Bývalý člen bankovní rady ČNB a spolupracovník „Pačesových komisí“ Lubomír Lízal komentuje návrh aktualizace současně platné Státní energetické koncepce, který Ministerstvo průmyslu a obchodu minulý týden vložilo do připomínkového řízení.
Novela energetického zákona lex OZE III. zavádí do české legislativy pojmy akumulace, agregace a flexibilita. Děje se tak v rámci možností co nejpomaleji a jediný důvod, proč se o něco takového vůbec usiluje, je tlak Evropské unie. Co mají tyto služby řešit? Jakým překážkám jejich zprovoznění v ČR čelí? A kdo na zpoždění vydělává? O tom jsme v rozhovoru pro estav.tv hovořili s Janem Fouskem, výkonným ředitelem asociace AKU-BAT.
Stavba fotovoltaiky téměř výhradně na střechách rodinných domů znamená, „že v době energetické krize dáme levnou elektřinu z fotovoltaiky třeba třetině Benešova,“ říká v rozhovoru Jan Krčmář, ředitel Solární asociace. Jaké jsou bariéry rozvoje fotovoltaiky na rodinných domech, v areálech firem nebo na polích? A proč o ně vůbec usilovat?
Tepelný most nebo také tepelná vazba je místo, kde konstrukcí domu uniká více tepla než v ostatních místech tepelné obálky objektu. Jsou nedílnou součástí každé konstrukce a není možné se jim zcela vyhnout. Dobrá zpráva je, že je lze redukovat na minimum, aby jejich vliv byl co nejmenší a nezpůsoboval žádné funkční poruchy. O tepelných mostech a jejich eliminaci prostřednictvím řešení PROPASIV® jsme si povídali s pány Jiřím Hegerem a Janem Štěpánem.
Důraz na udržitelnost ve stavebnictví, snižování uhlíkové stopy a využití recyklace je patrný u všech velkých hráčů na trhu stavebnictví. Společnost Ciur se z velké části svého byznysu recyklaci věnuje již více než 30 let. O přístupu společnosti Ciur k využívání zdrojů jsme si povídali s paní Marcelou Bosáčkovou z marketingového oddělení společnosti.