STUDIO AXIS, spol. s r.o. - Centrum vzdělávání ve stavebnictví zve širokou odbornou veřejnost na školení, která pořádá v lednu až dubnu 2019 v Praze.
Recenzovaný V článku jsou shrnuty dosavadní výsledky výzkumu vlivu stavebních na kvalitu vnitřního prostředí s důrazem na relativní vlhkost interiéru. Uvedený laboratorní výzkum vznikl na Fakultě stavební ČVUT v Praze a v Univerzitním centru energeticky efektivních budov UCEEB v Praze a je zaměřen na dynamické sorpční vlastnosti konstrukcí z přírodních materiálů na bázi surových přírodních jílů v porovnání s konstrukcemi z běžných stavebních materiálů.
Na českém trhu najdete mnoho difuzorů, od stropních, stěnových až po průmyslové. Bohužel ne každý splňuje přísná kritéria a role, ke kterým je určen. Jak zajistit proudění vzduchu mezi jednotlivými prostory a zároveň nepřenášet hluk? S efektivním řešením přichází společnost Lindab s.r.o., dceřinná společnost švédského koncernu Lindab.
Metoda aplikace hydroizolačních infuzních clon je v případě rekonstrukcí budov ideálním řešením. Jediným zásahem do struktury budovy je vytvoření horizontální linie vrtů v místě, kde je požadováno vytvoření clony, a tedy zamezení vzlínání vlhkosti. V rámci volby nejvhodnějšího postupu sanace musí být vybrán vhodný infuzní gel, u kterého dochází k maximální penetraci při vlhkosti daného materiálu. Testováním hydroizolačních infuzních gelů hledáme nejlepší řešení pro praxi.
Recenzovaný Možnosti aplikácie hliny pri výstavbe budov na báze dreva z hľadiska zvýšenia ich požiarnej ochrany – príklady riešení v minulosti a technické možnosti v súčasnosti. Požiadavky na požiarnu odolnosť obvodových plášťov drevostavieb v závislosti od ich požiarnej výšky v SR. Aplikácia interiérových hlinených omietok na ľahkých obvodových plášťoch v drevo domoch v modelovom riešení z hľadiska optimalizácie tepelnej mikroklímy, protipožiarnej ochrany a ekologickej udržateľnosti výstavby.
Recenzovaný Únosnost hliněných konstrukcí staveb se dosud výpočtem neprokazuje pro nedostatek znalostí o chování hliněných těles pod zatížením. V článku jsou uvedeny výsledky šetření zatěžovacích zkoušek pilířů a krátkých stěn provedených v rámci grantu VUT a projektu OP RLZ pracovníky SHS, FA a FAST VUT v Brně.
U Týnce nad Labem se dokončuje nový soukromý Komunitní dům v pasivním standardu pro bydlení seniorů. Zařízení bude po dokončení všech etap součástí komplexu budov se zázemím pro několik desítek seniorů s různou úrovní péče. Pasivní dřevostavbu jsme navštívili v době měření průvzdušnosti obálky budovy Blower-Door testem.
Recenzovaný V príspevku je predstavená sanácia strešnej konštrukcie jazdiarne. Jestvujúca kombinovaná oceľovo-drevená nosná konštrukcia vykazovala viditeľné a neprimerane veľké vodorovné priehyby, pričom vytláčala štítovú stenu objektu.V rámci sanácie bola vykonaná diagnostika konštrukcie, statický výpočet pôvodného a nového stavu a návrh sanačných opatrení v streche a tiež v štítových stenách.
Recenzovaný V článku jsou popsány nové funkce a prvky systému pro kontinuální monitoring vlhkosti dřevěných konstrukcí a jsou představeny technologické novinky systému, které jsou v současné době připravovány a vyvíjeny. V publikaci jsou diskutovány i zkušenosti z dlouhodobých měření a drobná vylepšení na základě poznatků z provozování několika desítek instalací za poslední přibližně 3 roky. Představena je úplně nová bezdrátová bateriově napájená verze senzoru reagující na požadavky zákazníků na možnost dodatečné instalace senzorů bez nutnosti vedení dalších dodatečných kabelů.
Konstrukce dvouplášťových rovných střech je bezesporu tou nejproblémovější součástí bytových domů, pokud jde o rekonstrukci. Rizika dvouplášťových střech jsou spojená s možností zatečení vody, promrzáním, kondenzací vlhkosti uvnitř dutiny, nevhodnou izolací, špatným odvětráváním, degradací dřevěných prvků, umístěním a vývody vzduchotechniky atd.
Recenzovaný Vzhledem ke zvyšujícímu se počtu využívání dřeva jako konstrukčního materiálu je potřeba vzít v úvahu otázku vlhkosti ve dřevě. Touto problematikou je důležité se zabývat podrobně, protože zvýšená vlhkost v dřevěné konstrukci mění nejen jeho mechanické a elastické vlastnosti, ale také je dřevo náchylnější k napadení biotickými činiteli. Zvýšená vlhkost se do dřeva může dostat například špatně navrženou konstrukcí nebo špatně vyřešeným detailem. Dřevo je hygroskopický materiál, to znamená, že jeho vlhkost ustaluje podle rovnovážné vlhkosti okolního prostředí. Při zvýšení vlhkosti, dřevo začne přibírat okolní vlhkost a akumulovat ji v sobě. V případě, kdy je okolní prostředí sušší, tak vlhkost ze dřeva vystupuje do tohoto prostředí. Tento článek se věnuje analýze vlivu vysoušení dřeva s použitím elektromagnetických vln. Je pozorováno rozložení vlhkostního pole uvnitř vzorku. Je zde řešena problematika absorpce vody a následná optimalizace časových úseků, po které je potřeba dřevo vysoušet, aby nedošlo k výrazným výsušným trhlinám.
Třináctý ročník konference Regenerace bytového fondu a veřejných budov, která proběhla 21. a 22. listopadu, přinesl ucelený pohled na aktuální stav navrhování a provádění kontaktních zateplovacích systémů ETICS. Vedle dalších zajímavých témat a „povinných“ přednášek státních institucí se zateplovacím systémům z velké části věnovaly oba dny konference.