logo TZB-info

estav.tv nový videoportál

Ultrazvukové vodoměry Kamstrup, jeden koncept pro různá řešení

Přesné měření a vyhodnocení spotřeb pitné vody, to je osvědčené řešení od společnosti Kamstrup. Přesnost a spolehlivost, základní pilíř pro moderní vodárenskou infrastrukturu.

Dánský výrobce pokračuje ve vývoji a nabízí stále širší produktové portfolio. Výrobce tak reaguje na zvyšující se požadavky trhu. Vedle zavedených typů jsou nyní dostupné zcela nové vodoměry, které posouvají správu sítí mnohem dál, než si ještě před pár lety bylo možné představit.

MULTICAL® 21 je po mnoho let vlajkovou lodí na poli malých, kompaktních SMART vodoměrů. Jde zároveň i o ikonický design vodoměru, který se stal synonymem pro kompaktní, ale výkonný vodoměr s integrovanou komunikací. Společně s robustnějším typem flowIQ® 3100 dnes patří k zavedenému standardu ve vodárenských aplikacích. Základní charakteristika: přesné měření, zabudovaná komunikace, inteligentní funkce, velké datové úložiště. To vše v kombinaci s odolnou konstrukcí.


Díky pokračujícímu vývoji uvedl výrobce na trh vodoměry nové generace. Ty se mohou pochlubit ještě vyšším výkonem, vícepásmovou komunikací nebo delší životností baterie. Nejvíce ale zaujme technologická novinka, integrovaná sonická detekce poruch sítě, ALD. Ta posouvá využití ultrazvukové technologie ve vodoměrech na novou, vyšší úroveň. Každý vodoměr tak monitoruje sonické poruchy vyvolané netěsnostmi v potrubních sítích. Díky tomu je možné kontinuálně monitorovat stav celé vodárenské sítě a předejít tak dalším ztrátám. V kombinaci s nadstavbovými moduly „Leak Detector“ či „Water Intelligence“ pro odečtovou platformu READy, tak má provozovatel k dispozici nové a výkonné nástroje. Ty nabízí širokou škálu funkcí. Od odečtů spotřeb až po unikátní monitoring stavu sítě. Řešení, které zajistí konzistenci a bezpečnost všech dat, od vodoměru až po jejich zpracování a vyhodnocení.

K novým zařízením patří například nejmenší vodoměr z celé rodiny flowIQ® 2200, typ KWM 2231. I přes své malé rozměry a podobnost s typem MULTICAL® 21 je v mnoha ohledech odlišný. Výrobce jej vybavil vyšším výkonem, přehlednějším duálním displejem a většími datovými registry. Vodoměr je tak ještě přesnější, nabízí rovněž měření průtoku a má rozšířené komunikační možnosti s integrovanou komunikací wM-Bus a linkIQ pro snazší integraci do on-line odečtových sítí. Jeho malá konstrukční výška je ideální pro instalace i do stísněných prostor. Stručně řečeno, v malém kompaktním pouzdru nabízí vodoměr vysoký výkon a více funkcí v porovnání se základním typem.

Tuto produktovou řadu doplňují typy KWM 2230 a KWM 3230 ve velikostech DN15-DN100. Rovněž tyto vodoměry si zachovávají typický design a osvědčené kompaktní provedení. Displej nabízí přehledné zobrazení spotřeby, průtoku a grafické piktogramy jednotlivých INFO kódů. Samozřejmostí je vysoká přesnost a již zmíněná funkce ALD. S životností baterie, která je až 20 let, se řada spolehlivě odlišuje od ostatních vodoměrů výrobce. Samozřejmostí je opět integrovaná komunikace ve standardech wM-Bus/linkIQ anebo komunikace IoT. Konstrukce dále nabízí možnost doplnění o impulzní nebo datový výstup. Integrovaná bezdrátová komunikace je samozřejmostí. Velikosti DN15 až DN100 pokrývají většinu běžných instalací ve vodárenství či průmyslových aplikacích. Vodoměry jsou určeny jak pro studenou, tak pro teplou vodu. V kombinaci s vyhodnocovací jednotkou flowIQ® Gateway jsou vhodné také pro implementaci do průmyslových sběrnic Modbus, BACNet či M-Bus.

Novinkou je potom vodoměr flowIQ® 4200, typ KWM4230. Vodoměr je navržen pro použití v instalacích s potrubím o průměrech od DN125 do DN300. Jeho konstrukce opět vychází z konceptu, který dánský výrobce používá i u ostatních typových řad. Přesto je tento vodoměr v mnohém inovativní a nabízí zákazníkům zajímavá technická řešení.

Protože je vodoměr určen pro velké instalace, je jeho konstrukce mechanicky odolná a robustní. Dva páry ultrazvukových převodníků jsou umístěny v kovovém těle. Jejich rozmístění je navrženo tak, aby bylo měření co nejpřesnější a odolné proti vlivům vznikajícím při změnách proudění v celém profilu průtokové části. Výkonná elektronika je potom umístěna v odolném pouzdru z kompozitu, které je pevně spojeno s průtokovou části přístroje. Jak je u výrobce zvykem, je vodoměr vybavený přehledným displejem, který zobrazuje hodnoty objemového množství a průtoku. Na displeji je rovněž indikace provozních stavů. Pomocí jednoduchých piktogramů může uživatel snadno identifikovat možný problém jen pouhým pohledem na displej, bez potřeby použití dalších nástrojů či diagnostického SW. Displej je pod 6 mm odolným sklem, které jej v maximální míře chrání před poškozením. Pouzdro je vakuováno, nehrozí tak nebezpečí vlivu kondenzace a poškození elektroniky. Kompaktnost celé sestavy je zajištěna použitím ochranných krytů kabelů, které propojují ultrazvukové převodníky s elektronikou. I přes svou velikost tak zůstává přístroj kompaktní. Nic z něj zbytečně nevyčnívá a nehrozí tak jeho poškození při montáži či provozu.

Mechanická konstrukce je odlišná od ostatních vodoměrů Kamstrup. Příruby se dají zcela oddělit. Díky tomu je možné vodoměr instalovat v libovolné poloze kolem osy potrubí. Zároveň u takto velkého zařízení toto řešení významně usnadňuje instalaci.

Zařízení je napájeno dvěma bateriemi, které zajistí zcela autonomní a dlouholetý provoz a komunikaci. Baterie je možné vyměnit, což dále zvyšuje provozní užitek vodoměru.

Součástí vodoměru je integrovaná komunikace. K dispozici jsou zavedené standardy wireless M-Bus a linkIQ.

Vodoměr flowIQ® 4200 je možné datově propojit s vyhodnocovací jednotkou, tak jako jej lze z jednotky i napájet. Jednotka je vybavena displejem a dvěma sloty pro komunikační moduly např. pro připojení k průmyslovým sběrnicím, ethernetu nebo integraci do sítí IoT.

A které řešení je vhodné právě pro Vaši aplikaci?

Dánská společnost Kamstrup je předním světovým dodavatelem v oblasti inteligentních řešení pro měření energií a působí ve 24 zemích světa. Pro více informací o jejích produktech či pro pomoc s jejich objednáním je Vám k dispozici i zastoupení Kamstrup v České republice.


Kamstrup A/S
logo Kamstrup A/S

Přímé zastoupení dánské společnosti Kamstrup A/S - výrobce měřičů energií. Dodáváme ultrazvukové měřiče tepla, chladu a vodoměry. Rovněž nabízíme komplexní systémy dálkových odečtů a zpracování naměřených dat.

 
 

Reklama


© Copyright Topinfo s.r.o. 2001-2024, všechna práva vyhrazena.