Autor se ve svém článku zabývá problematikou tepelných čerpadel v rámci dotačního programu Zelená úsporám. Rekapituluje vývoj podmínek programu a poukazuje na určité nedostatky při zařazování jednotlivých zařízení do Seznamu technologií a výrobků.
Takový je stěžejní dojem z konference Pasivní domy, která proběhla na konci října 2009 v Bratislavě. Tématem tiskové konference, pořádané během prvního dne jednání, bylo zejména vzdělávání nastupujících odborníků, jako nástroj k prosazování energeticky pasivní výstavby. Na otázky odpovídali prof. Ing. Jan Tywoniak, CSc., prof. Ing. arch. Robert Špaček, CSc., prof. Dr. Wolfgang Feist a Ing. arch. Lorant Krajcsovics, PhD.
Z prostředků programu Zelená úsporám nelze financovat nic jiného než některé části zateplení domu. Je to prakticky 9 položek z celkového počtu 38, které podporujeme v rámci celkové rekonstrukce domu programu PANEL, který se ukázal jako velmi úspěšný, řekl JUDr. Wagner ve své přednášce. Článek je druhou reportáží z probíhající konference.
V první polovině letošního roku začaly platit novelizované normy, ve kterých jsou nově definovány požadavky na navrhování zateplovacích systémů budov. Jedná se o ČSN 73 0810 - Požární bezpečnost staveb - Společná ustanovení (duben 2009) a ČSN 73 0802 - Požární bezpečnost staveb - Nevýrobní objekty. Změny v těchto normách přinášejí i řadu zásadních novinek. Podívejme se na ně prostřednictvím obrazového materiálu.
Rekonstrukce větrání bytových domů je důležitou součástí celkové revitalizace bytového fondu a zateplování venkovních fasád s výměnou oken. V současné době jsou v závislosti na historickém období vzniku bytového domu v provozu zejména následující ventilační systémy: přirozené větrání s infiltrací, aerace - samočinné větrání, šachtové větrání, šachtové větrání s větracími hlavicemi, decentrální nucené větrání, centrální větrání řízené skutečnou potřebou.
Budovy mají potenciál stát se v budoucnosti solárně aktivními stavbami se 100% zajištěním energetických potřeb sluneční energií. K tomu je nutné, aby architekti a inženýři uměli navrhovat budovy v komplexním pojetí, spojujícím inteligentní architekturu, energetickou účinnost a úspory, pokročilé systémy regulace solárních zisků a inovační řešení solárních systémů pro zajištění dodávky energií.
V předchozím díle byly popsány dvě možnosti přístupu k zateplení rodinného domu s využitím dotace z programu Zelená úsporám. Jednalo se o podmínky vypsané na samém počátku tohoto programu s úpravou z počátku června tohoto roku. Nyní si představíme, jakým způsobem bude ovlivněno hodnocení stejných rodinných domů, které byly použity jako příklad v předchozím díle, podle nových podmínek programu, které vešly v platnost 17.8.2009.
Svaz českých a moravských bytových družstev (SČMBD) pořádal v zářijových dnech ve svém pražském sídle konzultační dny, které se týkaly aktuálních dotačních programů Panel a Zelená úsporám. Stejné téma se pak následně probíralo v Přerově. Zazněly i zajímavé příspěvky ke stavebním konstrukcím podle nové ČSN 73 0810.
Velice úspěšnou řadu regulátorů Albatros – RVA… z produkce společnosti Siemens letos již plně nahradila řada Albatros2. Funkce těchto přístrojů byly už u základních modelů značně rozšířeny o aplikace, které se v poslední době velice často používají pro alternativní zdroje tepla. Regulátory řady Albatros2 díky tomu jsou velice dobře připraveny mimo jiné i na kampaň "Zelená úsporám". Z jakého důvodu?
Současná ekonomická i ekologická situace nás nutí k hledání úspor nákladů a ke změnám návyků, které ovlivňují spotřebu energií. Jednou z variant řešení úspor v našich domácnostech je redukce nákladů na přípravu teplé užitkové vody a vytápění prostřednictvím termických solárních systémů. Nově spuštěný dotační program „ZELENÁ ÚSPORÁM“ podporuje žádaný růst instalací těchto solárních systémů v ČR a velmi výrazně snižuje dobu návratnosti investice, což činí pořízení systému v současné době velmi atraktivním nejen pro rodinné, ale i bytové domy.