logo TZB-info

estav.tvnový videoportál

Reklama
Archiv článků autora: Ing. Bronislav Bechník, Ph.D.


27.6.2013
Ing. Bronislav Bechník, Ph.D., redakce

V článku je uveden seznam všech firem, které nabízejí v České republice recyklaci fotovoltaických panelů. Z 9 firem již 4 získaly registraci, dalších 5 ji pravděpodobně získá v nejbližších dnech. Smlouvu lze uzavřít i s firmou, která dosud registraci nezískala.

22.6.2013
Ing. Bronislav Bechník, Ph.D.

Větrné elektrárny SheerWind INVELOX (nazývané někdy trychtýře nebo houby) mají údajně vést k revoluci ve výrobě elektřiny z větru. Skutečnost je však pravděpodobně méně zářivá, než informace v médiích převzaté ze stránek výrobce.

15.6.2013
Ing. Bronislav Bechník, Ph.D.

Evropská komise vyhlásila antidumpingová cla na fotovoltaické panely pocházející z Číny. Již v březnu byla na dovozy panelů z Číny nařízena povinnost registrace s tím, že výše cla bude určena dodatečně. Výše cla je prozatímní a liší se v závislosti na výrobci panelů.

11.6.2013
Ing. Bronislav Bechník, Ph.D.

Vlastníkům fotovoltaických panelů zbývají pouze tři týdny na uzavření smlouvy s recyklační firmou. Prováděcí vyhláška přitom dosud nebyla vydána, smlouvy tedy budou uzavírány bez znalosti výše poplatku. Recyklaci nově nabízí i firma propojená s fotovoltaickým průmyslem.

10.6.2013
Ing. Bronislav Bechník, Ph.D.

Fúze není obnovitelný zdroj energie ani podle studie Mezinárodní agentury pro atomovou energii z roku 2007. Definici, která by mohla fúzi zahrnovat, označila tato studie za nevyhovující. Zda lze fúzi zařadit mezi udržitelné technologie, může být diskutováno, teprve pokud se stane zdrojem energie, což bude nejdříve v polovině století.

Méně slunečního záření snižuje zisky solárníků i náklady na podporu fotovoltaiky
25.5.2013
Ing. Bronislav Bechník, Ph.D.

Roky 2011 a hlavně 2012 byly mimořádně slunečné, řekl Ing. Bronislav Bechník, Ph.D., vedoucí redaktor Obnovitelné energie TZB-info v reportáži ČT24 Postrach pro fotovoltaiky - špatné počasí a nepřesné předpovědi. Problematika je ovšem širší a složitější než se vešlo do reportáže, proto přinášíme podrobnější informace.

4.5.2013
Ing. Bronislav Bechník, Ph.D., Czech RE Agency, o. p. s.

Tiskovou konferencí v Národním divadle byl zahájen letošní ročník Evropských dnů Slunce v České republice. Mezi prvními pořádala Den Slunce základní škola na Vsetíně na Sychrově.

Údajně nepovolená podpora fotovoltaiky a pokuta EU
29.4.2013
Ing. Bronislav Bechník, Ph.D.

Deník Insider uvedl, že MPO poskytuje solárním elektrárnám státní dotaci, kterou EU považuje za nedovolenou státní podporu, kvůli níž ČR hrozí pokuta několika miliard korun. Ministr Kuba hrozbu pokuty popírá. Jak v deníku Insider, tak v reakci ministra jsou některá tvrzení chybná.

18.4.2013
Ing. Dagmar Kopačková, Ph.D., redakce, Ing. Bronislav Bechník, Ph.D.

Evropský parlament odmítl odložit aukci stovek milionů povolenek na vypouštění průmyslových škodlivin do ovzduší. To je špatná zpráva pro ČEZ a další energetické společnosti. Levné povolenky jsou ránou i pro Temelín. Naopak zvýhodňují uhelné elektrárny.

28.3.2013
Ing. Bronislav Bechník, Ph.D.

Chybné ustanovení pouze o půl roku odsouvá povinnost vlastníků fotovoltaických panelů vybrat si recyklační firmu. Jinak jsou všechny povinnosti včetně termínů plateb zachovány. Jen Ministerstvo životního prostředí mohlo získat čas pro vydání prováděcí vyhlášky. Prezidentské veto je zbytečné.

22.3.2013
Ing. Bronislav Bechník, Ph.D.

Veletrh Amper ve třetím roce svého působení v Brně nabízí rostoucí počet vystavovatelů a bohatý doprovodný program. Zvýšená pozornost je věnována elektromobilitě. V nabídce jsou i obnovitelné zdroje a energetická nezávislost respektive soběstačnost.

23.2.2013
Ing. Bronislav Bechník, Ph.D.

Podle ministra Chalupy bude údajně stát podpora fotovoltaiky daňové poplatníky až bilion korun. Ministr vypustil fámu a novináři na to opět skočili. Přitom stačí vzít kalkulačku a trochu násobit, aby bylo jasné, že čísla „trošku“ nesedí.

28.1.2013
Ing. Bronislav Bechník, Ph.D.

Velkých blackoutů už byla v minulosti celá řada. Kolik jich způsobily obnovitelné zdroje? Skutečně hrozí v důsledku rozvoje OZE několikadenní výpadky elektřiny?

Chystá se nové zdanění fotovoltaiky
13.12.2012
Ing. Bronislav Bechník, Ph.D., redakce

Ministerstvo průmyslu a obchodu připravuje nové zdanění fotovoltaiky po roce 2013. Chce tak vyřešit na úkor provozovatelů fotovoltaických elektráren problém, který způsobila předchozí vláda.

13.11.2012
Ing. Bronislav Bechník, Ph.D.

Průmysloví podnikatelé vyčítají vládě, že s nimi odmítá jednat o dopadech podpory obnovitelných zdrojů na ceny elektřiny. 
 

Reklama


© Copyright Topinfo s.r.o. 2001-2022, všechna práva vyhrazena.