Podpora OZE po česku je jedna velká groteska. Nové podmínky Nové zelené úsporám na fotovoltaiku zahrnují podmínku omezení maximálního rezervovaného výkonu pro připojení do sítě.
Stavba fotovoltaiky téměř výhradně na střechách rodinných domů znamená, „že v době energetické krize dáme levnou elektřinu z fotovoltaiky třeba třetině Benešova,“ říká v rozhovoru Jan Krčmář, ředitel Solární asociace. Jaké jsou bariéry rozvoje fotovoltaiky na rodinných domech, v areálech firem nebo na polích? A proč o ně vůbec usilovat?
Ceny elektřiny a plynu v roce 2022 zvýšily zájem měst a obcí o úspory energie, vlastní obnovitelné zdroje nebo komunitní energetiku. Jak ale tato opatření uchopit, aby dávala smysl a vyplatila se? Informace přináší cyklus regionálních konferencí Zkrotíme energie, který pořádá Svaz moderní energetiky.
Jak se mohou obce lépe připravit na energetické krize nebo vysoké ceny energií? Efektivním řešením je komunální přístup k energetice. Díky němu se mohou města i obce stát energeticky soběstačnějšími a odolnějšími. Jak naplánovat a realizovat projekt fotovoltaické elektrárny v obci, poradí zájemcům nový online nástroj Energie pro města od expertní skupiny Frank Bold.
Senátoři schválili novelu zákona nazývanou Lex OZE 1, která přinese přelomové změny vedoucí k rozvoji solární i větrné energetiky v Česku. Novela usnadní výstavbu obnovitelných zdrojů energie, například instalaci malých elektráren, u kterých zvyšuje limit bez nutnosti získat stavební povolení a licenci od Energetického úřadu z 10 kW na 50 kW.
V obci Zátor u Krnova by mohla do sedmi let vyrůst větrná elektrárna o výkonu zhruba 20 MW a čítající asi pět turbín. ČEZ se s obcí dohodl na záměru a podepsal zde vůbec první smlouvu o spolupráci při výstavbě větrného parku. V nově vznikajících elektrárnách tohoto typu nabízí ČEZ spoluvlastnický podíl. Jednání probíhají i v dalších krajích, kde se z hlediska větrného potenciálu vyplatí investovat.
Větrná energie je celosvětově nejrychleji se rozvíjejícím energetickým oborem. Mnohokrát to zaznělo na veletrhu větrné energetiky, který v Hamburku proběhl letos po dvouleté koronavirové pauze koncem září. Vyplývá to i z poslední pololetní zprávy WWEA (Světová asociace větrné energetiky), publikované v polovině listopadu.
Hospodářský výbor PSP ČR doporučil sněmovně schválit takzvanou novelu „Lex OZE 1“, která má za cíl odstranit zbytečně bariéry ve výstavbě nových, levných a rychle realizovatelných obnovitelných zdrojů energie. Rozhodnutí Hospodářského výboru vítají oborové organizace ze sektoru obnovitelných zdrojů a moderní energetiky.