logo TZB-info

estav.tv nový videoportál

Reklama
Prostup tepla stavební konstrukcí
Archiv článků od 4.4.2013 do 2.9.2013

Archiv recenzovaných článků

zpět na aktuální články

2.9.2013
Ing. Libor Šteffek, Ing. Milan Ostrý, Ph.D., VUT Brno

Tepelnou stabilitu místností ovlivňuje lokální charakteristika území, geometrie budovy, orientace ke světovým stranám, akumulační schopnost konstrukcí, způsob a intenzita větrání, ale především velikost a vlastnosti transparentních ploch a s nimi spojené jejich stínění. Nejefektivnějším způsobem, jak tedy zabránit přehřívání místnosti, je omezit zisky přes průsvitné konstrukce, a to zastíněním.

12.8.2013
Ing. arch. Marcela Jonášová, Ing. Karel Sedláček, Ph.D.

ČSN 73 0540 definuje deklarované, návrhové a charakteristické tepelné hodnoty stavebních materiálů a popisuje poměrně složitý postup přepočtu z hodnot deklarovaných přes charakteristické na návrhové. Většina projektantů použije raději návrhové hodnoty λ z informativní přílohy normy nebo v případě minerálních izolací zhorší deklarovanou hodnotu o 10 až 15 %. Ani jedna z těchto variant bohužel neodpovídá reálným hodnotám.

5.8.2013
prof. Ing. Zuzana Sternová, PhD.

Od 1. januára 2013 nadobudli účinnosť nové právne a technické predpisy, ktoré majú dopad ma zvýšenie požiadaviek na potrebu energie na vykurovanie a tým aj na zvýšenie požiadaviek na potrebu tepla na vykurovanei a chladenie. Tieto požiadavky nie sú prísnejšie iba na nové budovy, ale aj na významne obnovované budovy.

29.7.2013
Ing. Vladan Panovec, VŠB - TU Ostrava

Stávající postupy stanovení přenosu tepla v zemině. Měření teplot v zemině pod podlahou experimentálního domu MSDK na VŠB v Ostravě. Rozdíl mezi vypočtenými teplotami v zemině pod podlahou a skutečně naměřenými hodnotami. Teplotní pole v zemině teoretické a skutečné.

22.7.2013
Ing. Pavel Heinrich, HELUZ cihlářský průmysl, v.o.s.

Zdicí prvky s integrovanou izolací jsou známy poměrně dlouho dobu. Z těchto prvků vynikají cihly z pálené hlíny, protože technologie výroby umožňuje optimalizovat geometrii prvku v souladu s nízkou hodnotou součinitele tepelné vodivosti základního materiálu. Díky přidání izolace do dutin cihel došlo k výraznému zvýšení tepelněizolačních vlasností. Článek se zabývá popisem vlastností cihel bez izolace a s integrovanou izolací uvnitř zdicích prvků.

1.7.2013
Ing. Roman Šubrt, VŠTE České Budějovice a Asociace energetických specialistů

Součinitel prostupu tepla je důležitým parametrem v energetickém hodnocení budov. Je jistě zajímavé věnovat se vlivu tohoto parametru na energetické hodnocení. V tomto článku je toto spočítáno na reálném domě. Ten je vyprojektován jako pasivní.

19.6.2013
SLAVONA s.r.o.

Systém posuvných dveří HS portál je velmi oblíbený a komfortní, je vhodný pro velká a těžká posuvná křídla. Dokonalé utěsnění takových posuvných dveří je však složitější. Obálka pasivního domu musí být dokonale těsná, tedy včetně výplní otvorů. Můžeme tedy tyto posuvné dveře použít v pasivním domě?

17.6.2013
Ing. Josef Čech

Příspěvek se zaměřuje na popis technologie výstavby rodinného domu z betonových skořepinových tvárnic se systémem vnitřního zateplení. Důraz je kladen na obálku budovy. Je zde popsána technologie zhotovení obvodového zdiva a provedení zateplení, které je odlišné od běžné výstavby. Dále se zde zabývám popisem hlavních detailů, které se musí řešit jiným způsobem než u běžného zděného domu.

11.6.2013
Jiří Hejhálek

V dubnu 2012 vyšel časopisu Střechy, fasády, izolace text, ve kterém Roman Šubrt (dále jen autor) říká, že „když posílíme minerální izolaci 32 cm deseti reflexními fóliemi se vzduchovou mezerou o celkové tloušťce 33 cm, je snížení součinitele prostupu tepla U pouze o 8 %. Toto tvrzení však není v souladu se skutečností, ani s technickou normou, o niž autor svá tvrzení nejspíš opírá.

10.6.2013
Ing. Nizar Al-Hajjar, Centrum stavebního inženýrství a.s., pracoviště Zlín

Při užívání zkušebních a výpočtových norem se získá hodně informací a zkušeností při stanovení tepelných hodnot okenních, dveřních konstrukcí, střešních světlíků a jejich komponent. Nabízíme poznatky z laboratorní praxe.

1.6.2013
Ing. Petr Bohuslávek, redakce

Ve středečních večerních hodinách proběhla konference Projektování na nové energetické standardy, pořádaná společností ISOVER (Divize Isover, Saint-Gobain Construction Products CZ a.s.) v divadle La Fabrika v pražských Holešovicích.

17.5.2013
Ing. Petr Bohuslávek, redakce

Na Štrbském plese ve Vysokých Tatrách právě probíhá konference Tepelná ochrana budov 2013. Konference je zaměřena na podmínky a požadavky vyplývající z nových právních a technických předpisů v oblasti tepelné ochrany budov. Odbornými garanty konference jsou prof. Ing. Zuzana Sternová, PhD., (TSÚS n.o.) a Ing. Jiří Šála, CSc., (ŠÁLA-MODI).

13.5.2013
Ing. Vladimír Vymětalík

Článek popisuje experimentální měření průběhu teplot ve skladbě střechy s opačným pořadím vrstev. Na základě získaných dat z měření je možné popsat ve vybraném časovém intervalu reálný vliv vody zatékající mezi tepelnou izolaci z extrudovaného polystyrenu a hydroizolační vrstvou na vnitřní povrchové teploty na konkrétní střešní konstrukci.

2.5.2013
VELUX Česká republika, s.r.o.

I v parných dnech může být v podkrovních bytech příjemně. Nejlepší ochranu před horkým letním sluncem zajistí venkovní stínicí doplňky. Společnost VELUX jich má ve svém portfoliu hned několik druhů. V letošním roce pak navíc přichází s novinkou - jednoduchou venkovní roletou, která sníží prostup slunečního tepla až o 96 % a ještě šetří vaši peněženku.

29.4.2013
Ing. arch. Vladimír Balda

Římsa představuje tradiční architektonický prvek, který se bohužel ze současného stavitelství téměř vytratil a bývá často nahrazován způsoby, které dostatečně neplní svoji funkci architektonickou ani stavební.

23.4.2013
OKNA.EU, Ing. Jiří Chomát

Připravujete stavbu rodinného domu a zvolili jste tradiční výstavbu s použitím cihelného zdiva? Cihly jako stavební materiál se vyznačují velmi dobrou tepelnou izolací, akumulací tepla, nekomplikovaným způsobem výstavby. Zamysleme se, na co je třeba během výstavby rodinného domu z cihel dát pozor, a to především s ohledem na správný výběr nových oken a řešení návazných stavebních detailů.

22.4.2013
VELUX Česká republika, s.r.o.

Po požáru horské chaty Knofelebenhaus v pohoří Schneeberg byl zprovozněn projekt Neubau Knofelebenhaus jako enviromentálně příznivá budova, která využívá obnovitelné zdroje energie, spojuje energetickou efektivnost s dobrým vnitřním prostředím a vytváří permanentní interakci budovy a jejího okolí.

8.4.2013
Ing. Miroslav Urban, Ph.D., prof. Ing. Karel Kabele, CSc., ČVUT Praha, Fakulta stavební, katedra TZB

V souvislosti s implementací revidované evropské směrnice 2010/31/EU o energetické náročnosti budov se v současné době mění některé legislativní předpisy, např. vyhláška č. 148/2007 Sb., nahrazená vyhláškou č. 78/2013 Sb. Článek je zaměřen na změny související s energetickou certifikací budov, dále jen „ENB“, z pohledu změn v hodnocení ENB.


zpět na aktuální články
 
 

Reklama


© Copyright Topinfo s.r.o. 2001-2025, všechna práva vyhrazena.