Jako nejefektivnější řešení k zajištění optimálního klimatu ve školních budovách se ukázalo mechatronické kování Schüco TipTronic. Vybavit a kontrolovaně ovládat s ním lze okenní profily různých typů otevírání.
EPBD je považovaná za veľmi dôležitú legislatívnu zložku aktivít Európskej Únie zameraných na energetickú hospodárnosť, ktorá je navrhnutá tak, aby spĺňala Kyótsky protokol a zodpovedala požiadavkám vyplývajúcim zo Zelených kníh o bezpečnosti energetickej dodávky. Príspevok je venovaný jednotlivým častiam energetického hodnotenia budov podľa súčasných Európskych noriem.
Přesná měření parametrů vnitřního prostředí v místnostech a budovách jsou náročná a vyžadují měření, analýzu a dokumentaci četných parametrů. Přístroje, které napomáhají efektivnímu zpracování a správě příslušných dat proto představují pro poskytovatele servisních služeb, výrobce klimatizační techniky, specialisty nebo experty značné usnadnění práce.
Společnost Rigips vyvinula technologii Activ´Air - jedná se o inovativní a trvalé řešení pro zkvalitnění ovzduší u vás doma nebo v kanceláři. Tato technologie neutralizuje formaldehyd a výsledkem je čistý vzduch v interiéru. V pozadí technologie Activ’Air se skrývá specifická složka, která se přidává do sádrokartonových desek Rigips.
V dnešní době se stále více setkáváme se stavem, kdy se začíná neúměrně zhoršovat vnitřní prostředí ve školách z hlediska mikroklimatických podmínek a škodlivin v ovzduší. K tomuto stavu se prostředí ve školách dostává tak, jak jednotlivé obce rekonstruují objekty škol a v rámci těchto rekonstrukcí zajišťují výměny oken a zateplovací systémy na fasády.
Zeptáte-li se hygienika, jak by definoval pojem „kvalita vnitřního prostředí budov“, označí ho jako soubor fyzikálních, chemických a biologických faktorů prostředí. Pro všechny tyto faktory by měly být – pokud je to možné a stav současného poznání to umožňuje – stanoveny hygienické limity, jako nepřekročitelné hodnoty, chránící zdraví lidí.
Nový přístup k ENB má zásadní dopad na celou oblast stavebnictví. Znamená přehodnocení stávajících znalostí a zkušeností vlastníků budov, stavebníků, projektantů, architektů, prováděcích firem a stavbyvedoucích, stavebních dozorů při individuální výstavbě, ale také autorských dozorů a technických dozorů stavebníka. Má rovněž dopad na činnost pracovníků stavebních úřadů a dotčených orgánů státní správy při ochraně zájmů chráněných zákonem, kterými jsou MPO ČR a Státní energetické inspekce.
Pod názvem „Ekologický pokoj“ realizovala hamburská nemocnice dva nemocniční pokoje s vybavením pro omezení množství škodlivin. Pokoje slouží pro pacienty s MCS syndromem a pacienty s civilizačními chorobami. Použity byly jen předem odzkoušené zdravotně nezávadné stavební materiály. Konstrukce stěn se realizovaly pomocí desek fermacell greenline.
Aktuální problematiku radonu řešil říjnový stavební seminář v Clarion Congress Hotelu v Ústí nad Labem. Měl název Ochrana proti radonu v kontextu energetické úspornosti budov a pořádal jej Státní úřad pro jadernou bezpečnost ve spolupráci s Ministerstvem pro místní rozvoj ČR. Zváni byli především projektanti a stavební inženýři.
Víte, že více než 90 % veškerého času strávíme uvnitř budov? V zimních měsících je to dokonce ještě o něco více, neboť se chráníme ve vyhřátých místnostech před venkovním mrazem. I v tomto období ovšem nesmíme zapomínat na pravidelné větrání. V případě nedostatku čerstvého vzduchu totiž trpí nejen váš domov, ale především vaše zdraví.
K tomu aby interní mikroklima v obytných budovách vyhovovalo normovým a předpisovým požadavkům, je nutné mít pro návrh vytápění a větrání dobré vstupní výpočetní parametry. Následující článek se věnuje shrnutí nejdůležitějších parametrů pro výpočet tepelného výkonu, tj. požadavkům na vnitřní teploty vzduchu a stanovení vhodného průtoku větracího vzduchu.