logo TZB-info

estav.tv nový videoportál

Reklama

Vytápění průmyslových hal a velkých objektů

Vytápění průmyslových a velkoprostorových objektů je specifické objemem prostoru, různým charakterem instalovaných technologií, nerovnoměrným výskytem lidí s jejich různou pohybovou aktivitou. Proto se vytápění řeší i kombinací různých způsobů, aby se pro daný účel, pro dané místo v prostoru, vytvořilo aktuálně žádané prostředí.
Vzhledem k častému výskytu odpadního tepla z technologií se využívá transport tepelné energie z jednoho místa do druhého. I v této aplikační oblasti vytápění roste podíl využití obnovitelných zdrojů energie.

Teplovzdušné vytápění

Teplovzdušné vytápění bylo v minulosti vedoucím způsobem vytápění průmyslových a velkoprostorových objektů. V řadě případů a pro specifické účely je dodnes nenahraditelné, neboť může být kombinováno s přívodem čerstvého vzduchu. Moderní teplovzdušné jednotky zajišťují vhodným tvarováním výstupních žaluzií nebo trysek velmi dlouhý dosah proudění teplého vzduchu.
Nejčastěji se používají nástěnné cirkulační jednotky, a ty jsou z cca 90 % na instalované bocích haly. Takže nasávají vzduch zespoda, nejstudenější v hale. Mnohem méně častěji se instalují nástřešní nebo podstropní jednotky. Vertikální teplotní rozvrstvení vzduchu pomáhají v případě potřeby zmenšovat destratifikátory, ventilátory tlačící nejteplejší vzduch z podstropní oblasti dolů.
Teplovzdušné jednotky lze v zásadě dělit na lokální, které obsahují teplosměnný výměník a vzduch ohřívají lokálně nebo je vzduch ohříván centrálně a distribuční soustavou (vzduchotechnickým potrubím) je rozváděn po objektu.
Běžným zdrojem tepla je u lokálních teplovzdušných jednotek plyn. Může být využít i princip kondenzace se zvýšeným stupněm využití energie z plynu.
Pokud je použit centrální zdroj tepla, tak může být prakticky jakýkoliv zahrnující i využití obnovitelných zdrojů nebo zpětně získané energie.

Sálavé vytápění

Sálavé vytápění lze v zásadě dělit na vysokoteplotní (cca nad 150 °C) a nízkoteplotní (pod 150 °C).
Mezi vysokoteplotní bychom mohli řadit světlé nebo tmavé plynové zářiče, případně elektrické. Mezi nízkoteplotní potom patří horkovodní nebo teplovodní sálavé panely a také některé typy elektrických sálavých panelů.
Z hlediska umístění jsou nejběžnější dvě formy, a to stropní a stěnová. Alternativou nízkoteplotního, převážně sálavého vytápění, je i podlahové vytápění, které se u některých typů velkoprostorových objektů také využívá.
Elektrické zářiče, případně teplovodní umožňují snazší využití OZE, rekuperace tepla aj.
Z hlediska řešení větrání prostoru je zásadní, zda spaliny z plynového zdroje tepla ve vytápěném prostoru zůstávají nebo jsou odváděny mimo něj.

Návrh a projekt

Návrh vytápění průmyslových a velkoprostorových objektů se provádí nejen s ohledem na stavební charakter objektu, ale vždy i s ohledem na instalované technologie a počty lidí, kteří v daných prostorech jsou. Technologie mohou být prostorovou překážkou pro některé způsoby vytápění, mohou být zdrojem části tepla pro vytápění, mohou na vytápění klást další specifické požadavky (čisté provozy, bezprašnost aj.).

Kombinace různých způsobů vytápění

Ve velkoprostorových objektech zpravidla není třeba udržovat stejnou tepelnou pohodu v každé jeho části. Při hledání optimálního řešení se proto často navrhují i kombinace různých způsobů vytápění, a to i pro prostory, které nejsou oddělené stavebními konstrukcemi.

Zdroje tepla pro vytápění průmyslových a velkoprostorových objektů

Klasickými zdroji tepla pro vytápění průmyslových a velkoprostorových objektů jsou soustavy zásobování tepelnou energií (CZT), kotelny s různými druhy kotlů, kogenerační jednotky, stále častěji i tepelná čerpadla elektrická nebo plynová a množí se aplikace s využitím odpadní tepelné energie z technologií. V současné době roste i zájem o propojení s fotovoltaickými elektrárnami instalovanými na střechách hal.

Parní vytápění

Ve starších objektech je možné se setkat s vytápěním založeným na využití páry. Především ve formě žebrovaných trubkových registrů nebo teplovzdušných jednotek, tzv. sahar. Se všeobecným poklesem využití páry však klesá její zastoupení jako teplonosné látky a tam, kde je, se přechází na jiné formy.


Mohlo by vás zajímat


16.2.2023REHAU s.r.o.
Sdružení odběratelů tepla je efektivnější, hospodárnější a ekologičtější než řada jednotlivých systémů. Při budování větších sídelních celků se tak ukazuje zřízení místního zásobování jako racionální a udržitelné řešení. Nadnárodně působící společnost REHAU je v této oblasti jedničkou na trhu, zejména proto, že čerpá inspiraci po celém světě. Kromě zjevného produktového know-how může nabídnout rozsáhlé zkušenosti s projektováním i vlastní realizací.
11.1.2023Mgr. Jiří Zilvar, redakce
Cesta k plynové nezávislosti je elektrifikace. Průmyslová tepelná čerpadla umožňují využívat energii prostředí nejen při vytápění jednotlivých budov, ale i velkých podniků, obytných čtvrtí a celých měst. Jejich potenciálu a zkušenostem ze zahraničí se věnovala konference Průmyslová tepelná čerpadla 2022, kterou pořádala společnost Exergie.cz 30. listopadu 2022 v Brně.
1.11.2022UPONOR, s.r.o.
V případě zabezpečení příjemných vnitřních teplot v komplikovaném prostředí, jako jsou moderní budovy, je třeba zvolit inovativní řešení. Volba moderních systémů pro zabezpečení vnitřní teploty ve všech klimatických podmínkách narůstá a očekává se jejich spolehlivý provoz a vysoký komfort uživatelů.
1.11.2022UPONOR, s.r.o. (SK)
V prípade zabezpečenia príjemných vnútorných teplôt v komplikovanom prostredí, ako sú moderné budovy, je dôležité uplatniť inovatívne riešenie. Voľba moderných systémov pre zabezpečenie vnútornej teploty vo všetkých klimatických podmienkach narastá a očakáva sa ich spoľahlivá prevádzka a vysoký komfort užívateľov.
10.10.2022Exergie.cz
Tlak na efektivnější využívání energie, snižování emisí CO2 a snaha o urychlenou náhradu zemního plynu má jedno synonymum – tepelná čerpadla. V ČR se téměř 30 % z celkové energie spotřebuje pro vytápění objektů, přičemž výroba tepla je dnes dominantně založena na uhlí a zemním plynu.
29.9.2022Bosch Termotechnika s.r.o. - Průmyslové kotle
Mezi největší projekty Průmyslových kotlů Bosch za polední dobu bezpochyby patří dvě nové kotelny pro Teplárny Brno a.s. Úspěšně byly realizovány dodávky nových kotlů do provozu na dvou místech v Brně, a to na Červeném Mlýně a na Špitálce.
8.5.2022Eurocomm-PR / Zahraniční kancelář města Vídně v Praze
Nejnovější vídeňská nemocnice získá od příštího roku netradiční zdroj tepla. Polovinu až 70 procent potřebné tepelné energie klinice s 800 lůžky dodá blízké výpočetní centrum. Díky inovativnímu využití odpadního tepla ze serverů ušetří Vídeň až 4 000 tun CO2 ročně a přiblíží se k dosažení klimatické neutrality do roku 2040.
20.4.2022Bosch Termotechnika s.r.o. - Průmyslové kotle
V souvislosti s tlakem na snižování emisí se firmy zaměřují na zelenou energii a hledají alternativní zdroje, ať už v podobě vodíku či elektřiny. Společnost Bosch v takové situaci může jako alternativní zdroj páry nabídnout elektrický parní kotel UNIVERSAL ELSB.
18.3.2022Ing. Josef Hodboď, TZB-info, obor Vytápění
Budoucnost vytápění nebude založena jen na jedné technologii. Očekáváme rychlý růst elektrifikace. Souběžně se však budou prosazovat řešení kombinující více technologií a respektující individuální aspekty stávajících obytných budov i možnosti jejich majitelů, říkají experti Bosch Termotechnika.
11.3.2022HEXONIC CZ s. r. o.
Již více než tři desetiletí jsme známí jako SECESPOL. Nyní jsme se rozhodli pro změnu názvu firmy na HEXONIC. Intenzivní expanze na mezinárodních trzích nás vedly k přijetí nové vizuální identity a názvu – Hexonic. Nové jméno bude lépe vyjadřovat naší pozici, hodnoty a nasazení pro to, co děláme.
Obr. Příklad typické instalace kaskády dvou tepelných čerpadel pro bytový dům. Vzhledem k akusticky tichému provozu a odstupovým vzdálenostem mezi bytovými domy plní hygienické požadavky.
22.2.2022Bosch Termotechnika s.r.o. - obchodní divize Bosch Junkers, Ing. Pavel Kvasnička, PhD., technická podpora společnosti Bosch Termotechnika
Tepelné čerpadlo Compress 5000 AW vzduch-voda s regulací HPC 300, které je vhodné zejména pro bytové domy a komerční objekty, dokáže řešit složité více okruhové soustavy s různými bivalentními zdroji a potřebou výkonu od 2,9 kW do 150 kW. Propojení tepelného čerpadla s jednookruhovou otopnou soustavou vyřeší akumulační modul BH 300 P – Hydraulická věž.
22.12.2021ETL-Ekotherm a.s.
Společnost ETL-Ekotherm a.s. oslavila v loňském roce 30 let od svého založení. U této příležitosti představila celou řadu nových a inovovaných výrobků. Ze svařenců se inovace týkala především skladových položek, tedy těch, které má zákazník k dispozici k odběru ihned ze skladu a nemusí tak čekat, jako při zakázkové výrobě. Jsou jimi kombinované rozdělovače RS KOMBI s označením MU – Modul Universal. Úplnou novinkou jsou potom standardizované trubkové rozdělovače pod označením TU – Trubkový universal.
7.12.2021Bosch Termotechnika s.r.o. - Průmyslové kotle
Bez horkovodních a parních kotlů se mnoho výroben a továren nedokáže obejít. Většina těchto kotlů, včetně značek Bosch a Loos, používá jako zdroj energie právě plyn. V době rostoucích cen energií však cena plynu ovlivňuje nejen samotný provoz těchto objektů, ale i ceny výsledných produktů a snížení poptávky ze strany odběratelů.
18.6.2021THERMONA, spol. s.r.o.
Modernizace systému vytápění je pro nebytové prostory jednou z možností, jak zásadně snížit své provozní náklady. Své o tom ví i zbýšovská základní škola, jejímž zřizovatelem je město Zbýšov. V rámci plánované rekonstrukce staré školní budovy byly mimo jiné instalovány i kondenzační kotle, zapojené do takzvané kaskády. Jak celá investice probíhala a jaká je její návratnost, jsme zjišťovali po třech letech od instalace.
 

Reklama


© Copyright Topinfo s.r.o. 2001-2023, všechna práva vyhrazena.