logo TZB-info

estav.tv nový videoportál

Reklama

Obecní dotace na změnu technologie vytápění

Obec Písečná u Jablunkova v Moravskoslezském kraji získala od roku 2001 samostatnost. Žije zde 815 obyvatel, kteří bydlí asi v 200 rodinných domech. Každý z domů byl vybaven ústředním vytápěním a jednoduchým klasickým kotlem (často vlastní konstrukce), spalujícím většinou uhlí a dřevo, což se velmi nepříjemně projevovalo na místním mikroklimatu. A právě problémy s čistotou ovzduší, způsobené emisemi z komínů rodinných domů, motivovaly starostu a obecní zastupitelstvo k činu.

Reklama


Jan Krzok - starosta obce Písečná
Při rozhodování o tom, jak zlepšit ovzduší, byly zvažovány dvě možnosti. Jednak v posledním desetiletí klasická "plynofikace" a jednak centrální kotelna na biomasu. Ani jedna z těchto možností se ale po vyhodnocení nezdála dobrá. Plynofikace především pro předpokládaný růst cen zemního plynu na úroveň cen běžných ve státech EU. Centrální kotelna - s rozvody do jednotlivých domů - by byla výhodná v tom, že by se pravděpodobně podařilo, aby relativně vysokou vstupní investici uhradil stát formou dotace ze Státního fondu životního prostředí - jak se to podařilo již v několika obcích. Ale nevýhodou je, že pro získání dotace je nutné, aby vedení obce přesvědčilo většinu občanů k připojení na centrální rozvodnou síť. Jinak hrozí vrácení státní dotace. Starosta nově zřízené obce Jan Krzok proto hledal takovou cestu, která by byla pro obec vhodná a nepředstavovala pro občany výše uvedená rizika.
Po mojí návštěvě v minikanceláři obecního úřadu a několika rodinných domcích jsem získal dojem, že se mu to podařilo.

Ale jak to vlastně začalo. Nový starosta se při hledání informací k řešení problému se znečištěným ovzduším asi před třemi roky zúčastnil i semináře o využívání obnovitelných zdrojů energie, který pořádalo Ministerstvo životního prostředí pro starosty měst a obcí v rámci Teplárenských dnů v Hradci Králové. Zde se dozvěděl o novém obnovitelném zdroji energie, vhodném především pro kotle ústředního vytápění u rodinných a bytových domů - peletkách. Tato možnost ho zaujala především tím, že umožňuje individuální vytápění každého objektu, nevyžaduje "centrální" investici a budoucí "centrální" správu a údržbu sítí. Nevýhodou peletek oproti palivovému dřevu nebo dřevní štěpce je sice vyšší cena, ale výhod je hned několik. Je to jednak menší objem paliva pro skladování, garantovaná výhřevnost, minimální vlhkost (pod 10 %), minimální obsah popela (pod 2%), který je navíc ekologicky nezávadný a vhodný např. jako hnojivo do zahrádky a především pak možnost automatizace provozu - t.j. dopravy paliva ze zásobníku do ohniště kotle.


Spotřeba peletek u běžného nezatepleného vesnického domu (cca 200 m2 obytné plochy) se pohybuje mezi 6 - 7 t/rok, což představuje v cenách roku 2004: 21.500 - 25.000 Kč vč. přípravy TUV.

Provoz peletkového kotle je čistý a bezhlučný. Kotelna se u Krzoků stala oblíbeným útulkem domácí kočky. Vedle kotle vlevo je vidět zelený zásobník na peletky.

Začal hledat cestu, jak peletky využít pro "svoji" obec. A jak už to většinou bývá, když se hledá, většinou se najde řešení. Starosta navrhl a po schválení obecním zastupitelstvem zrealizoval kombinovaný systém dotací, který začal motivovat občany ke změně zdroje tepla pro vytápění z dosavadního, většinou technicky zastaralého kotle na uhlí, na moderní kotel na peletky.

Další možností je i zásobník na peletky vlastní výroby umístěný v sousední místnosti.
Peletky jsou do kotle dopravovány systémem dvou šnekových podavačů, což je nesmírně
důležité pro bezpečný provoz kotle, neboť je tím zamezena možnost prohoření přes dopravní
cesty z kotle do zásobníku paliva při jakémkoliv provozním stavu kotle.

Systém kombinuje dotace, které občané mohou získat ze Státního fondu životního prostředí, a příspěvek z obecního rozpočtu. O obecní dotaci na Změnu technologie vytápění ve výši 30% investičních nákladů (max. 30 000,- Kč) mohou občané žádat až do roku 2006 a při splnění podmínek je tato dotace nároková.


Patřičně hrdý majitel peletkového kotle
pan Walach Adolf dokáže ocenit čistotu a pohodlí,
které představuje vytápění peletkami oproti dřívějšímu
uhlí. K předchozímu způsobu vytápění - uhlím -
už by se zcela určitě nechtěl vrátit.

Investiční náklady na změnu technologie vytápění jsou hodně individuální. Záleží na tom, o jak rozsáhlou rekonstrukci se jedná.

Pro přesvědčování je vždy nejlepší osobní příklad. Starosta tedy nejprve zvolil z několika možností výrobce peletkového kotle. Tím byla firma PONAST, spol. s r.o. z Valašského Meziříčí. Byla mu blízká jak geograficky, tak i svojí filosofií vývoje a výroby kotle s vysokou účinností na jediné palivo - peletky. A kotel instaloval nejprve u sebe doma. A začal přesvědčovat své spoluobčany - svérázné horaly - o výhodnosti vytápění peletkami. V roce 2003 se to podařilo u 3 domů, v roce 2004 již u dalších šesti.

Po letošní topné sezóně předpokládá, že v roce 2005 se ozve řada dalších, dosud váhajících zájemců. Zároveň je již připraven prováděcí projekt na rekonstrukci školní kotelny na tuhá paliva - rovněž na vytápění dřevními peletkami. Kotelna bude mít instalovaný výkon 100 kW.

Zásobování peletkami organizuje obec velmi jednoduchým způsobem. Občané si objednají peletky na obecním úřadu. Obec objedná peletky přímo u výrobce v období, kdy je nejvýhodnější cena (jaro). Zajistí dopravu a složení peletek v 15 kg plastových pytlích, vyskládaných na europaletách po 1000 kg přímo před vrata nebo na dvůr uživatele vysokozdvižným vozíkem.

Určitým paradoxem je, že pro Písečnou je nejvýhodnější dovážet peletky ze Slovenska a naopak peletky vyrobené Čechách a na Moravě zásobují rakouské a německé spotřebitele.

 
 

Reklama


© Copyright Topinfo s.r.o. 2001-2025, všechna práva vyhrazena.