Simulační programy dnes dokáží prověřit spotřebu energií do nejmenších detailů. Nic není zadarmo, a tak i přesnost výsledku simulace závisí na úsilí, které do ní člověk vloží.
Pivo je český národní nápoj, v jehož konzumaci jsme dlouhodobě nepopiratelnou světovou jedničkou. Jen pro představu v roce 2019 dosáhla dle statistik spotřeba piva na obyvatele (kojence a nezletilé nevyjímaje) a rok hodnoty 192 litrů. To znamená, že každý průměrný Čech zkonzumuje za 365 dnů 384 půllitrů našeho chmelového zázraku.
Z normy ČSN 73 0601 Ochrana staveb proti radonu z podloží a ČSN 73 0602 Ochrana staveb proti radonu a záření gama ze stavebních materiálů vyplývají kromě jiného i postupy pro ozdravná opatření, která se ověřují měřením objemové aktivity radonu v daném prvku či přímo v budovách. Provádí je Státní úřad pro jadernou bezpečnost (SÚJB), jehož zástupci nám odpověděli na otázky ohledně radonu ve vodě.
Pro udržení a rozšíření zelené infrastruktury ve městech je potřebné vytvořit dlouhodobé podmínky pro růst zeleně. Zjednodušeně řečeno – stromy a křoviny potřebují životní prostor pro kořenový systém a trvalé zavlažování. V případě ucelených parkových či sadových ploch je řešení snadnější než u zeleně vysázené v ulicích, na náměstích, parkovištích atd.
Ministr Brabec se pro kameru TZB-info vyjádřil k širšímu využití dešťové a šedé vody v budovách. Je třeba odstranit administrativní bariéry, posílit ekonomickou motivaci a nakonec zavést i určitou zákonnou povinnost pro nové stavby. Šance pro budovy navrhuje, aby zejména ve městech byla pro rezidenční budovy zrušena výjimka zpoplatnění dešťových vod odváděných do kanalizace.
Aktuálním nepřítelem lidstva nejsou velké hybné síly, jako válečné konflikty, teroristické činy, ani zhoršená kvalita životního prostředí. Posledních pár týdnů jasně ukazuje, kde je lidstvo nejzranitelnější. V současné době technického, technologického i vědeckého pokroku jsme se totiž začali bát toho nejmenšího, co kolem nás vůbec může být a toho, co ani nevidíme – mikroorganismů.