logo TZB-info

estav.tv nový videoportál

Reklama
Provoz a údržba
Archiv článků od 4.4.2011 do 12.12.2011

Archiv recenzovaných článků

zpět na aktuální články

12.12.2011
J.V.Ráž, DiS.

Vyznat se v „úsporách tepla“ je náročné i pro odborníky, natož pak pro laiky. Když nebudeme objekt vytápět, dojde v něm k úsporám 100 %, nebo k žádným? Vyznat se v úsporách znamená pracovat s naměřenými spotřebami, s gradenovou metodou, s převodem hodnot na tzv. „normálový rok N“ a úspory tepla vykazovat z rozdílu hodnot „normálových roků“. Podívejte se s námi, jak takové hodnocení dopadne.

28.11.2011
Ing. Karel Mayer, Ing. Martin Pexa, Ph.D., Ing. Zdeněk Aleš, Ph.D., Ing. Libor Weinfurtner

Spolehlivá dodávka médií je závislá na provozuschopném výrobním zařízení, které je ovlivněno správně a včas prováděnou údržbou včetně kontroly provozních parametrů. Ke kontrole provozních parametrů lze využít vibrodiagnostiku, tribodiagnostiku, termodiagnostiku, metody nedestruktivní defektoskopie a další. V příspěvku je uvedena možnost stanovení pružného intervalu technické diagnostiky aplikované na vibrodiagnostiku čerpadel. Tímto způsobem lze docílit ekonomických úspor, proti údržbám prováděných v pevně plánovaných termínech.

22.11.2011
REFLEX CZ, s. r. o., Ing. Vladimír Vaněk, technické oddělení

Vzduch, ale přesněji plyny v těchto soustavách, jsou nejčastější příčinou poruch cirkulace, a tím předávání tepla, hluku a nadměrného opotřebování všech komponentů soustav. Reflex na základě výzkumu při vývoji svých zařízení a dlouholetých zkušeností s efektivitou jejich provozu nabízí možnost účinně s plyny v soustavách bojovat pomocí expanzních a odplyňovacích automatů.

21.11.2011
Ing. Petr Horák, Ph.D., Ing. Marcela Počinková, Ph.D.

Článek pojednává o vývoji zkušebního měřícího okruhu pro měření hydraulických vlastností tepelných jednotek technických zařízení budov. Účelem zkušebního okruhu je především stanovení tlakových ztrát tepelných jednotek. Nejprve jsou v článku uvedeny teoretické základy problematiky. Dále je popisován vývoj zařízení a jeho funkce. Závěr článku se zabývá měřením s využitím okruhu a uvádí výsledky měření.

14.11.2011
Ing. Hana Pustayová, prof. Ing. Dušan Petráš, PhD.

Po realizaci energeticky úsporných opatření (zateplení obvodového pláště, výměna oken, hydraulické vyregulování vytápění, atd.) se sníží spotřeba energií na vypočtenou úroveň, na které sa udrží několik roků. Vyhodnocením množství ENCON projektů se zjistilo, že po 1 roce až 2 letech spotřeba energie začne znovu stoupat.

2.11.2011
Domat Control System s.r.o.

Stavba haagského hlavního nádraží vznikala v 70. letech. Po 38 letech provozu byla letos budova rekonstruována. Hlavním důvodem byla vysoká spotřeba energie: původní energetická náročnost budovy byla v třídě G. Vytápění je řešeno podokenními výměníky, kde stará regulace byla nahrazena komunikativními regulátory Domat UC230.

31.10.2011
Ing. Marek Bláha, Tepelná čerpadla IVT s.r.o.

V posledních několika letech se stala tepelná čerpadla v České republice velmi populární. Jen v roce 2010 jich u nás bylo instalováno přibližně 6 500 s celkovým výkonem 82 MW. Zkušenosti s touto technologií jsou ale mnohem delší. V průmyslu se tepelná čerpadla využívala již před rokem 1989 a přesně před dvaceti lety bylo instalováno pravděpodobně první tepelné čerpadlo v rodinném domě v tehdejším Československu.

24.10.2011
Ing. Aleš Bufka

Oddělení surovinové a energetické statistiky Ministerstva průmyslu a obchodu ČR se zabývalo zjišťováním cen pevných paliv v roce 2009, a to zejména briket a pelet, na základě kterého vydalo v prosinci 2010 materiál, ve kterém je statistické vyhodnocení položek: pelety dřevěné a rostlinné, brikety dřevěné, rostlinné, papírové, hnědouhelné a rašelinové.

17.10.2011
AC Heating - tepelná čerpadla s invertorem, Ing. Václav Ježek, Ph.D.

Bydlíte v rodinném domě a platíte nehorázné peníze za elektrické vytápění? Obtěžuje Vás neustálá nutnost připravovat dřevo nebo uhlí pro vytápění kotlem na tuhá paliva? Jistě znáte stav večerního přetopení, kdy nelze kvůli horku usnout a ráno se probouzíte do studeného dne. Tento článek nabízí informaci jak si zkvalitnit život.

11.10.2011
Schiedel, s.r.o.

Základem správně fungujícího topného systému je pečlivé sladění všech jeho komponentů - topných spotřebičů, kouřovodu i komínu. Chyby při návrhu jednotlivých částí mohou vést v průběhu užívání k nedokonalému spalování, zanášení spalinové cesty a v nejhorším možném případě i k požáru.

11.7.2011
Bosch Termotechnika s.r.o. - obchodní divize Bosch Junkers

Během topné sezony, kdy bylo topení několik měsíců v provozu, se může spalovací komora kotle zanést, což zhoršuje účinnost systému a má za následek vyšší spotřebu energie na přípravu teplé vody v létě a na vytápění v zimě, tedy vyšší náklady. Následkem dlouhodobého zanedbávání pravidelné údržby může docházet u kotlů s odvodem spalin do komína i k silnému znečištění výměníku a následnému úniku spalin do okolního prostředí.

4.7.2011
Ing. Marek Bláha, Tepelná čerpadla IVT s.r.o.

V květnu 2011 byla zveřejněna závěrečná zpráva z projektu monitorujícího chování tepelných čerpadel v reálných podmínkách, který prováděla německá agentura Fraunhofer ISE. Prezentované výsledky přesvědčivě ukazují, jaké reálné úspory mohou uživatelé od jednotlivých systémů tepelných čerpadel očekávat. V tomto článku shrnujeme celkové výsledky a doporučení, která z projektu vyplynula.

28.6.2011
Jan Talášek, pit Software, s.r.o.,

Jakýkoliv SW je efektivní pouze tehdy, je-li naplněn správnými daty a poskytuje-li tu správnou a přesnou informaci uživateli. Zejména data pasportizačního charakteru o stavebních objektech, parcelách a technologiích mohou být v čase doplňována a jsou velmi cenným podkladem pro efektivní facility management.

23.6.2011
Jan Talášek, pit Software, s.r.o.

Je běžné, že facility služby jsou sjednány s jedním konkrétním poskytovatelem, avšak faktické služby tzv. měkkého či tvrdého FM poskytuje ve finále více subjektů. Všechny tyto dílčí služby jsou v efektivně řízené organizaci pokryty příslušnými informačními technologiemi.

15.6.2011
Ing. Jan Široký, Energocetrum Plus s.r.o., Ing. Jan Kubeček, katedra řídící techniky, Elektrotechnická fakulta ČVUT, Ing. Petr Kudera, Energocetrum Plus s.r.o.

Většina výzkumů v energeticky úsporném stavění se soustředí na konstrukci budov, použité materiály nebo využití alternativních zdrojů energie. Prediktivní regulátor využívá termodynamický model budovy a předpověď počasí a umožňuje předpovídat vývoj vnitřních teplot v krátkodobém horizontu, nastavení parametrů regulace pro optimalizaci ti a minimalizaci energetické náročnosti.

8.6.2011
Ing. Jan Široký, Ing. Jan Kubeček, katedra řídicí techniky, Elektrotechnická fakulta ČVUT

Cílem tohoto článku je představení možností úspory energií pomocí prediktivního regulátoru, který využívá termodynamický model budovy a předpovědi počasí. To umožňuje předpovídat vývoj vnitřních teplot v krátkodobém horizontu a na základě toho nastavení parametrů regulace tak, aby byly splněny požadavky na hodnoty vnitřních teplot a přitom byla minimalizována energetická náročnost.

Zařízení reflex extop pro odlučování vzduchu a kalu pro otopné, chladicí a solární soustavy
26.5.2011
REFLEX CZ, s. r. o.

Zařízení Reflex Extop rychle a bezpečně odvádí vzduch z nejvyšších nebo k tomu zvlášť uzpůsobených sběrných míst. Používá se pro odvzdušnění při plnění soustavy, pro provozní odvzdušňování armatur a nejvyšších míst. Opačnou službu nám prokáže pro automatické zavzdušňování při vypouštění soustavy.


zpět na aktuální články
 
 

Reklama


© Copyright Topinfo s.r.o. 2001-2024, všechna práva vyhrazena.