logo TZB-info

estav.tv nový videoportál

Reklama
Úspory energie v domácnostech
Archiv článků od 19.1.2007 do 1.6.2007

Archiv recenzovaných článků

zpět na aktuální články

1.6.2007
WILO CS, s. r. o.

Čerpadlo s pevnými otáčkami se může stát zdrojem zvýšené spotřeby energie a hluku. Při uzavírání termostatických ventilů dochází na jejich sedlech ke kavitaci s pískáním a hlučením v tělesech. Dochází také k masivnímu zavzdušňování soustavy a ke zvýšení intenzity koroze. Těmto jevům lze snadno zamezit regulací otáček čerpadla.

28.5.2007
Ing. Libor Novák, Ing. Renata Straková

Plnění požadavků EU ve vztahu k prosazování politiky úspor energie a implementace směrnice o energetické náročnost budov (ENB) do naší legislativy padá u nás především na hlavu ředitele odboru ekologické energetiky MPO, pana Ing. Ladislava Pazdery. Tohoto tématu se týká i první část našeho rozhovoru.

21.5.2007
Vladimír Říha, SIVART

Příklad jednoduchého a přitom komfortního zařízení s poloautomatickým kotlem na spalování uhlí nebo dřevních peletek. Základní schématické zapojení a popis řídících prvků se specifikací jednotlivých typů regulátorů. Článek je určen odborné veřejnosti.

14.5.2007
Ing. Petr Mastný, Ph.D., FEKT VUT v Brně, Ústav elektroenergetiky

Podrobná ekonomická analýza vychází z peněžních toků a nákladů při provozu kombinovaného systému. Spojením energetického hodnocení a ekonomické analýzy, dostáváme jasné odpovědi na otázky vhodnosti kooperace tepelného čerpadla a aktivního solárního systému v jednom energetickém celku.

8.5.2007
Ing. Vladimír Říha, SIVART

Příklad zapojení a řízení kotle s akumulační nádrží. Provozování a řízení oproti prvním variantám se značně liší. Zdroj tepla je provozován za trvalých, pro jeho činnost a životnost takřka ideálních podmínek, tj. stálá teplota vratné kotlové vody, stálé množství obíhající vody.

11.4.2007
Ing. Jan Vidim

Cílem seriálu je přiblížit "ryzím topenářům" možnosti a omezení MaR. Upozornit je na potenciální problémová místa vzájemné spolupráce při projektování a instalaci technických zařízení budov a na technické možnosti, které dnešní MaR nabízí.

19.3.2007
Vladimír Říha, SIVART

K sepsání tohoto článku mne vedla všeobecná nejistota pramenící z nedostatečné komplexní znalosti navrhování takových systémů ze strany projektantů a montážních firem. V důsledku toho potom velmi často dochází k tomu, že jsou neodborně navržené a smontované systémy nefunkční nebo značně poruchové.

12.3.2007
Ing. Miroslav Urban, prof. Ing. Karel Kabele, CSc., Ing. Daniel Adamovský, PhD., Ing. Michal Kabrhel, PhD., Ing. Roman Musil, ČVUT v Praze, Stavební fakulta, katedra TZB

Pro většinu budov bude od 1. ledna 2009 platit nový způsob výpočtu energetické náročnosti budov (dále jen "ENB") a budou podléhat povinnosti na vystavení průkazu energetické náročnosti budovy. Jaké jsou vstupy a co bude obnášet vystavení průkazu ENB, jak se bude postupovat při výpočtu. Seriál článků představí zástupce budov, na které bude potřeba vystavit průkaz ENB.

26.2.2007
Ing. Jiří Cikhart, DrSc. - soudní znalec a energetický auditor

Zajišťují větší úspory indikátory spotřeby tepla nebo osazení termostatických ventilů? Jednoznačná odpověď neexistuje. Pouze optimální spolupráce regulační a indikační nebo měřicí techniky totiž může vést k dosažení nejvyšších možných úspor tepelné energie.

5.2.2007
Ing. Jaroslav Bambous

Na doprovodném programu Provozu a údržbě bytových domů AQ 2006 byl přednesem příspěvek Ing. Bambouse. Článek uvádí výčet činností, které zahrnuje pojem facility management a jeho aplikaci při správě bytových domů.

29.1.2007
Ing. Radka Weiszová, Vysoké učení technické v Brně, Fakulta stavební, Ústav technických zařízení budov

Ukázka vyhodnocení monitoringu spotřeb energií a venkovních teplot na panelových bytových domech v Brně Novém Lískovci. Jedná se o objekty, které spravuje městská část a postupně tyto domy "regeneruje", to znamená, že mimo jiné realizuje opatření vedoucí ke snížení spotřeby energie.

22.1.2007
Ing. Petr Kopecký, Ing. Petr Kopecký - EDDY System

Autor studie dochází k závěru, že roční úspora při využití nízkoteplotního systému vytápění v panelových domech dosahuje v průměru 30%. Provozní strategie zaměřená na ekonomické zhodnocení energetických úspor se tedy jeví jako nejoptimálnější řešení vytápění panelových domů.

19.1.2007
SEVEn, The Energy Efficiency Center, z.ú.

U příležitosti 13. Mezinárodního odborného veletrhu AQUA-THERM 2006 připravil OKM Stavebnictví, TZ a TŘ a Svaz podnikatelů v oboru technických zařízení ČR za programové podpory společnosti SEVEn, o.p.s., specializovaný seminář věnovaný možnostem úspor energie v podnikatelské sféře.


zpět na aktuální články
 
 

Reklama


© Copyright Topinfo s.r.o. 2001-2024, všechna práva vyhrazena.