V budovách prožijeme asi 80 % svého života. Do tohoto období patří nejen čas strávený v domácnosti, ale i v kancelářských budovách nebo v obchodech. Právě v domácnosti máme ale největší možnost kvalitu vnitřního prostředí ovlivnit.
V případě aktivního ochlazování domácnosti sahají tuzemští uživatelé nejčastěji po klimatizaci. V posledních letech jsou však dostupné i jiné alternativy, zejména pak invertorová tepelná čerpadla či systémy řízeného větrání s rekuperací. Jaké jsou výhody a nevýhody všech tří řešení? Jak si stojí z hlediska možných úspor? A umí případně zužitkovat i odpadní energii? Nejen na tyto otázky odpovídá následující článek.
Klimatický modul Zehnder ComfoClime díky dochlazování nebo dohřevu vzduchu zabezpečuje společně s komfortní větrací jednotkou Zehnder ComfoAir Q v rodinném domě trvale čerstvý čistý vzduch s optimalizovanou teplotou. Tento integrovaný klimatický systém větrání zároveň přispívá k získání lepší kategorie PENB – průkazu energetické náročnosti budovy.
Panasonic Heating & Cooling Solutions rozšiřuje řadu rezidenčních klimatizací Etherea o model s názvem Graphite Grey. Tato grafitově šedá klimatizace se nachází v nejvyšší energetické třídě A+++, nabízí velmi tichý provoz (hluk pouhých 19 dB) a navíc vestavěnou technologii nanoe™X. Ta pomocí nanočástic čistí vzduch v domácnosti od různých typů škodlivin včetně virů, pylů či plísní.
Vlhkost zdiva se často objevuje v objektech všeho druhu – rodinných domech i komerčních prostorách. Možná se stačí projít po náměstí a tyto problémy uvidíte i zvenčí. Ale pokud je zeď nedostatečně odizolovaná, nasává vlhkost z ulice i z okolí domu a může způsobit vážné poškození obvodového zdiva i zdravotní problémy – pokud se vlhkost dlouhodobě neřeší a přetrvává. Spóry plísní mohou být i neviditelné.
Řízené větrání se zpětným ziskem tepla je v dnešní době již nepostradatelnou součástí zdravého a komfortního bydlení. Součásti větracích přístrojů by měly co nejméně narušovat celkovou estetiku a vzhled budov. Proto již před lety vyvinula společnost inVENTer větrací přístroje se vyústěním "Corner", které je decentně ukryté ve špaletě okna a nenarušuje celkový pohled na fasádu.
Nucené větrání s rekuperací je při současných požadavcích na těsnost obálky budov jedinou možností, jak po celý rok zajistit dostatečný přísun čerstvého vzduchu do interiéru. Rekuperace navíc zajistí úsporu tepla, které bychom při trvalém větrání okny ztratili. Komponenty větracího systému Brilon Octopus nám v průběhu montáže na stavbě rodinného domu představil Václav Dědič.
O problematice radonu se všeobecně hovoří již několik desetiletí a u novostaveb je toto téma již léta řešeno v rámci projektu. Mnoho stavebníků však provádí rekonstrukci bez stavebního povolení a neviditelné nebezpečí bez zápachu neřeší. Největším problémem je zateplování starších budov, které nemají žádné podlahové izolace zamezující prostupu radonu do obytných místností. Zateplená fasáda znamená nulovou infiltraci a tím zvýšenou hladinu radonu.
Splnění požadavku na průvzdušnost obvodového pláště domu je podmínku získání dotace Nová zelená úsporám. Svědčí ale také o kvalitě provedených prací a dosažení projektovaných energetických parametrů stavby. Přesvědčit se o těsnosti obálky budovy je vhodné v momentě dokončení obvodového pláště a střechy, kdy je možné případné nedostatky ještě odstranit. Navštivte s námi podruhé stavbu energeticky úsporné dřevostavby rodinného domu na okraji Prahy.