Změny cen na přelomu roku byly v posledních letech většinou formální a v cenících se často vyměnily jen státem regulované ceny. Letos je však situace naprosto jiná.
Regulované ceny v elektroenergetice na hladině velmi vysokého a vysokého napětí klesnou o 4 %, resp.o 2,2 %, na hladině nízkého napětí dojde k navýšení v průměru o 2,1 %. Regulované ceny v plynárenství pro velkoodběratele porostou přibližně o 0,5 %, pro maloodběratele klesnou téměř o 2,5 %, v průměru za obě kategorie dojde k poklesu o 0,6 %.
V Kalkulátoru cen energií TZB – info máme spoustu nabídek, některé z nich se zdají být atraktivní. Zákazník by si je rád vybral, ale současně s výběrem jej napadne, zda vybraný dodavatel je solidní, jestli v nabídce není nějaký háček. Jak se nesolidní nabídka nebo dodavatel vůbec pozná? Kde je hranice solidnosti?
Indikativní ceny plynu zveřejňované Energetickým regulačním úřadem jsou nástrojem regulátora pro usměrnění cen plynu pro domácnosti. Dříve bylo snadné ceny ovlivňovat, protože ceny plynu klesaly. Jak se ale změnil počet obchodníků nabízejících své produkty pod cenou regulátora v době cenového růstu?
Výkladová stanoviska mají za cíl ukázat cestu, jakou by Energetický regulační úřad chtěl, aby dodavatelé vůči zákazníkům postupovali, aby se tímto způsobem vykládal zákon. Nyní regulátor vydává výkladové stanovisko k postupu informování zákazníka v případech zvýšení ceny, změny podmínek a přiznání distribučních sazeb.
Jen 15 % Čechů si umí porovnat cenu energií, které odebírá, a pouze necelá třetina lidí vnímá proces změny dodavatele energií jako příležitost pro finanční úsporu. Nízká energetická gramotnost limituje i schopnost snižovat náklady – např. prostřednictvím snižování spotřeby energie či nákupem úsporných spotřebičů. Vyplývá to ze studie Energetická gramotnost populace ČR, kterou zpracovala agentura STEM/MARK za podpory Ministerstva průmyslu a obchodu.