V Jablotronu se neustále snažíme zlepšovat služby a podporu nejen koncovým zákazníkům, ale i našim montážním partnerům.
Nucené větrání s rekuperací se dnes zmiňuje zejména jako nástroj energetických úspor. Jde ale zejména o zařízení pro přísun čerstvého vzduchu do interiéru po celý rok, a to se zajištěním energetických úspor tzv. zpětným získáváním tepla z odpadního vzduchu, čili s rekuperací. Důvody, proč je třeba větrat, co obnáší montáž větrání do bytu nebo rodinného domu a jaké výhody to uživateli přinese, vysvětluje v podcastu Roman Šubrt ze společnosti Zehnder.
Recenzovaný Článek se zabývá současně diskutovaným problémem vlhkosti v bytovém prostředí. V zimním období bývá při řádném větrání problém s nízkou relativní vlhkostí v obytných místnostech. Autoři se zamýšlí nad tím, zda by přebytečné množství vlhkosti vyprodukované koupáním resp. sprchováním nemohlo přispět ke zvýšení kvality vlhkostního mikroklimatu v obytných místnostech.
Decentrální nucené větrání má celou řadu předností. Větrací přístroje lze velice jednoduše a flexibilně použít už při plánování jednotlivých místností. Tento typ větrání má tu výhodu, že jej lze zabudovat i dodatečně do již stávajících objektů pomocí jádrového vrtání, pro novostavby jsou navíc připraveny různé instalační pomůcky, jako stavební prvek Simplex, který již ve fázi hrubé výstavby ušetří čas a sníží náklady na celkovou montáž zařízení. Ale u decentrálních větracích systému musíme stále počítat s viditelným venkovním ukončením na fasádě a také s výraznými vnitřními kryty, nebo tomu tak není?
V praxi je, při výběru vhodného způsobu distribuce vzduchu, důležité zohlednit i požadavky na navazující profese. Neopodstatněné prostorové nároky rezidenčního větrání mohou mít značný ekonomický dopad na celou stavbu. Tento příspěvek se zabývá úsporným řešením větrání obytné místnosti bytového domu, kdy je čerstvý vzduch přiváděn pouze nástěnným prvkem a odvod vzduchu zajištěn štěrbinou pode dveřmi. Cílem této variantní CFD simulace je zhodnotit stáří vzduchu AoA při různém průtoku vzduchu a současně porovnat dva typy distribučních prvků.
V případě aktivního ochlazování domácnosti sahají tuzemští uživatelé nejčastěji po klimatizaci. V posledních letech jsou však dostupné i jiné alternativy, zejména pak invertorová tepelná čerpadla či systémy řízeného větrání s rekuperací. Jaké jsou výhody a nevýhody všech tří řešení? Jak si stojí z hlediska možných úspor? A umí případně zužitkovat i odpadní energii? Nejen na tyto otázky odpovídá následující článek.
Klimatický modul Zehnder ComfoClime díky dochlazování nebo dohřevu vzduchu zabezpečuje společně s komfortní větrací jednotkou Zehnder ComfoAir Q v rodinném domě trvale čerstvý čistý vzduch s optimalizovanou teplotou. Tento integrovaný klimatický systém větrání zároveň přispívá k získání lepší kategorie PENB – průkazu energetické náročnosti budovy.
Panasonic Heating & Cooling Solutions rozšiřuje řadu rezidenčních klimatizací Etherea o model s názvem Graphite Grey. Tato grafitově šedá klimatizace se nachází v nejvyšší energetické třídě A+++, nabízí velmi tichý provoz (hluk pouhých 19 dB) a navíc vestavěnou technologii nanoe™X. Ta pomocí nanočástic čistí vzduch v domácnosti od různých typů škodlivin včetně virů, pylů či plísní.
Vlhkost zdiva se často objevuje v objektech všeho druhu – rodinných domech i komerčních prostorách. Možná se stačí projít po náměstí a tyto problémy uvidíte i zvenčí. Ale pokud je zeď nedostatečně odizolovaná, nasává vlhkost z ulice i z okolí domu a může způsobit vážné poškození obvodového zdiva i zdravotní problémy – pokud se vlhkost dlouhodobě neřeší a přetrvává. Spóry plísní mohou být i neviditelné.
Řízené větrání se zpětným ziskem tepla je v dnešní době již nepostradatelnou součástí zdravého a komfortního bydlení. Součásti větracích přístrojů by měly co nejméně narušovat celkovou estetiku a vzhled budov. Proto již před lety vyvinula společnost inVENTer větrací přístroje se vyústěním "Corner", které je decentně ukryté ve špaletě okna a nenarušuje celkový pohled na fasádu.
Nucené větrání s rekuperací je při současných požadavcích na těsnost obálky budov jedinou možností, jak po celý rok zajistit dostatečný přísun čerstvého vzduchu do interiéru. Rekuperace navíc zajistí úsporu tepla, které bychom při trvalém větrání okny ztratili. Komponenty větracího systému Brilon Octopus nám v průběhu montáže na stavbě rodinného domu představil Václav Dědič.