Mezi laickými i odbornými kruhy je neustále diskutována otázka zda, kde, jak a čím je potřeba spojovat či těsnit pojistnou hydroizolační podstřešní fólii či membránu ve střešní nebo fasádní konstrukci, a kdy tato potřeba není.
Dřevěné otvorové výplně prodělaly za posledních roky mnoho změn v profilaci vlysů. Ne každá úprava profilace, která byla převzata ze zahraničí je vhodná pro naše klimatické podmínky. Změna tepelné normy ČSN 73 0540 Tepelná ochrana budov, část: 2 Požadavky z dubna 2007 s účinností od 01.05.2007 si vyžaduje změnu profilace především křídla.
Vnikání vody do porézních materiálů zabudovaných do stavebních konstrukcí, může být zapříčiněno vlivem různých okolností a vnějších podnětů. Především jsou to neprovedené nebo špatně provedené hydroizolace, vyčerpání životnosti hydroizolace, srážková voda a špatně provedené odvodnění stavby, vliv difuze vodních par a jejich kondenzace v konstrukci, ale také vliv mimořádných událostí jako jsou poruchy vodovodního řádu, záplavy a povodně.
Vlhkost porézních materiálů zásadním způsobem ovlivňuje jejich charakteristiky. Především se jedná o tepelnou vodivost, objemovou hmotnost a mechanické vlastnosti. Pomocí fyzikálních a experimentálních hledisek jsou v následujícím článku řešeny účinky vlivů vlhkosti a teploty na chování stavebních materiálů při vysoušení.
Konference CEEERES je letos opět pořádaná jako doprovodný program výstavy PRAGOBUILDING, která proběhne 24. až 26. ledna 2008. Novinkou letos je, že účast na konferenci je zdarma a dokonce účastníci, aby mohli na konferenci přijít, dostanou vstupenky (i na výstavu PRAGOBUILDING) zdarma, pokud se přihlásí na www.e-c.cz.
Workshop - kurs hliněných omítek, který pořádalo Sdružení hliněného stavitelství, firma RIGI a Hliněný dům Marka Vlčka, proběhl na podzim v Lysovicích. Článek přináší několik zajímavostí z průběhu této osvětové akce.