Reklama
Vlhkost a kondenzace v konstrukcích
Archiv článků od 21.1.2013 do 22.9.2014

Archiv recenzovaných článků

zpět na aktuální články

4.9.2014

Následující přehled zajímavostí vybírá z nabídky veletržních stánků letošního veletrhu FOR ARCH. Může směřovat jak kroky návštěvníků, tak může být alespoň stručnou informací o novinkách pro ty, kteří se na veletrh nedostanou.

27.8.2014
Saint-Gobain Construction Products CZ a.s., Divize WEBER

Jak zatočit s plísněmi a nadobro? Plíseň doma umí pěkně potrápit. Její odstranění však nelze řešit polovičatě, to by se nám problém hned po několika týdnech vrátil. Plíseň trápí nejen stavbu, ale i naše zdraví. Proto je nutné čelt plísním hned od začátku a pochopitelně odstranit zdroj plísně.

12.5.2014
Doc. Ing. Jaroslav Solař, Ph.D., VŠB-TU Ostrava, Fakulta stavební

V pórovitých materiálech, ke kterým patří také dřevo a materiály vyrobené na bázi dřeva, je obsaženo vždy určité množství vody. A to v závislosti na teplotě, vlhkosti a tlaku okolního vzduchu. Jedná se o vodu fyzikálně vázanou. Ta může být ve dřevě obsažena jak v buněčných stěnách (tzv. voda vázaná), tak také v buněčných dutinách (tzv. voda volná).

9.12.2013
Doc. Ing. Václav Kupilík, CSc., ČVUT Praha

U vlhkých objektů je možnost omezení vlhkosti nejrůznějšími metodami. Problematika je rozdělena do dvou článků. V první části příspěvku autor analyzoval podmínky šíření vlhkosti v objektu, řešil výběr sanační metody s méně obvyklou technologií provádění, v druhém díle pak představuje konkrétní příklady s využitím vzduchoizolačního systému.

9.12.2013
Ing. Ondřej Anton, Ph.D., Ing. Věra Heřmánková, Ph.D., VUT v Brně, Fakulta stavební, Ústav stavebního zkušebnictví

Nedílnou součástí současných staveb jsou různé typy dřevěných konstrukcí krovů. Příspěvek zachycuje diagnostický průzkum, jehož účelem bylo odhalení příčiny výrazných akustických jevů v nedávno dokončené konstrukci dřevěného vazníkového krovu v objektu rodinného domu.

2.12.2013
Doc. Ing. Václav Kupilík, CSc., ČVUT v Praze, Fakulta stavební

U vlhkých objektů je možnost omezení vlhkosti nejrůznějšími metodami. Problematika je rozdělena do dvou článků. V první části příspěvku autor analyzuje podmínky šíření vlhkosti v objektu, řeší výběr sanační metody s méně obvyklou technologií provádění, v druhém díle pak představuje konkrétní příklady s využitím vzduchoizolačního systému.

25.11.2013
Doc. Ing. Jiří Dohnálek, CSc., Betonconsult Praha, Ing. Pavel Dohnálek, Ph.D., Betosan Praha

Příspěvek popisuje důvody pro ověřování vlhkosti podkladních vrstev a upozorňuje na nelogičnost stávajícího přístupu, kdy je ověřována pouze vlhkost relativně tenké povrchové vrstvy v tloušťce 10 až 20 mm a zcela je opomíjen vliv vlhkosti, uzavřené v celém objemu podkladu. Příspěvek doporučuje používat in situ měření dynamické vlhkosti podkladu tak, jak to například popisují americké normy ASTM F1869-11 a ASTM D4263-83. Pouze takto zjištěné vlhkosti umožní zhotovitelům, ale i investorům vyhnout se často fatálnímu dodatečnému selhání povrchových úprav.

7.10.2013
Ing. František Vlach, Ing. Petr Jelínek

Tento článek se věnuje popisu tepelně vlhkostního chování světlovodů instalovaných v budově střediska ekologické výchovy Kaprálův mlýn. Zabývá se rizikem výskytu povrchové kondenzace ve vrchlíku střešní kopule světlovodu a na povrchu izolačního zasklení v chladné části světlovodu, osazeného do tepelně izolačního bloku.

23.9.2013
Ing. Roman Jirák, Ph.D., Decoen

Tento příspěvek se zabývá časovým úsekem, kdy dochází v průběhu dne ke kondenzaci vodních par na vnitřním povrchu, a závažností tohoto jevu. Ke kondenzaci na povrchu konstrukce dochází v případě, že její povrch je ochlazen na nebo pod teplotu rosného bodu, který je funkcí teploty, relativní vlhkosti a atmosférického tlaku prostředí.

11.8.2013
ABF, a.s.

17.9. 2013 proběhne konference „Zásady a opatření na stavbách v povodňových územích“ o možnostech prevence před velkou vodou a následném minimalizování škod. Odborníci představí protipovodňové a vsakovací systémy, způsoby vysoušení, montované protipovodňové zábrany, energeticky úsporný dřevěný rodinný dům se zaplavovacím suterénem.

13.5.2013
Ing. Vladimír Vymětalík

Článek popisuje experimentální měření průběhu teplot ve skladbě střechy s opačným pořadím vrstev. Na základě získaných dat z měření je možné popsat ve vybraném časovém intervalu reálný vliv vody zatékající mezi tepelnou izolaci z extrudovaného polystyrenu a hydroizolační vrstvou na vnitřní povrchové teploty na konkrétní střešní konstrukci.

23.4.2013
OKNA.EU, Ing. Jiří Chomát

Připravujete stavbu rodinného domu a zvolili jste tradiční výstavbu s použitím cihelného zdiva? Cihly jako stavební materiál se vyznačují velmi dobrou tepelnou izolací, akumulací tepla, nekomplikovaným způsobem výstavby. Zamysleme se, na co je třeba během výstavby rodinného domu z cihel dát pozor, a to především s ohledem na správný výběr nových oken a řešení návazných stavebních detailů.

30.3.2013

Diagnostika budov v sobě obsahuje zjištění a vyhledání anomálií v budově, které mohou ovlivňovat celkovou správnou funkčnost. K identifikaci potenciálních problémů v provozu budovy nebo jejích systémů by se mělo pravidelně kontrolovat několik samostatných, přesto souvisejících podmínek.

1.3.2013
Xella CZ, s.r.o., RNDr. Jiří Hejhálek

V článku „Stavím dům z pórobetonu (ytongu, hebelu) – jaká okna vybrat ...?“, uveřejněném 21. 1. 2013 na tzb-info.cz se říká, že stěna z pórobetonu zateplená polystyrenem se chová jako vlhkostní perpetuum mobile: v zimě nasákne z interiéru vlhkost, která, i když v létě vysychá do interiéru, většinou stejně všechna vyschnout nestihne. Tento příspěvek ukazuje, že zateplený dům z pórobetonu v zimě vlhkost nenasakuje, nebo jen bezvýznamně. A že jej lze osadit jakýmikoliv kvalitními okny.

Okna_eu
21.1.2013
OKNA.EU, Ing. Jiří Chomát

Do domů z pórobetonu lze rozhodně doporučit kvalitní poctivá plastová nebo plastohliníková okna s trojsklem a trojitým těsněním. Je však potřeba se vyhnout plastovým oknům nejisté kvality nebo oknům bez poctivého vyztužení ocelovými pozinkovanými profily. Pořízení dřevěných nebo dřevohliníkových oken může být vzhledem k náchylnosti domů z pórobetonu ke zvýšené vlhkosti v interiéru problematické.


zpět na aktuální články
 
 

Reklama