Vnitřní prostředí budovy ovlivňuje zdravotní stav člověka – jeho fyzickou i psychickou stránku. Pro návrh budovy (zejména rodinné domy) by mělo hrát splnění dobrých parametrů vnitřního prostředí hlavní roli.
Recenzovaný Otopná tělesa stejně jako jiná technická zařízení v budovách a obecně každé vybavení v budově vyžaduje občasnou údržbu a očištění. Cílem tohoto dílu je seznámení s výsledky měření provedených v rámci experimentů zaměřených na mikrobiální zatížení otopných těles různých konstrukčních provedení ve veřejných budovách a rodinných domech.
Recenzovaný Článek představuje souhrn aktuálních znalostí o fotokatalytickém jevu na povrchu nanočástic TiO2, review publikovaných sdělení o jejich známých a potenciálních zdravotních účincích, o biocidním působení i o možném využití v oblastí zlepšení kvality životního prostředí. Součástí je i přehledná diskuze reklamních tvrzení producentů nátěrů obsahujících nanočástice TiO2.
Článek si klade za cíl seznámit čtenáře se základními otázkami účinků elektromagnetického pole (EMP) na člověka, s rozdílným hodnocením zdravotních rizik legislativou a různými skupinami odborníků a s neřešenými problémy nesouladu mezi EMC a zdravotními limity. V úvodu do této složité problematiky uvedu používané fyzikální jednotky, základní pojmy související s neionizujícím zářením a platnou legislativu.
Článek se zabývá základními poznatky o vnitřní tepelné akumulaci energeticky pasivních staveb ve vztahu k letní tepelné stabilitě v klimatických podmínkách střední Evropy. Článek se lehce dotýká problematiky tepelné akumulace staveb s lehkým konstrukčním systémem, jako jsou například moderní sendvičové dřevostavby.
Kontrola teploty nemusí byť dôležitá iba v zimnom období, kde majiteľa nehnuteľnosti zaujíma nielen prekročenie dolnej hranice, kvôli zamrznutiu – nemenej dôležitá môže byť aj príliš vysoká teplota. Tú môže spôsobiť porucha klimatizácie alebo nefunkčná tieniaca technika. Riešením je bezdrôtový detektor teploty od Jablotronu, ktorý teplotu meria, upozorní na anomálie a prostredníctvom webovej aplikácie MyJABLOTRON umožňuje aj náhľad do histórie.
Kontrola teploty nemusí být důležitá jen v zimním období kvůli promrznutí – neméně důležitou může být i příliš vysoká teplota. Ta může být způsobena nefunkční klimatizací nebo stínicí technikou. Řešením je bezdrátový teplotní detektor od Jablotronu, který teplotu měří, upozorní na anomálie a prostřednictvím webové aplikace MyJABLOTRON umožňuje nahlédnout do historie.
Tento díl se zaměřuje na problematiku sběru vzorků pro analýzu mikrobiální kontaminace prostředí v rodinných domech v okolí Brna. Cílem bylo vytipovat vhodné metody, které jsou v praxi použitelné, přiměřeně nákladné a dobře popisují stav kontaminace prostředí, aby bylo možno nejen zhodnotit kvalitu vzduchu, ale také hledat příčiny zjištěného stavu.