logo TZB-info

estav.tv nový videoportál

Reklama

Vodovodní přípojky

16.1.2025Martin Kubín, redakce
Jak se staví v rozvojové zemi na jižní polokouli? Jak probíhají dodávky materiálu, jak se místní lidé staví k práci a lze vůbec porazit neúnavně škodící termity? Nejen na tyto otázky odpovídá hlavní koordinátor stavby střední školy v zambijském Kashitu, Petr Čanda.
12.12.2024Ing. Karel Plotěný, Ing. Jan Bárta
Recenzovaný Každá lokalita je specifická, a tak abychom našli nejvhodnější řešení, tak je obvykle nutné zvážit více variant. Přičemž cílem by mělo být najít variantu, která bude udržitelná – tj. nejlepší po stránce ekologické, ekonomické a sociální, odolná vůči možným rizikům a akceptovatelná obyvateli, a i dalšími stakeholdery. Ideální je se tak na objekt nebo celou lokalitu dívat jako na systém se vstupy (zdroji), procesy zahrnujícími úpravu a spotřebu a úpravu před výstupem a výstupy, a takto holisticky variantu posuzovat. Nově by součástí ekologického hodnocení vhodnosti měla být i uhlíková neutralita nebo schopnost adaptace na sucho.
14.11.2024Ing. Karel Plotěný, ASIO
Recenzovaný Příspěvek popisuje proces rozhodování při výběru vhodné varianty řešení vodního hospodářství na konkrétní lokalitě Chytré Líchy v Židlochovicích. Cílem řešení je návrh, který bude co nejudržitelnější z hlediska ekonomického, ekologického a sociálního. Z hlediska cirkulární ekonomiky je cílem dosažení 50% úspory pitné vody, minimalizace uhlíkové stopy a zvýšení odolnosti lokality z hlediska dostatku vody i v letních měsících, kdy je vydáván zákaz použití vody např. na zálivku zeleně. V průběhu řešení byly identifikovány možné zdroje, vstupy a výstupy a posouzena jejich vhodnost. Následně byly navrženy kombinace jako variantní řešení a nejprve posouzeny orientačně, a pak i podrobněji na základě ekonomických podkladů. Zajímavé jsou i zkušenosti z projednávání řešení s dotčenými subjekty a občany.
22.8.2024JUDr. Zdeněk Horáček, Ph.D., advokát specializující se na vodní právo
Nový stavební zákon ruší kompetenci vodoprávních úřadů jako speciálních stavebních úřadů a sjednocuje stávající územní a stavební řízení do jednoho řízení o povolení záměru. Toto se samozřejmě promítá rovněž do přípravy a povolování vodních děl a postupů podle vodního zákona a zákona o vodovodech a kanalizacích. Na konferenci Pitná voda 2024 v Táboře o tom hovořil JUDr. Zdeněk Horáček, Ph.D. , advokát a odborný asistent Fakulty právnické Západočeské univerzity v Plzni.
31.5.2024Ing. Lubomír Macek, CSc., MBA, Aquion Praha
Recenzovaný Na konferenci Voda Zlín se autor článku zabýval majetkovou evidencí vodovodů se zaměřením na infrastrukturní majetek. Představil budování informačního systému postupným plněním a kontrolami dat a přidáváním nové funkčnosti spolu s nově se objevujícími potřebami. Podrobnou majetkovou evidenci pak použil jako základ nejen pro podávání hlášení státu, ale i jako základ pro hodnocení stavu dané infrastruktury, pro plánování její obnovy a údržby. Podrobná majetková evidence slouží jako základ všech ostatních agend, pomáhá při hledání úspor finančních prostředků při posuzování životního cyklu jednotlivých prvků infrastruktury, uživateli zajišťuje rychlou a přehlednou dostupnost potřebných dat, návaznost na ostatní informační systémy, zejména GIS snižuje množství manuální práce a zajišťuje aktuálnost dat. Jednotlivé části infrastruktury a i napojené činnosti mohou být plně geolokovány.
29.5.2024Ing. et Ing. Matej Horňák, Ing. Marek Coufal, Ph.D., Ing. Rostislav Kasal, Ph.D.
Recenzovaný Velká část vodárenské infrastruktury na územní České republiky byla vybudována v období od padesátých do osmdesátých let dvacátého století. To zahrnuje nejen rozsáhlé distribuční vodovodní sítě, ale i nespočet zařízení vodárenské infrastruktury, jako jsou úpravny vody, vodojemy, čerpací stanice a další. V současné době pak dochází k postupným rekonstrukcím budov těchto zařízení. Rekonstrukce stavebních částí vodohospodářských objektů představuje specifickou problematiku, jejíž úspěšný výsledek závisí na mnoha faktorech, jež přímo ovlivňují trvanlivost provedených stavebních úprav. Příspěvek se zabývá praktickými poznatky z předprojektové a projektové přípravy stavebních úprav vodohospodářských objektů, z pohledu projektanta stavebních konstrukcí.
28.4.2024Pražské vodovody a kanalizace, a.s.
Pražské vodovody a kanalizace v loňském roce zákazníkům nafakturovaly za nelegální odběr pitné vody a černou produkci odpadních 3,7 miliónu korun (v celkové sumě jsou zahrnuté i náklady na přešetření, způsobené škody a sankce).
Vhodné a osvědčené řešení dánského výrobce ultrazvukových vodoměrů Kamstrup A/S
25.2.2024redakce
Obce se už nyní mohou registrovat, aby mohly požádat o příspěvky na výstavbu vodovodů, kanalizací i na opatření zmírňující sucho. Žádosti o dotace MZe se budou přijímat od 19. 3. do 30. 5. 2024 a v dotačním titulu je 700 milionů Kč.
3.12.2023Wavin Czechia s.r.o.
Společnost Wavin Czechia se podílela na projektu modernizace a zkapacitnění vodovodního přivaděče, který zásobuje pitnou vodou obyvatele z okolí Bystřice pod Hostýnem. Projekt byl realizován ekologickou bezvýkopovou technologií berstlining a bylo při něm využito potrubí Wavin TS, které zaručuje vysokou kvalitu vody, bezpečnost a dlouhou životnost. K přivaděči bylo díky této realizaci možné připojit i další obce regionu, a zvýšit tak kvalitu života místních obyvatel.
Foto © luchshen, Fotolia.com
28.11.2023MUDr. František Kožíšek, CSc., Státní zdravotní ústav, vedoucí Národního referenčního centra pro pitnou vodu SZÚ
V rámci konference Voda v Litomyšli jsme se zeptali zástupců pražského Státního zdravotního ústavu, Centra zdraví a životního prostředí, oddělení hygieny vody na jednu z nejpalčivějších otázek současnosti. Objevují se totiž případy, kdy si lidé stěžují na pach a divnou chuť vody. Jaký je rozdíl mezi hodnocením ze strany spotřebitelů a odborných laboratoří?
Popularita dálkového odečtu spotřeby vody stále roste, foto PVK
22.3.2023Pražské vodovody a kanalizace, a. s.
V Světový den vody o měření a úspoře. Na konci 2022 Pražské vodovody a kanalizace měly osazeno 14 864 vodoměrů s dálkovým odečtem, což je meziročně nárůst o 18 %.
21.2.2023Kamstrup A/S
Ultrazvukové měření spotřeby pitné vody dnes patří k zavedeným standardům ve vodárenství. Kompaktní ultrazvukové vodoměry jsou výkonné, přesné, spolehlivé a samozřejmostí je rovněž integrovaná komunikace. Díky inovacím nabízí tyto vodoměry rovněž další užitečné funkce a stávají se tak základní součástí komplexního systému správy vodárenských sítí. Lídrem v oblasti vývoje této technologie a SMART vodoměrů je technologický inovátor, dánská společnost Kamstrup A/S.
7.2.2023Kamstrup A/S
Ultrazvukové měření spotřeby pitné vody je zavedenou a prověřenou technologií. Malé, kompaktní provedení, které zahrnuje integrovanou komunikaci, to je dnes již standardní koncepce vodoměru. Nové technologie nabízí množství dalších funkcí a vysokou provozní spolehlivost měření. Lídrem ve vývoji této technologie je po mnoho let v oblasti SMART vodoměrů společnost Kamstrup A/S.
 
 

Reklama


© Copyright Topinfo s.r.o. 2001-2025, všechna práva vyhrazena.