Větrací jednotka, to nejsou jen ventilátory, výměník, čidla, regulace, design, ale i šikovnost, která usnadňuje její začlenění do budovy a jednoduchou provozní údržbu. V reportáži o nich hovoří zástupce značky Buderus a názorně je předvádí.
Úspora energií je dána zejména vysokou účinností zpětného získávání tepla. Tu zajišťuje rekuperační výměník, který je součástí každé rekuperační jednotky. Kvalita vnitřního vzduchu je dána přísunem dostatečného množství větracího vzduchu a jeho filtrace přes aktivní filtrační články, zachycující pyl a i nejjemnější částice prachu. O nuceném větrání s rekuperací jsme hovořili s Jiřím Mervartem ze společnosti ELEKTRODESIGN Ventilátory.
Jedním z hojně diskutovaných předsudků o řízeném větrání jsou stavební omezení spojená s větracími systémy. Šíře nabídky a možnosti výběru však tyto pochybnosti hravě vyvrátí. Najít řešení pro prakticky jakoukoli stavební situaci není problém. Nenechte se omezovat předsudky a přesvědčte se sami v tomto příspěvku.
Proč vybavujeme domy řízeným větráním s rekuperací? Především proto, abychom zajistili dostatečný přívod čerstvého vzduchu a současně odvedli vlhkost a škodliviny, které se v domě tvoří. Vyšší intenzita větrání nám v interiéru zajistí kvalitní a čerstvý vzduch s nízkou úrovní CO2, ale v mrazivých zimních dnech povede s vysokou pravděpodobností k vysoušení vzduchu a nízké vlhkosti v interiéru. Zajištění odpovídající kvality vzduchu a současně omezení problému s nízkou vlhkostí vyžaduje více opatření. Firma Brink má v tomto ohledu dlouhodobé zkušenosti a její systém větrání se vzduchotechnickým rozvodem Air Excellent se snaží tento problém řešit komplexně od samého počátku.
Recenzovaný Příspěvek informuje o výsledcích testů účinnosti specifických aplikačních metod sanace povrchů a vzduchu ve vnitřním prostředí staveb, jejichž rozsah a nabídka se významně rozšířily v souvislosti s epidemií SARS-CoV-2. Testy byly zaměřeny na nejčetněji nabízené postupy tj. na použití otevřených a uzavřených (čističky vzduchu) zdrojů UV-C záření, fumigaci (použití biocidních látek) a ozonizaci. Zvláštní pozornost je věnována naplnění dikce souvisejících zákonů a předpisů EU a dodržování bezpečnostních zásad při aplikaci těchto postupů v pracovním i komunálním prostředí. Uvádíme i příklady četně se vyskytujících problémů a nedostatků při aplikaci těchto technologií.
Manuální větrání okny je sice lepší než nevětrat vůbec, nicméně kvalitnímu řízenému větrání s rekuperací tepla se nedokáže vyrovnat, a to jak ze zdravotního hlediska, tak i z toho finančního. Na tom nic nezmění ani předsudky, které o řízeném větrání stále ještě panují. V této druhé části se se švýcarskou značkou Zehnder zaměříme na předsudky týkající se právě oblasti financí a nákladů.
S přicházející zimou a topnou sezónou se v řadě míst zhoršují podmínky a lidé jsou vystaveni nepříjemnému kouři a zápachu z komínů. Domy vybavené řízeným větráním s rekuperací jsou schopny tento problém poměrně dobře eliminovat. Systém větrání je na vstupu do domu vybaven filtrací, kterou je možné do určité míry upravit a vybavit účinnějšími filtry eliminujícími zápach a jemný prach.
V moderních energeticky úsporných budovách je více než 50 % tepelných ztrát způsobeno větráním. V současnosti se staví dokonale utěsněné budovy, ve kterých nedochází k výměně vzduchu a přirozenému proudění skrz samotnou konstrukci domu. Aby se místnost řádně vyvětrala, je nutné několikrát denně otevírat okna. Zatímco v létě toto větrání klade vyšší energetické nároky na výkon klimatizace, v zimě teplo uniká otevřenými okny. U systémů nuceného větrání v obytných budovách jsou k dispozici různé možnosti snížení tepelných ztrát, přičemž největší potenciál úspor energie má rekuperace tepla.
Jak udržet svůj domov bez plísní, vyvětraný a přitom ušetřit? Řízené větrání v domě či bytě se stává již standardním technickým zařízením. Jaké jsou možnosti větracích jednotek s rekuperací vzduchu jsme si na estav.tv ve veletržním studiu na FOR ARCH povídali s Jiřím Mervartem ze společnosti ELEKTRODESIGN ventilátory.
Pořízení řízeného větrání s rekuperací tepla, ať už do novostavby, rekonstrukce, ale i bytového domu, podpoří Nová zelená úsporám. O dotační příspěvky až do výše 50 % uznatelných nákladů, lze žádat za nových podmínek od 23. září. Na podmínky jednotlivých kategorií NZÚ vztažených k řízenému větrání se podíváme s odborníkem na systémy komfortního větrání Zehnder.
Náklady na novostavby i rekonstrukce rodinných domů v poslední době výrazně vzrostly. Renomovaný švýcarský výrobce Zehnder se proto rozhodl podpořit zdravé a komfortní bydlení a na osvědčené ekonomické i nejnovější systémy řízeného větrání s rekuperací tepla připravil podzimní akci. Od 21. září do 20. prosince tak lze vybrané systémy pořídit za výhodnějších podmínek, a to bez ztráty možnosti požádat o dotaci až 50 % nákladů na pořízení a instalaci.
Vysoké náklady spojené s bydlením, omezený prostor a neustále rostoucí požadavky na zdravý životní styl, komfort a kvalitu bydlení. Tři problémy, s nimiž se denně setkávají majitelé domů i nájemníci. Renomovaný švýcarský výrobce Zehnder přichází s novinkou, která toto vše řeší zároveň – plochou větrací jednotkou Zehnder ComfoAir Flex s vynikajícím výkonem a minimálními prostorovými i časovými nároky na instalaci.
Majitelé starších domů bez moderních tepelně izolačních oken a zateplení fasády se málokdy potkají s nedostatečným větráním místností. Zejména původní netěsná okna způsobují přirozené pronikání dostatku čerstvého vzduchu do objektu a tím pádem není ve většině případů potřeba hlídat čerstvost a vlhkost vnitřního prostředí. Z hlediska tepelných ztrát objektu a tím i provozních nákladů za vytápění se nicméně nelze bavit o úsporném bydlení na dnes již běžné úrovni.