnost vnějšího kompozitního tepelněizolačního systému zateplování budov (ETICS). Novinka je při zachování špičkové úrovně tepelné izolace extrémně odolná proti mechanickému poškození a proti silnému tepelnému namáhání. Ceresit Impactum navíc umožňuje použití sytějších odstínů barev na fasádách.

26.3.2013
HENKEL ČR - stavební chemie CERESIT

Na mnichovském veletrhu BAU bylo patrné, jak výrazně Ceresit v posledních dvou letech inovoval sortiment. U výrobků pro obklady a dlažby se těšilo velké pozornosti vysoce flexibilní univerzální lepidlo Ceresit CM 77 Ultraflex. Významnou inovací je i nový epoxidový systém na lepení a spárování obkladů a dlažby Ceresit UltraPox, který bude v blízké době uveden i na český trh.

25.3.2013
Ing. Petra Hronová, Ing. Zlata Kadlecová, Prof. Ing. Jiří Adámek, CSc,, Ústav stavebního zkušebnictví, FAST VUT v Brně

Článek informuje o výsledcích výzkumu, který je zaměřen na stanovení vzniku a rozvoje trhlin od reologických procesů v raném věku u různých betonů. Jednotlivé receptury se liší jednak hodnotou vodního součinitele a jednak druhem použitých vláken.

18.3.2013
Prof. Ing. Leonard Hobst, CSc., VUT v Brně, Fakulta stavební, Ing. et Ing. Petr Bílek, VUT v Brně, Ústav soudního inženýrství, prof. Ing. Jiří Vala, CSc., VUT v Brně, Fakulta stavební, MAT, doc. Ing. Jan Vodička , CSc., ČVUT v Praze, Fakulta stavební

Příspěvek se zabývá rozvojem magnetické metody za použití permanentních magnetů pro kontrolu rozložení vláken ve ztvrdlém drátkobetonu a srovnávacím měřením na kontrolních vzorcích.

14.3.2013
Českomoravský beton, a.s.

Otázky z oblasti technologie výroby a zpracování betonu rychle a srozumitelně zodpoví Příručka technologa – BETON. Obsažná, a přesto přehledná téměř třísetstránková publikace, která se díky menším rozměrům pohodlně vejde do kapsy, je určena pro osobní použití a praktickou činnost technických a technologických pracovníků ve stavebnictví.

12.3.2013
HENKEL ČR - stavební chemie CERESIT

Značka Ceresit pokračuje v oficiálním sponzoringu MS v hokeji i na letošním šampionátu ve Švédsku a Finsku (3.–19. 5. 2013 ve Stockholmu a Helsinkách). Sponzoring hokejových mistrovství světa se u obchodních partnerů i zákazníků setkal s mimořádně příznivým ohlasem a i proto bude průběh hokejového svátku opět provázet řada zajímavých marketingových aktivit.

11.3.2013
doc. Dr. Ing. Luboš Podolka, Fakulta stavební ČVUT v Praze, katedra betonových a zděných konstrukcí

Článek se zabývá porovnáním metodiky návrhu zesílení zděné ohýbané konstrukce pomocí kompozitní výztuže s klasickými metodami zesílení. Žádná z dříve popsaných metod totiž neřeší problematiku zesílení ohýbaného cihelného nosníku na smyk, pokud nebude uvažována pouze smyková únosnost členěného ocelového průřezu. Této problematice vycházející z teorie příhradové analogie používané na zesílení ohýbaného železobetonového nosníku pomocí FRP tkanin či lamel nebo speciálních „L“ pásků se věnují teorie na zesílení železobetonových konstrukcí, kde je omezeno přetvoření aplikovaných FRP materiálů. Na obdobné teorii by mělo být možné stanovit i únosnost zesílené zděné konstrukce ve smyku.

10.3.2013
Organizační.cz, Miroslav Bezouška

Cílem seminářů je předat odborné veřejnosti informace pro navrhování správných, funkčních a spolehlivých technických řešení používaných při rekonstrukcích a výstavbě budov. Přednášející jsou připraveni problémy a chyby v projektech i realizaci na příkladech z praxe nejen pojmenovat, ale navrhnout cesty jak těmto problémům již ve fázi návrhu předcházet, nebo jak tyto problémy řešit.

1.3.2013
Českomoravský cement, a. s.

Společnost Českomoravský cement, a.s. vyhlašuje k 1. 3. 2013 architektonickou soutěž Města bez smogu. Soutěž navazuje na mimořádně úspěšný první ročník, který se uskutečnil v roce 2011. Cílem soutěže Města bez smogu je obeznámit odbornou i širokou veřejnost s možností užití unikátní technologie TX Active ve stavebnictví a podpořit tvorbu studentů a mladých architektů.

28.2.2013
CONDECOR Construction a.s.

Populární a krásný, osobitý styl staveb tvoří v dnešní době obklady – stěn, podezdívek, částí domů, garáží apod. Dekorativní ražená omítka je alternativní povrch, který vytvoří stejný efekt. Plochy ale nevznikají skládáním dílů (dlaždic, kamenů,…), ale ražením reliéfu do speciální omítky. V následujících řádcích je blíže popsána technologie a podmínky realizace povrchů.

11.2.2013
HENKEL ČR - stavební chemie CERESIT

Oko běžného návštěvníka - architekta či stavební firmy - hned při příchodu upoutá fasáda nového domu, na které našel uplatnění systém Ceresit Visage od firmy Henkel. Výrobky Ceresit Visage jsou na pohled i na dotyk srovnatelné s přírodními materiály. Na rozdíl od pravých materiálů je možné je použít na mnoha podkladech, za každých podmínek a téměř bez omezení.

11.2.2013
prof. RNDr. Pavla Rovnaníková, CSc., Ing. Eva Navrátilová, Bc. Ludmila Šmerdová, Ústav chemie, Fakulta stavební, Vysoké učení technické v Brně

Vápenné malty vykazují nízké pevnosti, které je limitují v jejich použití. V maltách pro obnovu historických staveb je snaha modifikovat vápenné malty příměsemi, které jsou v souladu s historickými materiály a postupy. Jednou z příměsí, používanou již ve starověku, byly pálené keramické hlíny. Ne každá vypálená surovina je aktivní při styku s vápnem, tedy vhodná pro zlepšení užitných vlastností malt.

29.1.2013
Beton University

Společnost Českomoravský beton pořádá v letošním roce již 4. ročník vzdělávacího projektu Beton University. V něm se posluchači můžou těšit na dva zajímavé semináře z cyklu Moderní trendy v betonu – seminář Vodotěsný beton a seminář Betony pro dopravní stavby.

31.12.2012
Ing. Jiří Pazderka, Ph.D., Katedra konstrukcí pozemních staveb, Stavební fakulta, ČVUT v Praze

Článek uvádí objektivní srovnání dvou různých přístupů k ochraně spodní stavby proti vodě a vlhkosti – bílých základových van a povlakových hydroizolací. Konfrontace vlastností a rizikových faktorů obou technologií je provedena z pohledu bílých van, na které je článek primárně zaměřen. Srovnávací analýza je doplněna fotodokumentací z terénních průzkumů a výsledky nezávislých laboratorních zkoušek.

17.12.2012
Ing. Zlata Kadlecová, prof. Ing. Jiří Adámek, CSc., Ing. Petra Hronová, VUT v Brně, Fakulta stavební, Ústav stavebného zkušebnictví

Příspěvek se zabývá kvalitou provedených prací betonových konstrukcí a seznamuje čtenáře s rychlou metodou pro ověření kvality povrchové vrstvy betonu. Metoda nepřímo poukazuje na výslednou trvanlivost betonové konstrukce a na kvalitu provedených prací.

10.12.2012
Ing. Luboš Taranza, Ing. Vladimír Tichomirov, CSc., Ing. Lenka Bodnárová, Ph.D., prof. Ing. Rostislav Drochytka, CSc., Vysoké učení technické v Brně, Fakulta stavební

Trhliny v průmyslových betonových podlahách se vsypovou úpravou jsou poměrně častým jevem. Jejich hodnocení závisí převážně na subjektivním názoru daných posuzovatelů. Nebývá výjimkou, že trhliny se objevují až po delším čase v řádech týdnů až měsíců po zhotovení podlahy. V čase se projevuje tendence jejich rozšiřování, a to až do tří let po zhotovení. Trhliny mají zásadní vliv na životnost průmyslové betonové podlahy. Pro stanovení způsobu údržby a opravy je rozhodující znalost důvodu vzniku trhlin a jejich přesná diagnostika.


zpět na aktuální články
 
 

Reklama


© Copyright Topinfo s.r.o. 2001-2024, všechna práva vyhrazena.