Kvalita spojuje, dům se střechou SATJAM obdržel ocenění v rámci Českých cen za architekturu 2016
Každá stavba je jedinečná, některé jsou ale skutečně výjimečné. K těm opravdu špičkovým patří i podle názorů odborné veřejnosti rekonstruovaná stodola v Bílce. Objekt původně z 19. století nyní obdržel v rámci České ceny za architekturu 2016 mimořádné ocenění VELUX (partnera akce) za nejlepší práci s denním světlem.
Mezinárodní porota architektů vyzdvihla například pečlivou práci s jednotlivými pohledy a průhledy, a to včetně průhledů na oblohu skrze střechu. Střecha stavby přitom byla během rekonstrukce vybavena krytinou SATJAM Rapid a osazena kvalitními střešními okny.
Projekt českého architekta Filipa Noska, který působí v německém studiu A2F, představuje v podstatě moderní dřevostavbu rodinného domu vsazenou do původního pláště historické stodoly. Z pohledu realizace jde o nákladnější variantu než novostavba. Střechu stodoly bylo nutné nahradit a citlivě spojit do celku, který bude charakteristický harmonií historie a moderní současnosti, přitom navenek nenarušit charakter stodoly a uvnitř naopak poskytovat plnohodnotný komfort pro bydlení.
Právě k tomu byla krytina SATJAM Rapid ideální, zejména spojením moderního materiálu a technologie výroby a klasického vzhledu krytiny, který zajistil citlivé architektonické řešení střechy.
Právě kombinace moderních materiálů a technologie výroby s klasickým vzhledem krytiny stojí za stále vyšší oblibou této krytiny na moderních stavbách s požadavkem na vysoké technické parametry použitých stavebních materiálů. Tato skutečnost firmu SATJAM přiměla k inovaci této krytiny a zavedení některých novinek. Je potřeba si uvědomit, že významná část realizací je prováděna na objektech, které nějakým způsobem vybočují z obvyklých standardů. Ať už jde o architektonické řešení (zejména zvyšující se obliba střech s velmi nízkým spádem) nebo technické parametry objektů (nízkoenergetické, či pasivní domy), nebo kombinace obou.
V některých případech jde snaha o neotřelý design proti funkčnosti. Obecně platí – čím nižší spád, tím horší odvod vody ze střechy a vyšší riziko zatékání do střešního pláště. Navíc se horší odvod vody a delší ovlhčení povrchu střechy podepisuje i na životnosti krytiny. Funkčnost střechy navíc ovlivňují i jiné faktory, jako například proudění vzduchu při větrném počasí, kde je u nízkých sklonů střech zvýšené sání, a tedy snaha větru krytinu zvedat od podkladu. S tímto jevem může být spojena zvýšená hlučnost krytiny způsobena jejími vibracemi.
Zavedením inovativních prvků při výrobě krytiny SATJAM Rapid se společnost SATJAM snaží tyto negativní jevy eliminovat a poskytnout realizátorům krytinu, s kterou se bude bezpečně a snadno pracovat a uživatelům bude dlouho a bezproblémově sloužit. Komfortní a pro odvod vody zcela bezpečné osazení krytiny na okapové hraně je zajištěno přidaným zástřihem na koncích pásů krytiny. Ten slouží k zahnutí za okapnici a eliminuje potřebu ukotvení krytiny kotevními prostředky přes plech v tomto místě. Usnadnění napojování jednotlivých pásů krytiny nad sebou a snížení rizika zatečení vody do střešního pláště v tomto detailu zajišťuje spojovací plech – další, sice poměrně jednoduchý, ale účelný inovativní prvek zavedený do sortimentu. Zvyšování životnosti krytiny, a to se netýká jen krytiny SATJAM Rapid, ale i ostatních krytin z našeho sortimentu, je zajištěno zaváděním nových typů materiálů pro výrobu. Naposled to bylo zavedení ocelového pozinkovaného plechu s povrchovou úpravou Purex.
Pro eliminaci hlučnosti způsobené sáním větru, ale i hluku vznikajícím při dešti je společnost SATJAM schopna dodat zákazníkům krytinu Rapid s antihlukovou úpravou Souncontrol® – což je tlumivá vložka na rubové straně krytiny. Problematika hlučnosti je však složitější a případná intenzita hluku je závislá i na dalších faktorech, jako je například typ a provedení tepelné izolace střechy, případně použití, nebo nepoužití plného bednění pod krytinu. V tomto případě je vhodný komplexní přístup, který se neobejde bez součinnosti s projektantem.
S ohledem na nové dispozice stavby bylo nutné střechu osadit střešními okny, která přivádějí světlo do podkroví. Střešní okna v kombinaci s krytinou SATJAM Rapid vytvořila dokonale funkční a architektonicky výrazný prvek střechy.
Pro rekonstruovanou stodolu se přitom nejedná o první významné ocenění. Objekt už zvítězil v Hauser Award 2014 a v roce 2013 obdržel čestné uznání v kategorii rodinných domů v Grad Prix Architektů. Potvrzuje se tak, že střešní krytiny SATJAM se hodí jak pro všechny zájemce o kvalitní produkty za dostupné ceny, tak i projekty špičkové architektury.
Více informací o krytině SATJAM Rapid i ostatních produktech SATJAM naleznete na webu www.satjam.cz.
SATJAM s.r.o. působí na českém trhu od roku 1995 jako dodavatel kovových lehkých střešních krytin, trapézových plechů, okapových systémů a profilů, fasádních systémů, doplňků a mnoha jiných výrobků používaných ve stavebnictví.