logo TZB-info

estav.tv nový videoportál

Reklama
Příprava teplé vody
Archiv článků od 14.7.2008 do 13.4.2009

Archiv recenzovaných článků

zpět na aktuální články

13.4.2009
Ing. Dagmar Kopačková

Zpracovatel hodnocení ENB potřebuje znát množství teplé vody na základě referenční potřeby (zpravidla během roku), dále účinnost distribuce a účinnost zdroje a teplotu vody. Nejvíce problematický je volný údaj množství teplé vody.

8.4.2009
REGULUS spol. s r.o.

Neustále se zvyšující náklady na energie dělají vrásky snad každému, a tedy i provozovatelům sportovních zařízení. Spotřeby energií zabezpečujících provoz sportovišť a také komfort jejich využívání jsou opravdu velké, ať už se jedná o sportovní haly, tělocvičny u škol, venkovní i vnitřní plavecké bazény nebo i o sezónně využívaná venkovní sportoviště.

30.3.2009
Ing. Dagmar Kopačková

Revize ČSN 73 6660 bude připravena až po vydání celé ČSN 806. Revidovaná ČSN 73 6660 bude tvořit zbytkovou normu. Článek dále přináší zajímavosti ze sortimentu Kemper, Glynwed, Grundfos a HL, tj. novinky ve vodovodních armaturách, hospodaření s dešťovou vodou, desinfekci vody a kanalizačních armatur.

17.3.2009
REGULUS spol. s r.o., Jiří Kalina, technické oddělení

Článek se věnuje zařazení OZE do teplovodních otopných soustav s ohledem na jejich regulaci a bezproblémový provoz s co nejvyšší účinností, s důrazem na menší systémy. U velkých aplikací je možné myšlenky převzít s nutností zrevidování technických možností uplatnění navržených principů řešení.

9.3.2009
doc. Ing. Zuzana Vranayová, CSc., TU v Košiciach, Katedra TZB

Účelem normy je specifikace požadavků a doporučení pro montáž vodovodů v budovách a jejich blízkosti. Týká se nových instalací i oprav. Popisuje např. připojení ohřívačů vody a nádrží, vedení potrubí a pravidla uvedení vodovodů do provozu, ČSN EN 806-4 vyvolá změnu dosud platných norem.

23.2.2009
Ing. Dagmar Kopačková

Na každornočním semináři STP tentokrát zazní např. potřeba vody v hodnocení energetické náročnosti budov, připravovaná novela vyhlášky 148/2007 Sb., energetická náročnost termodesinfekce, úspory termostatickými bateriemi, riziko a požadavky při využívání dešťových vod, nové normy pro vnitřní plynovody.

9.2.2009
Bronislav Bechník

Česká republika patří v rámci EU k zemím s energeticky nejnáročnějším hospodářstvím a s tím spojená produkce CO2 na osobu patří rovněž k nejvyšším v EU. Jedno z ekonomicky nejlepších opatření ke snížení emisí CO2, ale i nákladů na ohřev vody, je využití solární energie. Investiční náklady do solárních systémů jsou sice obvykle vyšší ve srovnání s konvenčními systémy, Slunce však nikdy nevystaví fakturu za dodanou energii.

2.2.2009
Mgr. Jan Dvořák

Solární soustava a dohřevné zařízení musí být jeden navzájem sladěný a efektivně pracující systém, který maximalizuje efektivitu solárního systému a minimalizuje potřebu dohřevu. Zejména dohřevné zařízení nesmí "překážet" solárnímu systému v jeho efektivitě.

22.12.2008
redakce

Budova Nordica Ostrava je podle výpočtu provedeného týmem prof. Kabele na katedře TZB stavební fakulty ČVUT v Praze pomocí NKN (národní kalkulační nástroj) o 30 % pod požadovanou hodnotou standardů, které jsou v ČR požadovány. Parametry pro certifikát Evropské komise Green Building, které budova splnila s rezervou, požadují minimálně 25 %.

20.10.2008
DRUŽSTEVNÍ ZÁVODY DRAŽICE - strojírna, s. r. o.

DZ Dražice jsou nejvýznamnějším výrobcem ohřívačů vody v České republice s více než čtyřicetiletou tradicí. Firma nabízí ucelenou řadu ohřívačů a akumulačních nádrží, které vynikají svou spolehlivostí, životností a úsporným provozem.

22.9.2008
doc. Ing. Zuzana Vranayová, PhD., Ing. Daniela Očipová

Článek uvádí shrnutí zajímavých praktických poznatků ze zahraničí, které mohou být s úspěchem použitelné i pro projektanty a provozovatele budov v ČR. Témata: spotřeba SV a TV, výpočtové metody spotřeby vody, bezpečnost provozu a hospodaření s dešťovou vodou.

11.8.2008
Ing. Ladislav Lněníček, Ing. Petr Červinek

Je nanejvýš pravděpodobné, že k minimalizaci rozvoje legionel v rozvodech nepřispívá ani tak teplota vody 50°C nebo 55°C, ale její teplotní stabilizace tj. neustálé udržování rozpětí teploty v celé distribuční síti (rozvodech) v rozmezí ±0,5°C, jehož předpokladem je její "správná výroba".

4.8.2008
Dr. Ing. Zdeněk Pospíchal

Ošetřování systémů distribuce pitné vody, ohřevu a distribuce teplé vody probíhá ve dvou fázích: zabezpečení dostatečného obsahu desinfekčního biocidu ve vodě v potrubních rozvodech, kde je biocid dávkován a pravidelné provádění čištění a desinfekce koncových částí distribučních zařízení.

28.7.2008
Ing. František Opletal

Zdravotnické provozy vyžadují velmi komfortní dodávku teplé vody a současně mají vysoké hygienické požadavky, mj. zamezení kolonizace distribučního systému legionelou. Článek popisuje konkrétní praktické řešení této problematiky.

22.7.2008
Milan Trs, GEROtop spol. s r.o.

K získání nízkopotencionální energie pro tepelné čerpadlo využíváme řadu zdrojů. Investičně nejvýhodnější a nejefektivnější je možnost využití stavebních konstrukcí budov resp. základů budov. Instalování registru potrubí do základů budov se nazývá podle způsobu instalace jako energetické piloty, energetické stěny, energetické základy.

17.7.2008
AZP Brno s.r.o., Ing. Michal Pytlíček

Nový typ solární sprchy SPS 03 je větší a luxusnější. Umožňuje ohřívat 60 litrů vody, nastavení teploty a množství vytékající vody provádí uživatel pomocí kvalitní pákové baterie. Sloup SPS 03 je určen pro privátní bazény i pro veřejná koupaliště.


zpět na aktuální články
 
 

Reklama


© Copyright Topinfo s.r.o. 2001-2024, všechna práva vyhrazena.