Reklama
Vlhkost a kondenzace v konstrukcích
Archiv článků od 15.5.2018 do 24.4.2019

Archiv recenzovaných článků

zpět na aktuální články

Hotel Patria, Štrbské pleso © shaiith - Fotolia.com
24.4.2019
redakce

Konference Tepelná ochrana budov se koná 23. a 24. května tradičně v hotelu Patria na Štrbském plese ve slovenských Tatrách. Dvoudenní program pod odbornou garancí Ing. Jiřího Šály, CSc., a prof. Ing. Zuzany Sternové, PhD., zaplní přednášky s tématy tepelné ochrany a energetické náročnosti budov. Na příjemné setkání, které se koná každé dva roky, Vás zve i TZB-info jako mediální partner.

25.3.2019
HELUZ cihlářský průmysl a.s.

Společnost HELUZ začala dodávat nový parotěsný prostup z pěnového skla Foamglas, který ve střešní konstrukci bezpečně napojí paropropustnou fólii na cihelné komínové těleso. Parotěsný prostup HELUZ z desek Foamglas o tloušťce 50 mm má hned tři výhody: Není difúzní, brání tvorbě rosného bodu a srážení vlhkosti.

18.2.2019
RNDr. Petr Čížek, Vlastimil Růžička

Odborný Letité spory jsou často u studní, které provádějí na počkání bez stavebního povolení a bez účasti geologa mnozí vrtaři. Česká asociace hydrogeologů (ČAH) připomínkuje připravovanou novelu vodního zákona zaměřenou na boj proti suchu.

11.2.2019
Ing. Petr Bohuslávek, Ing. arch. Oldřich Rejl

Lednový veletrh BAU v Mnichově, lídr mezi světovými stavebními veletrhy, se vyznačoval šířkou sortimentu v ČR nevídanou, řešeními na přání klienta, nápady v detailech i celku a inovacemi. Hlavním sdělením již nebyly úspory energie. Ty jsou samozřejmé. Nešlo přehlédnout zaměření výrobců na co nejmenší zatížení odpady a důraz na recyklaci.

8.1.2019
Hoval spol. s r.o., Petr Bohuslav

Jsou obyvatelé odpovědní za to, že nemají dostatečně prosvětlenou budovu nebo architekti, protože ji špatně navrhli, nebo řemeslníci, již zanedbali správné postupy?

Účinně proti plísním - vnitřní zateplení SkamoWall
7.12.2018
redakce

Na rozdíl od tradičních způsobů vnitřní izolace systém SkamoWall řeší problémy s izolací i vlhkostí ve špatně izolovaných stěnách současně. Desky SkamoWall jsou lehké, pracuje se s běžným nářadím a instalace je snadná a rychlá. Systém je z přírodních materiálů.

6.12.2018
Ing. Jakub Diviš, Ing. Jan Růžička, Ph.D.

Recenzovaný V článku jsou shrnuty dosavadní výsledky výzkumu vlivu stavebních na kvalitu vnitřního prostředí s důrazem na relativní vlhkost interiéru. Uvedený laboratorní výzkum vznikl na Fakultě stavební ČVUT v Praze a v Univerzitním centru energeticky efektivních budov UCEEB v Praze a je zaměřen na dynamické sorpční vlastnosti konstrukcí z přírodních materiálů na bázi surových přírodních jílů v porovnání s konstrukcemi z běžných stavebních materiálů.

22.10.2018
Lindab Ventilace

Na českém trhu najdete mnoho difuzorů, od stropních, stěnových až po průmyslové. Bohužel ne každý splňuje přísná kritéria a role, ke kterým je určen. Jak zajistit proudění vzduchu mezi jednotlivými prostory a zároveň nepřenášet hluk? S efektivním řešením přichází společnost Lindab s.r.o., dceřinná společnost švédského koncernu Lindab.

6.10.2018
Ing. Jindřich Melichar, prof. Ing. Rostislav Drochytka MBA, DrSc.

Metoda aplikace hydroizolačních infuzních clon je v případě rekonstrukcí budov ideálním řešením. Jediným zásahem do struktury budovy je vytvoření horizontální linie vrtů v místě, kde je požadováno vytvoření clony, a tedy zamezení vzlínání vlhkosti. V rámci volby nejvhodnějšího postupu sanace musí být vybrán vhodný infuzní gel, u kterého dochází k maximální penetraci při vlhkosti daného materiálu. Testováním hydroizolačních infuzních gelů hledáme nejlepší řešení pro praxi.

1.10.2018
HELUZ cihlářský průmysl a.s.

Vnitřní příčky z cihel HELUZ NATURE Energy zlepší mikroklima zejména během topné sezony. Mikroklima místnosti, nebo-li tepelně-vlhkostní podmínky ovlivňují náš pocit pohody či nepohody.

ilustrační obrázek © Christian Delbert - Fotolia.com
1.10.2018
doc. Ing. Agnes Iringová, PhD., Žilinská univerzita v Žiline, Stavebná fakulta

Recenzovaný Možnosti aplikácie hliny pri výstavbe budov na báze dreva z hľadiska zvýšenia ich požiarnej ochrany – príklady riešení v minulosti a technické možnosti v súčasnosti. Požiadavky na požiarnu odolnosť obvodových plášťov drevostavieb v závislosti od ich požiarnej výšky v SR. Aplikácia interiérových hlinených omietok na ľahkých obvodových plášťoch v drevo domoch v modelovom riešení z hľadiska optimalizácie tepelnej mikroklímy, protipožiarnej ochrany a ekologickej udržateľnosti výstavby.

23.9.2018
redakce

U mikrofonu redaktorů TZB-info a ESTAV.cz se vystřídala řada zajímavých hostů a natočili jsme 50 rozhovorů o novinkách pro novostavby i rekonstrukce, v oknech, tepelných čerpadlech, kotlích, chytrých instalacích, interiéru, dotacích, o prodeji nemovitosti, smlouvách o dílo, nové legislativě...

3.9.2018
doc. Ing. Ivana Žabičková, CSc., VUT FAST Brno

Recenzovaný Únosnost hliněných konstrukcí staveb se dosud výpočtem neprokazuje pro nedostatek znalostí o chování hliněných těles pod zatížením. V článku jsou uvedeny výsledky šetření zatěžovacích zkoušek pilířů a krátkých stěn provedených v rámci grantu VUT a projektu OP RLZ pracovníky SHS, FA a FAST VUT v Brně.

Měření průvzdušnosti dřevostavby © TZB-info
24.7.2018
Ing. Petr Bohuslávek, redakce

U Týnce nad Labem se dokončuje nový soukromý Komunitní dům v pasivním standardu pro bydlení seniorů. Zařízení bude po dokončení všech etap součástí komplexu budov se zázemím pro několik desítek seniorů s různou úrovní péče. Pasivní dřevostavbu jsme navštívili v době měření průvzdušnosti obálky budovy Blower-Door testem.

23.7.2018
doc. Ing. Jaroslav Sandanus, PhD., doc. Ing. Kristián Sógel, PhD.

Recenzovaný V príspevku je predstavená sanácia strešnej konštrukcie jazdiarne. Jestvujúca kombinovaná oceľovo-drevená nosná konštrukcia vykazovala viditeľné a neprimerane veľké vodorovné priehyby, pričom vytláčala štítovú stenu objektu.V rámci sanácie bola vykonaná diagnostika konštrukcie, statický výpočet pôvodného a nového stavu a návrh sanačných opatrení v streche a tiež v štítových stenách.

2.7.2018
Ing. Aleš Vodička, Ing. Jan Včelák, Ph.D., Ing. Marek Maška

Recenzovaný V článku jsou popsány nové funkce a prvky systému pro kontinuální monitoring vlhkosti dřevěných konstrukcí a jsou představeny technologické novinky systému, které jsou v současné době připravovány a vyvíjeny. V publikaci jsou diskutovány i zkušenosti z dlouhodobých měření a drobná vylepšení na základě poznatků z provozování několika desítek instalací za poslední přibližně 3 roky. Představena je úplně nová bezdrátová bateriově napájená verze senzoru reagující na požadavky zákazníků na možnost dodatečné instalace senzorů bez nutnosti vedení dalších dodatečných kabelů.

15.5.2018
CIUR a.s., Petr Čamra

Konstrukce dvouplášťových rovných střech je bezesporu tou nejproblémovější součástí bytových domů, pokud jde o rekonstrukci. Rizika dvouplášťových střech jsou spojená s možností zatečení vody, promrzáním, kondenzací vlhkosti uvnitř dutiny, nevhodnou izolací, špatným odvětráváním, degradací dřevěných prvků, umístěním a vývody vzduchotechniky atd.


zpět na aktuální články
 
 

Reklama