Jaká energeticky úsporná opatření můžeme udělat v pronajatém bytě? Radíme v rámci ČEZ Akademie. Inspirace v bytě 2+1 s vytápěním z domovní kotelny a teplou vodou z průtokového plynového ohřívače v bytě.
Společnost ista má informační webový portál připravený na generování a poskytování služby Měsíční informace o spotřebě podle nové legislativy. Na webináři se dozvíte o letošním rozúčtování tepla a vody a jak bude fungovat odečítání a rozúčtování dále. Jak portál ista funguje, jaké obsahuje funkce, co klienti vidí a s čím mohou pracovat? Podívejte se na webinář.
Jakkoliv je plošné vytápění běžná věc, v souvislosti s tepelnými čerpadly se objevuje další funkce ploch, a to je chlazení. Je tedy správně vrátit se k teorii rozložení teplot v místnosti a subjektivnímu vnímání, protože situace se mění. Jak, na to jsme se ptali prof. Ing. Karla Kabeleho, CSc., vedoucího katedry TZB, a Ing. Zuzany Veverkové, Ph.D. z katedry TZB Fakulty stavební ČVUT v Praze.
Jak ovlivní výměna zdroje tepla a tedy změna teploty topné vody velikost zásobníku? Takové změny jsou nyní běžné, pokud se vyměňuje kotel na pevná paliva za tepelné čerpadlo nebo atmosférický plynový kotel za kondenzační. Výkon zásobníku velmi závisí na tom, jakou teplotu má topná voda ze zdroje tepla. V nových laboratořích ČVUT jsme se v rozhovoru ptali vedoucího katedry TZB prof. Ing. Karla Kabele, CSc.
Zásah u hořícího elektromobilu v hromadných garážích v Praze na jaře letošního roku proběhl bez větších komplikací díky včasné detekci požáru elektrickou požární signalizací a napojením budovy na pult centralizované ochrany. Na co dalšího ale zásah ukázal? Jak by měly být garáže navrhovány? Na to jsme se ptali v rozhovoru s plk. Ing. Jiřím Hoškem, náměstkem ředitele HZS hl. m. Prahy.
Odladění tepelného čerpadla do stávajícího systému je velmi důležité. Otázkou je zateplení, regulace a elektřina pro TČ. Je třeba provést úpravu topné křivky, aby byla co nejefektivnější a aby byla spotřeba elektřiny co nejnižší. Také je důležité zajistit, aby tepelné čerpadlo pracovalo na optimálních parametrech.
Konec uhlí pro výrobu elektřiny v ČR je odborníky předpokládán mezi roky 2033 a 2038. Velcí provozovatelé uhelných elektráren, včetně ČEZ nebo Sev.en, však očekávají, že při současném vývoji cen elektřiny a emisních povolenek bude výroba elektřiny z uhlí ztrátová už v roce 2026. Zeptali jsme se Michala Macenauera, ředitele strategie poradenské společnosti v energetice EGÚ Brno.