Uspořádání briefingu o nízkoenergetickém stavění, představení odborné publikace pro projektanty a zisk ocenění za provedení. To vše si připsala na svoje konto společnost Wienerberger na veletrhu IBF 2010.
Stavebnictví zasáhl neúprosný boj o zakázky. V důsledku hledání úspor stavební společnosti přehodnocují svůj přístup k rozpočtování cen staveb. Způsob rozpočtování se mění z ceníkového na kalkulační. Důsledkem nutné individualizace jsou již nyní výrazné odlišnosti dodavatelských cen od tzv. ceníkových cen.
Komora od vyhlášení programu spolupracuje s Ministerstvem životního prostředí a se Státním fondem životního prostředí na úpravě podmínek programu a metodikách upřesňujících tyto podmínky. Členové ČKAIT, kteří jsou předními odborníky v oblasti tepelné techniky, se podílejí také na kontrolách podaných žádostí o dotace.
Autor se ve svém článku zabývá otázkami, na které by se měl soustředit každý zákazník při výběru tepelného čerpadla. Popisuje rozdíl mezi systémy země-voda a vzduch-voda, vysvětluje význam topné křivky jako klíčového parametru při výběru tepelného čerpadla a zmiňuje se rovněž o frekvenčně řízených tepelných čerpadlech. V závěru upozorňuje, na co při výběru tepelného čerpadla dávat pozor, aby zakoupený výrobek nezklamal zákazníkovo očekávání.
V posledních letech je stále diskutovaná otázka, jak výrazně je ovlivněn součinitel prostupu tepla transparentního prvku ve vztahu k použitému typu zasklívacího rámečku (profilu). Na trhu jsou k dispozici v zásadě dva typy plastových rámečků a rámečky nerezové (místo hliníkových) se spoustou protichůdných odborných názorů o jejich kvalitě a parametrech.
Na základě reakcí čtenářů na příspěvky zabývající se větráním bytových (panelových) domů byl původní článek o rekuperaci tepla rozšířen o variantu nuceného přetlakového větrání s elektrickou topnou spirálou. Jedná se o způsob předehřevu venkovního vzduchu jednotkou s 250 W elektrickou spirálou a ventilátorem, která nasává venkovní vzduch z fasády, předehřeje při určitých podmínkách vzduch topnou spirálou a systémem ventilace distribuuje vzduch do dílčích místností přetlakem.
Hydroizolační systém FATRAROOF THERMO řeší komplexně jednoplášťové střešní konstrukce s tepelně izolační a parotěsnou vrstvou o klasickém uspořádání vrstev, v parametru plochých i šikmých střech. Do komplexního sendvičového řešení patří kromě hydroizolační fólie také tepelněizolační vrstva z polystyrenu či minerální vaty.
Tepelná čerpadla vzduch/voda značky Stiebel Eltron mají pracovní rozsah od -20 °C do + 40 °C. Z hlediska klimatu topné sezóny v ČR je počet dní s extrémně nízkou venkovní teplotou malý a nemá na celkovou spotřebu energie významný vliv. Díky kompaktnímu provedení přístroje je každé tepelné čerpadlo vzduch/voda nenáročné na montáž a jeho pořízení vyjde levněji, než je tomu u jiných systémů.
Tepelná čerpadla Atlantic Alféa jsou společným projektem firem Atlantic a Fujitsu, ve kterém se zúročily zkušenosti firmy Atlantic s tepelnou technikou a společnosti Fujitsu s chladicí a klimatizační technikou. Výsledkem jsou tepelná čerpadla VZDUCH-VODA s kontinuálním řízením výkonu a vysokou účinností zisku tepelné energie předurčená pro nízkoteplotní systémy moderních novostaveb.
Solární kolektory musí při uvedení na trh splnit požadavky zákona č. 22/1997 Sb. Podmínkou pro poskytnutí dotace Zelená úsporám je navíc dosažení minimálního ročního solárního zisku z jedné instalace 1500 kWh. Instalovaná solární soustava musí splnit i podmínku ročního solárního zisku alespoň 350 kWh/m2 absorpční plochy.
Vědecky podložené důkazy vyzkoušené v praxi, které vypovídají o tom, že je stavebnictví schopno snížit energetickou spotřebu novostaveb a rekonstrukcí u starších budov na hodnoty nižší než 10 % současné průměrné spotřeby. Důkazem budiž příspěvky k Mezinárodním konferencím o pasivních domech a k 1. Konferenci o pasivních domech a výstavě 2009 ve městě Pécs.