Ceny elektřiny se opět na přelomu roku výrazně zvýšily. Ceny plynu byly sice stabilní, ale ke konci roku se objevily atraktivní nabídky nových, silných dodavatelů. Které nabídky stojí za úvahu, když se zákazník rozhodne změnit dodavatele?
Blíží se konec roku a analytici předpovídají růst cen elektřiny a možná i růst cen plynu u některých dodavatelů. Obchodníci většinou před změnou ceníků zašlou oznámení zákazníkům a ti se mohou rozhodnout, zda novou cenu akceptují a u dodavatele zůstanou nebo zda se poohlédnou po lepší nabídce u jiného dodavatele.
Přestože stávající legislativa s pojmem akumulace energie nepracuje a ani v její chystané novele MPO její širší využití pro stabilizaci sítě pravděpodobně neumožní, své uplatnění si velkokapacitní baterie stále častěji nacházejí v průmyslu. Jejich využití má mnoho technologických i bezpečnostních přínosů a návratnost mnohdy i 3 roky.
Energetický regulační úřad vydal zprávy o provozu elektrizační a plynárenské soustavy za druhé čtvrtletí tohoto roku. Zatímco výroba elektřiny v porovnání se stejným obdobím loňského roku mírně klesla, spotřeba se naopak zvýšila. Výrazně se v porovnání s loňským druhým čtvrtletím navýšila spotřeba plynu, důvodem byly především nízké venkovní teploty v dubnu a v květnu.
Blíží se topná sezóna a zákazníci řeší, jak obstarat dodávku elektřiny za co nejnižší cenu. Sice na trhu a potažmo i v Kalkulátoru cen energií TZB–info máme téměř 250 nabídek, ale i tak není snadné najít tu optimální nabídku. Vybral jsem z hlediska cenových a obchodních podmínek pět nejvýhodnějších produktů, které stojí za úvahu.
Českomoravská komoditní burza (ČMKB) po rekordních objemech obchodů v loňském roce pokračovala v nastoleném trendu. Za prvních šest měsíců roku 2019 bylo na ČMKB uzavřeno 4337 kontraktů na dodávku 5,482 milionu megawatthodin (MWh) elektřiny a zemního plynu v hodnotě 4,960 miliardy korun, což je více než za tři čtvrtletí loňského roku.