Mezinárodní koncern Muehlbauer, který působí v oblasti elektromobility, solárních technologií, průmyslu 4.0 a inovativních softwarových řešení, nedávno otevřel novou průmyslovou halu v Nitře o celkové ploše téměř 10 000 m2.
I přes náročné podmínky způsobené pandemií covid-19 počet instalovaných solárních elektráren meziročně stoupl o čtvrtinu a tepelných čerpadel o téměř polovinu. ČEZ Prodej také rozšířil počet svých technologických a servisních center v Čechách a na Moravě. V letošním roce plánuje ČEZ Prodej další výrazný růst instalací.
Hlavní disciplína tepelného čerpadla probíhá hlavně v období topné sezóny. Má za úkol zajistit dostatek tepla a teplé vody pro celou domácnost, celý dům, celý bytový dům. Jak získá dostatek energie při venkovních teplotách, které padají k nule a mnohdy i hluboko pod ní? Jak poznáte, že pracuje stále efektivně – tedy zajišťuje nízké náklady na topení?
Majitelé přízemního rodinného domu na Benešovsku se rozhodli přistoupit k modernizaci svého domova, která by jim v budoucnu umožnila realizaci tzv. chytré domácnosti. Nejdůležitějším prvkem celé rekonstrukce byla výměna původního zdroje vytápění za nový systém, určený k zajištění celoročního tepelného komfortu.
Již při prvním pohledu na monoblokové, kompaktní, venkovní tepelné čerpadlo Vaillant aroTHERM WVL 85/2 A typu vzduch-voda upoutá velká plocha žaluzií. Větší, pro venkovní vzduch snadno prostupná, plocha mezi žaluziemi ve spojení se zvětšeným tepelným výměníkem za žaluziemi snížila potřebnou rychlost vzduchu, který je protlačován ventilátorem skrz výměník a žaluzie, a tím došlo i k poklesu tlakové ztráty. Toto konstrukční opatření se velmi příznivě projevuje nižší spotřebou elektrické energie na pohon ventilátoru a souběžně i nižšími emisemi hluku.
Téma vytápění a chlazení řeší každý developer – bez ohledu na to, jestli staví bytový dům, administrativní budovu nebo třeba hotel. Možností je mnoho a každá má své plusy i mínusy. V první řadě je potřeba zajistit uživatelům budovy celoroční teplotní komfort. Současně je však klíčové vejít se do rozpočtu, což může být složité. A podstatné je zohlednit i to, jak je která technologie náročná na provoz i spotřebu energií. Co kdyby ale existovalo řešení, které zvládne vše uvedené, a ještě něco navíc?
Cesta ke splnění náročných klimatických cílů EU vede přes zvyšování účinnosti užití energie, snižování energetické náročnosti a maximální využívání obnovitelných zdrojů energie. To se týká samozřejmě také budov, pro které jsou významnými obnovitelnými zdroji energie tepelná čerpadla (TČ) a spalovací zdroje na biomasu. Individuální využívání těchto zdrojů k energetickému zásobování budov má vedle nesporných výhod i jisté nevýhody, které lze ovšem částečně eliminovat kombinací/spoluprací těchto zdrojů.
Tepelné čerpadlo Vaillant flexoCOMPACT exclusive prošlo důkladným vývojem v německém výrobním závodě společnosti Vaillant Group. Jeho základem je univerzální jednotka, která může pracovat s využitím zemního tepla, s výměníkem pro využití tepla z přírodní vody, anebo s jednotkou pro využití tepla ze vzduchu. Investičně a provozně zajímavým řešením může být varianta se zemním kolektorem, jak dokazuje jedna z mnoha konkrétních realizací.
V Německu byl zřízen registr všech výrobců elektrické energie. Po roce do něj odhadem není příhlášeno okolo 700 tisíc systémů. To by měla být varovná zkušenost pro českého síťového operátora. Zavedením nové povinnosti si u občanů České republiky dobrou pověst nepodpoří a ke sběru dat lze využít i jiné způsoby.