Přichystali jsme 3 křišťálové ceny s autorským podpisem pro vítěze soutěže TOP výrobky Infothermy 2024.
Za poslední tři desetiletí zásadně vzrostla velikost oken našich domů. V současné době tvoří kolem 20 % plochy obvodového pláště domu, u designových domů nebo komerčních staveb je toto číslo ještě daleko vyšší. Drtivou většinu plochy oken, zhruba 80 %, představuje zasklení. Právě vlastnostem zasklení bychom tedy měli věnovat velkou pozornost.
Značka Buderus uvedla v 2. polovině roku 2023 na český trh nový nástěnný kondenzační kotel Logamax plus GB272. Jedná se o přímého nástupce oblíbeného kotle Logamax plus GB162, který byl s obměnami v prodeji od roku 2006. Tento veleúspěšný kotel, který bychom našli v tisících kotelnách po celém světě, znal téměř každý montážník, projektant i servisní technik.
Společnost Zehnder, přední dodavatel designových otopných těles, stropních sálavých panelů pro vytápění a chlazení a větrání s rekuperací tepla, 9. listopadu 2023 slavnostně otevřela své nové sídlo a školicí centrum Zehnder Climate Center. Vznik centra následuje příklady školicích center Zehnder ve Švýcarsku a Německu. Budovou nás provedl pan Ing. Jiří Štekr, vedoucí zastoupení Zehnder Group pro Česko a Slovensko.
Navrhování výškových dřevostaveb se začíná prosazovat i v České republice. Ve fázi přípravy nebo realizace je několik bytových domů. S poptávkou sílí i odborná debata o podobě předpisů pro navrhování. U vyšších budov na bázi dřeva se v případě nosné konstrukce často jedná o kombinaci s železobetonem a s nehořlavými materiály. Druhý fenomén, který je pro stavebnictví i hasiče aktuální, je elektromobilita. Jak se hasí elektromobil v podzemních garážích? A jaké jsou představy o zajištění bezpečnosti evakuace a zásahu v hromadných garážích? Odpovědi přinesla konference Požární bezpečnost staveb 2023, kterou pořádal portál TZB-info.
Každá stavba nebo rekonstrukce domu je velkou výzvou. V každé fázi je třeba správně zvolit materiál a technologii. Vysoké ceny stavebních materiálů nás často nutí ke kompromisu mezi náklady a kvalitou. Existují však prvky výstavby, kde je kvalita obzvláště důležitá. Izolace podkroví je jistě jedním z nich.
Odedávna panuje v architektuře a stavitelství velký rozpor mezi požadavky na pevnost a hmotnost stavebních materiálů. Konstrukce velkolepých i zcela běžných staveb si často žádají stavební materiály s vysokou pevností a odolností. Ta s sebou ale obvykle nese i relativně vysokou hmotnost, která je však často na škodu. Proto už starověcí stavitelé hledali způsob jak stavební hmoty vylehčit. A přišli s betonem vylehčeným pemzou, který byl nalezen třeba v konstrukcích římského Kolosea. I když se od té doby technologie zdokonalily, výhody lehkého betonu využíváme i 2 000 let poté.
Při plánování, projektování a realizaci fotovoltaické elektrárny na střechu domu se nesmí zapomenout na přípravu samotné konstrukce střechy, posouzení stavu a kvality hydroizolační vrstvy, únosnosti nosné konstrukce a dalších částí střechy a také na její požární bezpečnost. Ve studiu estav.tv se ptáme odborníků na správný návrh a provedení fotovoltaiky z hlediska zapojení, z hlediska bezpečnosti proti úrazu a požární bezpečnosti a také z hlediska přípravy konstrukce střechy a její hydroizolace pro montáž elektrárny. Hosty ve studiu jsou Pavel Rydlo ze společnosti Isover a Ondřej Čermák ze společnosti V-systém elektro.
Má-li být elektroenergetika v budoucnu postavená na obnovitelných zdrojích energie, bez chytrých řešení se neobejde. Jak je česká energetika připravená na výzvy, které před ní staví požadavek dekarbonizace? Pod záštitou společnosti Huawei proběhl 26. září 2023 v Lobkowiczkém paláci summit zaměřený na stav moderní energetiky v České republice.