V budovách prožijeme asi 80 % svého života. Do tohoto období patří nejen čas strávený v domácnosti, ale i v kancelářských budovách nebo v obchodech. Právě v domácnosti máme ale největší možnost kvalitu vnitřního prostředí ovlivnit.
V případě aktivního ochlazování domácnosti sahají tuzemští uživatelé nejčastěji po klimatizaci. V posledních letech jsou však dostupné i jiné alternativy, zejména pak invertorová tepelná čerpadla či systémy řízeného větrání s rekuperací. Jaké jsou výhody a nevýhody všech tří řešení? Jak si stojí z hlediska možných úspor? A umí případně zužitkovat i odpadní energii? Nejen na tyto otázky odpovídá následující článek.
Současné bytové domy se již neobejdou bez systému řízeného větrání. K jeho bezproblémové funkci a spokojenosti především uživatelů jednotlivých bytů je třeba celý systém po dokončení kvalitně zaregulovat. Že to nebývá v běžné praxi jednoduché nám potvrdil jeden z našich dlouholetých zákazníků: Pan František Vostřák (majitel firmy AIRDATA).
Klimatický modul Zehnder ComfoClime díky dochlazování nebo dohřevu vzduchu zabezpečuje společně s komfortní větrací jednotkou Zehnder ComfoAir Q v rodinném domě trvale čerstvý čistý vzduch s optimalizovanou teplotou. Tento integrovaný klimatický systém větrání zároveň přispívá k získání lepší kategorie PENB – průkazu energetické náročnosti budovy.
Panasonic Heating & Cooling Solutions rozšiřuje řadu rezidenčních klimatizací Etherea o model s názvem Graphite Grey. Tato grafitově šedá klimatizace se nachází v nejvyšší energetické třídě A+++, nabízí velmi tichý provoz (hluk pouhých 19 dB) a navíc vestavěnou technologii nanoe™X. Ta pomocí nanočástic čistí vzduch v domácnosti od různých typů škodlivin včetně virů, pylů či plísní.
Vlhkost zdiva se často objevuje v objektech všeho druhu – rodinných domech i komerčních prostorách. Možná se stačí projít po náměstí a tyto problémy uvidíte i zvenčí. Ale pokud je zeď nedostatečně odizolovaná, nasává vlhkost z ulice i z okolí domu a může způsobit vážné poškození obvodového zdiva i zdravotní problémy – pokud se vlhkost dlouhodobě neřeší a přetrvává. Spóry plísní mohou být i neviditelné.
Řízené větrání se zpětným ziskem tepla je v dnešní době již nepostradatelnou součástí zdravého a komfortního bydlení. Součásti větracích přístrojů by měly co nejméně narušovat celkovou estetiku a vzhled budov. Proto již před lety vyvinula společnost inVENTer větrací přístroje se vyústěním "Corner", které je decentně ukryté ve špaletě okna a nenarušuje celkový pohled na fasádu.
Recenzovaný Predkladaný príspevok sa zaoberá hodnotením kvality vnútorného prostredia (IEQ) v dvoch apartmánových jednotkách nachádzajúcich sa v rôznych štádiách interiérových úprav – v štádiu holobytu a vo finálnom štádiu zariadeného bytu. Výsledky monitoringu IEQ potvrdili minimálne rozdiely medzi holobytom a kompletne zariadeným bytom z hľadiska tepelno-vlhkostnej mikroklímy. Priemerné koncentrácie tuhých častíc dvoch reprezentatívnych frakcií (PM2,5 a PM10) boli vyššie v prípade holobytu. Naopak vyššie koncentrácie celkových prchavých organických zlúčenín (TVOC) boli zaznamenané v prípade zariadeného bytu.
Pracovníci vývojového oddělení firmy inVENTer GmbH uskutečňují ve spolupráci s Helmholtzovým centrem pro výzkum životního prostředí (UFZ) zajímavou studii věnující se účinnosti decentrálních větracích přístrojů se zpětným ziskem tepla na snižování koncentrace radonu obsaženého ve vzduchu uvnitř obytných budov. Pro testy byl vybraný region s vyšším výskytem radonu. Po prvních testech bylo v předběžných výsledcích zjištěno, že při použití decentrálního větracího systému inVENTer výrazně klesl obsah radonu222 v ovzduší interiérů zkoumaných objektů.
Systém nuceného větrání s rekuperací tepla i vlhkosti Zehnder se do bytu v panelovém domě instaloval v rámci jeho kompletní rekonstrukce. Dům je již zateplen a má vyměněná okna. Rekonstrukce bytu byla ideální příležitostí k řešení obvyklého nedostatku v kvalitě vnitřního prostředí starších bytových domů: nedostatečného přísunu čerstvého vzduchu.