logo TZB-info

estav.tv nový videoportál

Reklama
Příprava teplé vody
Archiv článků od 21.7.2010 do 10.3.2011

Archiv recenzovaných článků

zpět na aktuální články

10.3.2011
Ing. Lucie Šancová, Ing. Petr Vogel, Ing. Petr Kotek, Ph.D., Ing. Jan Antonín, Mgr. František Macholda, MBA, Ing. Jiří Beranovský, Ph.D., MBA, EKOWATT

Při hledání úspor provozních nákladů v panelových domech se v první řadě zaměřujeme na úsporu nákladů na vytápění. Toho lze dosáhnout snížením tepelné ztráty objektu zateplením obálky budovy (článek Zateplování panelových domů - technologické limity), volbou efektivního způsobu větrání (Rekuperace tepla v panelovém domě - ano či ne?) a výměnou zdroje tepla na vytápění (Alternativa k CZT pro panelové domy). Další významné úspory lze dosáhnout na straně přípravy teplé vody.

1.3.2011
STP - Společnost pro techniku prostředí

Každoroční odborný seminář pořádá sekce Zdravotní a průmyslové instalace Společnosti pro techniku prostředí. Již tradičně se jedná o rekapitulaci aktuálních novinek a informace k připravované legislativě.

21.2.2011
Ing. Martin Vonka, Ph.D., ČVUT Praha, Fakulta stavební

Jednou z možných cest jak rozpoznat kvalitu budov jsou již existující metodiky pro hodnocení kvality (udržitelnosti). Pro české podmínky byla v rámci výzkumného centra CIDEAS na Fakultě stavební ČVUT vytvořena v týmu odborníků metodika SBToolCZ, certifikační nástroj pro posouzení komplexní úrovně kvality budov, a to v souladu s principy udržitelné výstavby, tj. s uvažováním souboru kritérií environmentálních, sociálních a ekonomických. Metodika vychází z mezinárodního systému SBTool a hodnoticí kritéria a požadavky se dále upravují s ohledem na stávající vývoj norem na mezinárodní úrovni.

31.1.2011
překlad Ing. Antonín Chyba

Je možné kombinovat téměř všechny prvky - solární kolektory, tepelné čerpadlo, kotel na olej, dřevo, plyn, .. ale kombinace se musí řešit včas a co nejpřesněji zahrnout do projektu soustavy. Očekávaných úspor lze dosáhnout jen pomocí automatické regulace a optimalizace hydraulického zapojení celku.

31.1.2011
doc. Ing. Tomáš Matuška, Ph.D., ČVUT v Praze, Univerzitní centrum energeticky efektivních budov

Článek je komentářem k postupu hodnocení solárních tepelných soustav podle TNI 73 0302 – Energetické hodnocení solárních tepelných soustav – Zjednodušený výpočet [1]. Zjednodušený výpočtový postup energetického hodnocení solárních soustav (TNI 73 0302) původně vznikl jako reakce na nereálné hodnocení energetických přínosů solárních soustav v auditech pro Operační program Životní prostředí.

trubkové solární kolektory
25.1.2011
Československá společnost pro sluneční energii

Následující požadavky podmiňující efektivní fukci solární soustavy jsou určeny pro nejčastější realizace maloplošných soustav v rodinných domech, jejichž splnění by investor měl po realizační firmě vyžadovat, případně si podle míry splnění firmu vybrat. Nesplnění uvedených požadavků sice vede k nižší ceně solární soustavy, avšak současně k omezení úspory dosažitelné soustavou či přímo k nefunkčnosti soustavy.

solární kolektory tzb-info
24.1.2011
doc. Ing. Tomáš Matuška, Ph.D.

Pro porovnání výkonnosti různých typů solárních kolektorů s různými charakteristickými křivkami účinnosti a křivkami modifikátoru úhlu dopadu byly vybrány reálné kolektory různého konstrukčního typu a v různé kvalitě jak optické tak tepelné v jaké jsou dostupné na trhu.

7.1.2011
STIEBEL ELTRON spol. s r.o.

Největší německý výrobce přístrojů pro elektrický ohřev vody a elektrické vytápění firma Stiebel Eltron nachází díky kvalitě a příznivé ceně svých výrobků i na přesyceném českém trhu stále větší uplatnění. Špičková technika nachází uplatnění nejenom při vytápění a přípravě teplé vody pro rodinné domy, ale též pro větší objekty.

23.12.2010
ČEZ Teplárenská, a.s.

Při využívání dodávek tepla ČEZ Teplárenské, a. s. platíte nižší sazbu DPH, neplatíte ekologickou daň, cena je regulovaná státem, máte bezobslužný provoz a možnost optimální dálkové regulace... V článku jsou příklady nákladů a úspor pro rodinný dům, školu, nemocnici, bazén a prodejnu.

29.11.2010
Ing. Petr Bohuslávek

V květnu byla schválena směrnice 2010/31/EU o energetické náročnosti budov – tzv. EPBD II nebo EPBD Recast. Členské země Unie jsou povinny nové požadavky implementovat do svých národních předpisů. Implementací směrnice 2010/31/EU se zabývalo několik konferencí na právě skončeném veletrhu Aqua-therm 2010. V následujícím článku nabízíme nejdůležitější fakta z přednesených prezentací konference EEBW a také odkazy na již publikované informace před a v průběhu Aqua-thermu 2010.

2.11.2010
SECESPOL-CZ, s. r. o.

Polský výrobce výměníku tepla SECESPOL GROUP, známý v ČR zejména dodávkami trubkových výměníků JAD, rozšiřuje výrobu vlastní řady pájených výměníků tepla L Line. Reaguje tak na trvale rostoucí spotřebu pájených výměníků ve většině průmyslových odvětví. Typová řada je rozšířena o několik nových modelů.

11.10.2010
Ing. Jakub Vrána, Ph.D.

Pro stanovení energetické náročnosti budov je nutná potřeba teplé vody a teplo pro její přípravu. Hodnoty denní potřeby uvedené v TNI 73 0302 slouží pro hodnocení solárních tepelných soustav a údaje z ČSN 06 0320 nelze pro ENB použít. Článek popisuje správnou metodu výpočtu.

4.10.2010
kolektiv autorů, spolupráce Ing. Tomáš Matuška, Ph.D., EkoWATT, Centrum pro obnovitelné zdroje a úspory energie

Článek pojednává o solárních soustavách na panelových domech, o jejich účinnostech, energetických parametrech, o jejich architektonické integraci do objektu. V článku se dále dočtete o zajímavých aplikacích solárních kolektorů a o příkladech jejich umístění na objektu. Článek také přináší informace o realizaci solární soustavy na objektu SŠt Zelený pruh v Praze 4.

16.9.2010

Významným krokem k energetickým úsporám a uplatňování obnovitelných zdrojů je používání fototermických slunečních kolektorů, které slouží k přípravě teplé vody nebo přitápění. Zašli jsme tedy do společnosti Regulus, abychom se na podrobnosti zeptali uznávaného odborníka na solární systémy a další obnovitelné zdroje, Ing. Pavla Dufka.

1.9.2010
DANFOSS, s. r. o., Vladimír Lukeš

V letošním roce rozšířil Danfoss v České republice svoji nabídku pro oblast vytápění a ohřev teplé vody o nové řešení konstrukce předávacích stanic. Tato nová produktová skupina je vyráběna v polském výrobním závodě LPM, který má s touto výrobou bohaté zkušenosti.

17.8.2010
SOFTLINK s.r.o., Ján Vlček

Pod pojmem "inteligentní dům" si obvykle představíme moderní kancelářskou budovu vybavenou sofistikovanými klimatizačními systémy, s kamerami, senzory a čtečkami čipových karet na každém rohu, u každých dveří, případně jako moderní vilu s bazénem a garáží, prošpikovanou elektronickými systémy. Ale málokdo si jako inteligentní dům představí obyčejný panelák.


zpět na aktuální články
 
 

Reklama


© Copyright Topinfo s.r.o. 2001-2024, všechna práva vyhrazena.