logo TZB-info

estav.tv nový videoportál

Reklama
Zelená úsporám na TZB-info
Archiv článků od 14.5.2010 do 17.6.2010

Archiv recenzovaných článků

zpět na aktuální články

16.6.2010
Mgr. Lukáš Viktora, RNDr. Petra Schnitzerová, Ph.D.

Článek seznamuje s problematikou ochrany rorýsů a netopýrů při stavebních úpravách budov, včetně aktuální právní úpravy, vhodných postupů a příkladů konkrétních technických opatření. V prvních dílech budou shrnuty základní informace týkající se bytových a zejména panelových domů.

14.6.2010
Ing. arch. Miloš Solař, Národní památkový ústav

Projdeme-li si výčet opatření podporovaných programem Zelená úsporám, dojdeme k tomu, že velká část z nich požadavkům péče o zachování architektonického dědictví nevyhoví. U chráněných staveb je velmi důležité, aby si vlastník či projektant přijatelnost záměru hned na začátku ověřil u příslušného regionálního pracoviště NPÚ.

9.6.2010
Knauf Praha s.r.o.

Neustále rostoucí náklady na energii představují velké zatížení rozpočtu. Proto se výrobci stavebních materiálů snaží přicházet se stále novými inovačními produkty, které vedou ke snižování nákladů, ale současně ke zlepšování komfortu bydlení. Společnost Knauf přichází s nejnovějšími izolačními kompozitní systémy, tzv. ETICS.

7.6.2010
Ing. Zdeněk Krejčí, technik ECČB, Energy Centre České Budějovice

Řadový rodinný dům podle pravidel dotačního titulu Zelená úsporám - výměna oken, zateplení stropu pod půdou a zateplení šikmé střešní roviny, která je v půdním prostoru v prvním patře. Popis postupu zpracování žádosti o dotaci Zelená úsporám.

7.6.2010
Ing. Bořivoj Šourek

V článku jsou uvedena některá základní zapojení solárních soustav pro jednotlivé spotřebiče tepla (teplá voda, vytápění, bazén) a zjednodušený návrh potřebné plochy. U každého schématu je stručně popsána jeho funkce. V závěru jsou pak ještě naznačeny možné varianty napojení akumulačních nádob podle možností a požadavků na provoz solární soustavy.

7.6.2010
Ing. R. Matějka, Ing. R. Dlabaja, ITC Zlín

Zkoušení tepelných čerpadel navazuje na článek o zkoušení solárních kolektorů. Základní funkční princip tepelného čerpadla spočívá v tom, že odebírá teplo z okolního prostředí, a to pak převede na vyšší teplotní hladinu a předá podle způsobu použití na vytápění nebo ohřev teplé vody. Výhoda oproti kolektorům je, že funguje, i když nesvítí slunce.

5.6.2010
Energy Centre České Budějovice

Když Energy Centre České Budějovice na podzim minulého roku uspořádalo Základní vzdělávací kurz pro energetické poradce, byl o tento kurz obrovský zájem a počet přihlášených zájemců z celé republiky několikanásobně překročil kapacitu kurzu. Jedná se totiž o ojedinělou akci svého druhu v České republice.

3.6.2010
James Hardie Europe GmbH, o.s.

Významný tuzemský výrobce dřevostaveb, společnost MS HAUS, připravila pro širokou veřejnost "veřejnou stavbu" domu. Stavba se uskuteční v sobotu 5.6. v obci Blešno u Hradce Králové a vítáni jsou všichni fanoušci montovaných dřevostaveb, ať už z řad široké veřejnosti či zájemců o koupi domu.

1.6.2010

Na veletrhu 3K uvidíte přední evropské výrobce materiálů pro stavbu krbů a kamen v akci ! ! Na každém veletržním stánku se bude "pracovat" a budeme ukazovat materiály v praxi. Jako doprovodný program můžete shlédnout několik zajímavých seminářů od odborníků z oboru.

31.5.2010
Ing. Bořivoj Šourek

V první části článku je stručný přehled trhu kolektorů slunečního záření v České republice, základní členění jednotlivých typů kolektorů a hlavních součástí solárních soustav. V dalších pokračováních jsou uvedena některá základní zapojení solárních soustav pro jednotlivé spotřebiče tepla a možné varianty napojení akumulačních nádob.

27.5.2010
AC Heating - tepelná čerpadla s invertorem

O tom, že tepelným čerpadlem lze vytápět nejrůznější objekty, jistě již dnes nikdo nepochybuje. Vzhledem k tomu, že se naše společnost zabývá vývojem a výrobou moderních systémů tepelných čerpadel AC Heating se zaměřením na propracovanou regulaci, realizujeme čas od času nějakou zajímavou ne zcela standardní aplikaci. Tentokrát se jednalo o vytápění vepřína v Irsku tepelným čerpadlem.

27.5.2010
Deceuninck, spol. s r.o., Petr Sýs

Okna Deceuninck - tepelněizolační vlastnosti, spárová průvzdušnost, povrchová teplota, doporučené hodnoty tepelné prostupnosti U, program Zelená úsporám. Vývoj a aplikace nových technologií v oblasti materiálů použitých na výrobu profilů nebo skel. Novinka Zendow+ a Inoutic Prestige pro pasivní domy.

26.5.2010
Ing. Ivan Cifrinec, Ph.D., MBA, ELEKTRODESIGN ventilátory

Přehled způsobů přirozeného a nuceného větrání včetně kladů a záporů jednotlivých možností a příklad řešení inteligentním systémem centrálního větrání MiX společnosti ELEKTRODESIGN Ventilátory.

20.5.2010
Lindab střešní krytiny

Inspirace tradiční skandinávskou architekturou i roubenkami z podještědí, kombinující klasickou zděnou technologii suterénu zapuštěného do terénu s nízkoenergetickou montovanou stavbou přízemí systémem LindabConstruline – to je nově postavený rodinný dům v obci Klínec, na úpatí brdských lesů.

19.5.2010
ROCKWOOL, a.s.

Proč zateplovat? Jakou izolaci použít a ušetřit? Jak a kde výhodně nakoupit izolace pro zateplení? Jak využít dotaci z programu Zelená úsporám při zateplení domu? Odpovědi na tyto a mnohé další otázky získáte na Internetovém portále www.zacnetesetrit.cz

17.5.2010
doc. Ing. arch. Hana Urbášková, Ph.D.

Okno v pasivním domě je výrazným výtvarným prvkem ovlivňujícím celkový charakter domu a zároveň ovlivňujícím i jeho energetickou spotřebu. Okna i dveře jsou díky slunečním ziskům klíčovým prvkem vnějšího obvodového pláště, zejména v pasivním domě.

17.5.2010
Ing. arch. Miloš Solař, Národní památkový ústav

"Pokud je výtvarný potenciál fotovoltaiky spojován s obrazem nových měst, pak je vše v pořádku. Vznik nové výtvarně kvalitní a energeticky úsporné architektury je žádoucí. Hodnota architektonického dědictví je však spojena se "starými" formami. Změna architektonického obrazu pro ně není vítězstvím."

14.5.2010
Ing. Petr Horák, Ph.D.

S narůstajícím počtem žadatelů o podporu z programu Zelená úsporám se v praxi začaly objevovat chyby, které žadatelům znemožnily cestu k dotacím. Tyto často zbytečné chyby na straně uživatelů a realizačních firem jsou předmětem článku. Článek je určen převážně uživatelům rodinných domů, poznatky vyplývající z textu se však týkají i uživatelů bytových domů.


zpět na aktuální články
 
 

Reklama


© Copyright Topinfo s.r.o. 2001-2024, všechna práva vyhrazena.