Od začátku roku 2017 vstoupila v účinnost novela zákona, podle níž musí všichni výrobci elektřiny z podporovaných zdrojů měřit tzv. technologickou vlastní spotřebu. Splnění této povinnosti naráží na řadu technických i výkladových otázek.
6. ročník konference Obchodování s energií v ČR poskytl přehled nejnovějšího dění na energetickém trhu. Co nového přináší Zimní energetický balíček? Jak se změní ceny elektřiny po odstavení německých jaderných elektráren? S čím se mohou pochlubit energetici v podnicích, s čím obchodníci a jaké problémy mají domácnosti?
Chcete se zorientovat v legislativních otázkách připojování a provozu fotovoltaických elektráren? Hledáte tipy pro výběr vhodného systému solární panelů a baterií pro akumulaci? Navštivte konferenci „Chytré technologie pro energetickou soběstačnost domácností i firem“, která proběhne v rámci veletrhu Amper 2017 dne 22. března na BVV Brno.
V pondělí 23.1.2017 vydala Evropská komise celý text rozhodnutí o tzv. notifikaci podpory obnovitelných zdrojů v České republice. Podle analýzy expertů z Aliance pro energetickou soběstačnost a Solární asociace dokument obsahuje klíčové sdělení, ze kterého vyplývá, že podpora pro solární elektrárny je nastavena v oprávněné výši. Vyvrací tak tvrzení o údajné překompenzaci podpory pro sluneční elektrárny.
Předposlední den minulého roku se v Polsku konala první čtyři kola aukcí o podporu pro výrobu elektřiny z OZE. Proběhla za účasti více než dvou set subjektů, neobešla se bez technických problémů a vyvstalo při nich několik zajímavých otázek, na jejichž zodpovězení bude záviset podoba budoucích polských aukcí o podporu.
Jak uvedl portál Strom-magazin.de, rozhodnutí vybudovat kapacitně silná elektrická dálková vedení pro přenos elektrické energie ze severoněmeckých větrných elektráren do průmyslových regionů na jihu Německa, se podle nejnovějších odhadů provozovatele elektrických sítí, společnosti Tennet, téměř dvojnásobně prodraží.