Reklama
Provoz a údržba
Archiv článků od 11.8.2009 do 23.8.2010

Archiv recenzovaných článků

zpět na aktuální články

23.8.2010
Ing. Jiří Skuhra, CSc.

S rostoucími cenami energií čelí otopné soustavy s centrálním resp. ústředním zásobováním teplem řadě nežádoucích jevů spojených s užíváním bytových a nebytových prostor ve vytápěném domě se společným zdrojem tepla. Tato tendence je výrazná u bytových domů ve vlastnictví jednotek v péči SVJ, u nájemního bydlení je prakticky vyloučena a u družstevního bydlení, které je modifikací nájemního bydlení, je stávající praxe rozporná.

17.8.2010
SOFTLINK s.r.o., Ján Vlček

Pod pojmem "inteligentní dům" si obvykle představíme moderní kancelářskou budovu vybavenou sofistikovanými klimatizačními systémy, s kamerami, senzory a čtečkami čipových karet na každém rohu, u každých dveří, případně jako moderní vilu s bazénem a garáží, prošpikovanou elektronickými systémy. Ale málokdo si jako inteligentní dům představí obyčejný panelák.

23.6.2010
Protherm (Vaillant Group Czech s.r.o.)

Základní principy z normy pro kontrolu kotlů a tepelných soustav, co je to účinnost kotle a absolutní tepelná účinnost? Norma je pomůckou pro rámcové zjištění stavu otopné soustavy a zdroje tepla a uvádí výčet požadavků na kontrolu všech částí systému, postupy však nesuplují energetický audit!

5.6.2010

Velmi zajímavou instalaci skládaných výměníků CIPRIANI nalezneme v potravinářské výrobě pokrmů pro domácí mazlíčky. Projekt instalace zahrnoval dva výměníky tepla zabezpečující oddělení chladicí vody v otevřeném chladicím okruhu od vnitřního okruhu sterilizačních autoklávů.

31.5.2010
IMI Hydronic Engineering, Radim Hečko

Plyny v otopných a a chladících soustavách způsobují problémy při uvádění do provozu i v následně v provozu. Čerpadla nemohou vytvořit požadovanou tlakovou diferenci a dochází ke značným podprůtokům, regulační a vyvažovací armatury nejsou schopny plnit svoji funkci. Řešení je přitom snadné.

23.4.2010

Minulý týden byl ve znamení Stavebních veletrhů Brno. Zúčastnilo se jich 1100 vystavovatelů z 18 zemí světa. V rámci 11. mezinárodního veletrhu SHK představila společnost Waleon s.r.o. novinky a trendy v oblasti úpravy vody.

30.3.2010
REFLEX CZ, s. r. o.

Přesvěčte se o špičkové technické úrovni výrobků společnosti REFLEX, o vysokém standardu technických podkladů. Dokážeme Vám, že je to technika pro budoucnost a že jsme ti praví partneři pro společné řešení problémů ve Vaší každodení práci.

12.3.2010
REFLEX CZ, s. r. o.

Dovolujeme si Vás pozvat na odborný seminář zaměřený na praktická řešení expanzních, doplňovacích a odplyňovacích systémů jak v malých a středních soustavách (RD, bytovky, chladicí systémy), tak v soustavách velkých (výměníkové stanice, blokové kotelny).

12.3.2010
WILO CS, s. r. o.

Program Zelená úsporám nabízí investorům výrazné pobídky při splnění zadaných podmínek. Velmi zjednodušeně a s nadsázkou řečeno - pořiď taková a taková okna nebo zaizoluj dům danou vrstvou izolace, pořiď si nový kotel - zachoval jsi se šetrně k životnímu prostředí a dostaneš příspěvek!

1.2.2010
Ing. Vladimír Valenta

U plynových spotřebičů, což jsou většinou teplovodní kotle a ohřívače vody s atmosférickými hořáky, je odebírán spalovací vzduch pro spotřebič z prostoru místnosti. Do místnosti se spalovací vzduch dostává tahem spalinové cesty, tj. spalinovodem a komínem, která vytváří v místnosti podtlak. V příspěvku jsou uvedeny vztahy jednak pro stanovení průtokových množství spalovacího a větracího vzduchu, jednak pro dimenzování průřezů vzduchové a spalinové cesty.

28.12.2009
Z publikace Prevence nehod, havárií a požárů ČSTZ

Na plynovodech a plynových spotřebičích je používána celá řada zabezpečovacích zařízení. Jedná se o zařízení sledující různé parametry a reagující v případě jejich nedodržení. V následující části budou stručně popsána pouze zařízení, která mají zásadní vliv na bezpečnost daného plynového spotřebiče a o nichž by proto měl mít každý provozovatel nebo uživatel alespoň základní informace o jejich funkci.

19.10.2009
Ing. Vladimír Valenta

Při činnosti plynových spotřebičů typu A pronikají při hoření plynu do místnosti spaliny plynu, které obsahují škodliviny (oxid uhelnatý CO, oxid uhličitý CO2, vodní páru H2O). Při spalování plynu také klesá koncentrace kyslíku O2. Vodní páru musíme považovat také za škodlivinu. Z výsledků výpočtů vyplývá, že množství této vlhkosti je dominantní pro stanovení minimálního objemu místnosti nebo minimálního objemového průtoku větracího vzduchu.

8.9.2009
REFLEX CZ, s. r. o., Ing. Vladimír Vaněk

Tlakové membránové expanzní nádoby reflex slouží k vyrovnávání objemových změn kapaliny vlivem změn teploty v topných a chladicích soustavách. Jsou nejjednodušším řešením expanze kapalin, funkčně spolehlivé, s nimi je soustava uzavřená, nedochází ke ztrátám vody, pro svoji funkci nepotřebují další energii.

31.8.2009
Ing. Petr Kebrdle, Ing. Jiří Buchta, CSc.

V dnešním článku se autoři vrací k tématu nové TPG 704 01, a to formou odpovědí na nejčastější dotazy, které pokládali účastníci na školeních pořádaných ČSTZ za účelem představení nové normy.

25.8.2009
REFLEX CZ, s. r. o., Ing. Vladimír Vaněk

Díky funkci centrálního odvzdušňování a odplyňování se ušetří za instalaci decentralizovaných, mechanických odvzdušňováků. Odpadá nákladné opakované odvzdušňování na nesčetných místech.

19.8.2009
IVAR CS spol. s r.o., Ing. Vladimír Zumr

Na základě špatných zkušeností s kvalitou vody v mnoha topných systémech, projevujících se sníženým výkonem kotlů, výměníků, zvýšenou korozí a zanášením citlivých armatur vodním kamenem, jsme byli vyzváni, abychom navrhli úpravnu, která by dokázala "vyrobit" z místně dostupného zdroje vodu splňující požadavky výrobců tepelných zařízení a odpovídající také některým osvědčeným doporučením, jako je např. ČSN 07 7401.

18.8.2009
REFLEX CZ, s. r. o., Ing. Vladimír Vaněk

Pokud nechceme jen "odvzdušňovat", ale také aktivně bojovat proti korozi, musíme obsah plynů snížit téměř na nulu. To je možné jen termickým nebo dynamickým vakuovým odplyněním.

11.8.2009
REFLEX CZ, s. r. o., Ing. Vladimír Vaněk

Expanzní zařízení musí být vůči atmosféře uzavřená, aby se zamezilo především pohlcování kyslíku oběhovou vodou, a musí bezpečně zabránit vzniku podtlaku a kavitaci. Mnoho expanzních nádob především v malých soustavách je špatně nastaveno a neplní správně svou funkci.


zpět na aktuální články
 
 

Reklama