Revize elektrotechnického zařízení je soubor činností prováděných na elektrickém zařízení, jejichž cílem je ověřit stav aplikovaného elektrotechnického systému z hlediska požární a elektrotechnické bezpečnosti.
Použití termovizních snímků, znázorňujících teplotní pole různých předmětů a ploch se stalo již součástí technické praxe při hodnocení tepelně technických vlastností obálky budovy, zejména při vyhledávání tepelných mostů. Že však toto použití není jediné a termokamera může být i přínosem pro identifikaci teplotních poměrů nebo různých jevů v soustavách technických zařízení budov, ukazuje několik příkladů.
Recenzovaný Jednoduchý finanční kalkulátor je další novou výpočtovou pomůckou mezi tabulkami a výpočty na portálu TZB-info. Pomůcka je určena pro obecné hodnocení ekonomické efektivnosti jakékoliv investice. První článek věnovaný novému výpočtu se věnuje výkladu a vysvětlení základní užité terminologie a vstupních parametrů.
Po modernizacích tepelných či vytápěcích soustav v tepelných okrscích a ve vytápěných objektech jsou předpoklady pro lepší hospodaření s teplem a s čerpací prací. Nastává otázka, na jaké hodnoty nastavit hlavní provozní parametry, aby dodávka tepla od zdroje k odběrům tepla byla co nejhospodárnější.
Jednu z dominantních úloh při dodávkách energie, a zde máme na mysli energii získávanou z plynného paliva - zemního plynu obyvatelstvem, právnickými a podnikajícími fyzickými osobami, sehrávají plynovody v budovách. Při projektování a následně při jejich zřizování je potřebné se řídit nejen obecně závaznými právními předpisy, ale využívat i normativní dokumenty.
Napouštěcí ventil VF 06 dovoluje jednoduše a bezpečně napouštět nebo odpouštět vodu do uzavřených otopných soustav. Ventil odpovídá požadavkům moderního vytápění i požadavkům na ochranu vody vnitřního vodovodu. Je třeba podotknout, že dříve používaný kulový kohout již podle platných předpisů nestačí a nelze jej akceptovat.
Zcela nové systémové řešení regulace průtoku v jednotlivých větvích otopných soustav představuje regulační systém BOA-Systronic. Řízení regulačních armatur a oběhového čerpadla jedním systémem umožňuje úsporu energie spotřebované oběhovým čerpadlem o více než 50 % ve srovnání s obvyklým řešením se samostatně ekvitermně řízenou trojcestnou směšovací armaturou a čerpadlem s vlastní regulací na konstantní tlakovou diferenci.
Že spotřeba elektrické energie oběhových čerpadel solárních soustav přímo závisí na tlakových ztrátách vzniklých v potrubí, je známá věc. Její neúměrně vysoká spotřeba může ale ovlivnit celkovou ekonomickou návratnost soustavy. Autor se v první části článku zamýšlí nad návrhem průtoku teplonosné látky a výpočtem tlakových ztrát potrubí v solárních soustavách.